کد خبر: ۱۰۲۷۱۸
تاریخ انتشار: ۰۷:۳۹ - ۲۸ آذر ۱۳۹۵
مجموعه مقالات قضات دادگستری استان فارس در دو مجلد با عنوان « اندیشه های قضایی» از سوی مرکز مطبوعات و انتشارات قوه قضائیه منتشر شد.
به گزارش شیرازه، مجموعه مقالات قضات دادگستری استان فارس در دو مجلد با عنوان « اندیشه های قضایی» از سوی مرکز مطبوعات و انتشارات قوه قضائیه منتشر شد.
 این دو مجموعه که به همت علی القاصی مهر رئیس کل دادگستری و ارسلان اشرافی معاون منابع انسانی دادگستری فارس تدوین شده است در برگیرنده مقالات حقوقی و کیفری قضات دادگستری استان می باشد.
رئیس کل دادگستری استان فارس در شورای آموزش دادگستری استان انجام پژوهش ها و تحقیقات کاربردی را از ضروری ترین نیازهای روز دستگاه قضایی برشمرد.
علی القاصی با بیان این مطلب که تحقق دادرسی عادلانه، علاوه بر اینکه نیازمند زیر ساخت های قانونی و اجرایی است نیازمند آن است که قاضی به عنوان رکن رکین دادرسی، به موازین قانونی مسلط باشد گفت: قضات با تفسیر صحیح از قانون و تسلط بر آراء وحدت رویه، نظریات مشورتی و دکترین حقوقی، سلاح برنده قانون را در احقاق حق و اجرای عدالت به کار می گیرند و این موضوع جز با کسب علم، مهارت و تجربه میسر نمی شود.
وی با بیان اینکه اندیشه های قضایی قُضات، حاصل علم و تجربه به صورت توأمان است تصریح کرد: این اثر می تواند منبع مطالعاتی مناسبی برای حقوقدانان و دانش پژوهان حقوق باشد و دادگستری کل استان فارس با وجود قضات عالم و فرهیخته و کارکنان خدوم و تلاش گر، در راستای این رسالت حقوقی همواره کوشا بوده است.
نماینده عالی قوه قضاییه در استان، تعامل این دادگستری با مجموعه دانشگاه های استان را عامل پویایی هر دو مجموعه قضایی و دانشگاهی برشمرد و اظهار داشت: دادگستری فارس همواره از نظریات علمی قشر فرهیخته دانشگاهی در جهت بهبود امور بهره جسته و متقابلاً تجربیات گران سنگ قضایی خود را در اختیار دانشگاه ها گذاشته است.
معاون منابع انسانی دادگستری فارس نیز اظهار داشت: هرچند رسالت اصلی قضات دادگستری به عنوان پاسداران اصلی عدالت، احقاق حق و اجرای عدالت در قالب دادرسی عادلانه و صدور آراء قضایی متقن و منطبق با موازین شرعی و قانونی است، لیکن جامعه قضایی دادگستری فارس با قریب ششصد تن قاضی علیرغم فشار کار و ازدحام پرونده ها، همواره در کنار امر مقدس قضا از تحقیق و پژوهش غافل نبوده است،
ارسلان اشرافی با بیان اینکه کتب، مقالات و طرح های پژوهشی متعددی از قضات فارس تا کنون به چاپ رسیده است افزود: دادگستری استان فارس طی سال گذشته جلد سوم نشست های قضایی خود را توسط انتشارات مجد منتشر و به جامعه حقوقی کشور تقدیم نمود و امسال نیز در هفته پژوهش، مجموع مقالات قضات این دادگستری که در بردارنده 31 مقاله در موضوعات مختلف حقوقی است توسط مرکز مطبوعات و انتشارات قوه قضائیه منتشر و به حقوقدانان و پژوهشگران تقدیم شد.
ارسلان اشرافی خاطر نشان کرد پنجاه مقاله واصله، پس از دو مرحله داوری در کمیته مطالعات حقوقی دادگستری فارس و پژوهشگاه قوه قضائیه، در نهایت 31 مقاله انتخاب شده است که همگی حاصل مطالعات علمی و تجربیات قضایی همکاران است.
وی افزود: بر اساس بیستمین مصوبه سی و یکمین جلسه شورای آموزشی معاونت منابع انسانی قوه قضائیه همکاران قضایی که مقالات علمی آنها در این مجموعه منتشر شده است می توانند تا سقف 50 ساعت از مزایای آموزشی دوره های آموزش پودمانی استفاده نمایند.
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: