کد خبر: ۱۰۳۴۱۰
تاریخ انتشار: ۰۸:۳۴ - ۰۷ دی ۱۳۹۵
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس گفت: عمليات كاوش غار انجيري شهرستان مرودشت با همكاري گروه‌هاي باستانشناسي ايران و ژاپن آغاز شده است.
به گزارش شیرازه، مصيب اميري گفت: عمليات كاوش غار انجيري شهرستان مرودشت از 5 دي‌ماه آغاز شده و تا اول بهمن‌ماه ادامه دارد.

او اضافه كرد: سرپرستي اين گروه كاوشگر باستاني را به شكل مشترك دكتر سونيا شيدرنگ از ايران و دكتر يوشيرو نيشياكي برعهده دارند و فريدون بيگلري به عنوان مشاور علمي و راهبردي آنان را همراهي مي‌كند.

اميري گفت: اعتبار این پروژه از ابتدا تا پایان عملیات کاوش توسط موزه دانشگاه توکیو تامین می‌شود و پس از پایان عملیات کاوش، اشیا موزه‌ای و مطالعاتی به دست آماده به امین اموال اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس تحویل خواهد شد.

مديركل ميراث فرهنگي فارس گفت: نتایج پژوهش‌های میدانی به صورت مقاله تحلیلی برای چاپ در مجله علمی-پژوهشی پژوهشکده باستانشناسی ارائه می‌شود.

اميري يادآور شد: گروه باستانشناسي ژاپني در راستاي اجرايي شدن يادداشت تفاهم مبادله شده بين پژوهشگاه ميراث فرهنگي كشور و موزه دانشگاه توكيو، به شيراز سفر كرده است.

براساس اين گزارش، غار انجیری در 60 کیلومتری شمال شرق شهر مرودشت، شمال غربی روستای شاهیجان علیا و شمال شرقی روستای شاهیجان سفلی واقع شده و در تاریخ 2 آبان ماه سال 82 با شماره 10542 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است

دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: