کد خبر: ۱۰۶۳۱۵
تاریخ انتشار: ۰۹:۵۸ - ۲۷ بهمن ۱۳۹۵
لاریجانی در جلسه علنی مجلس اعلام کرد:
رئیس مجلس با اشاره به مکاتبه صورت گرفته با وزیر راه و شهرسازی، از استیضاح آخوندی در نشست روز یکشنبه هفته آینده مجلس خبر داد.
به گزارش شیرازه، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست علنی نوبت عصر امروز (سه شنبه، 26 بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی با اشاره به برنامه ریزی صورت گرفته برای برگزاری جلسه استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی گفت: در رابطه با طرح استیضاح وزیر راه با وی مکاتباتی صورت گرفت تا وزیر راه زمانی را که می‌تواند درصحن علنی مجلس برای پاسخگویی به استیضاح کنندگان اعلام کند زیرا ما با توجه به اینکه در هفته آینده باید بودجه مورد بررسی قرار گیرد معذوراتی داشتیم و در این رابطه باید طرح استیضاح وزیر راه و بررسی بودجه را با هم تنظیم می‌کردیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: آخوندی در رابطه با زمان برگزاری استیضاح در صحن علنی نامه‌ای به هیأت رئیسه نوشت و اعلام کرد که من اختیار این مسئله را به رئیس مجلس واگذار می‌کنم؛ از این رو بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته استیضاح آخوندی، وزیر راه در روز یکشنبه هفته آینده انجام شده و سپس مجلس وارد بررسی لایحه بودجه سال 96 می‌شود تا هر دو این موضوعات مورد رسیدگی قرار گیرد.

 

در نامه وزیر راه به رئیس مجلس صورت گرفت
اعلام آمادگی آخوندی برای استیضاح

اکبر رنجبرزاده عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز سه‌شنبه پارلمان، نامه عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی خطاب به علی لاریجانی رئیس مجلس درباره استیضاحش را قرائت کرد.

متن کامل این نامه به شرح ذیل است:

جناب آقای لاریجانی
ریاست مجلس شورای اسلامی

با توجه به اعلام وصول درخواست استیضاح اینجانب توسط تعدادی از نمایندگان محترم مجلس در بعدازظهر روز جاری (26 بهمن)، به استحضار می‌رساند که اینجانب از فردا (27 بهمن) آمادگی دارم که در صحن مجلس حضور یافته و پاسخگوی سؤالات نمایندگان باشم.

لذا هر زمانی را که هیئت رئیسه تعیین می‌کنند، امر به اعلام فرمایید.

 

متن طرح استیضاح

به گزارش «نسیم آنلاین»، طرح استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در نشست علنی نوبت عصر امروز (سه شنبه) مجلس شورای اسلامی با 34 امضا اعلام وصول شد.

اکبر رنجبرزاده عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با قرائت اعلام وصول استیضاح وزیر راه و شهرسازی گفت: استیضاح وزیر طی نامه مورخ 26 بهمن ماه 95، کمیسیون عمران پس از بررسی های لازم با تعداد 34 امضاء نمایندگان تقدیم هیات رئیسه مجلس گردید که اعلام وصول می شود.

وی اضافه کرد: مطابق بند 225 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی وزیر ظرف 10روز باید در مجلس حضور پیدا کند و پاسخگوی سوالات نمایندگان باشد.

متن کامل طرح استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، به شرح زیر است:

هیئت رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی

احتراما اینجانبان امضاء‌کنندگان ذیل به عنوان نمایندگان مجلس شورای اسلامی به استناد بند اول اصل89 قانون اساسی و ماده 222 آیین‌نامه داخلی مجلس به دلایل ذیر تقاضای استیضاح وزیر محترم راه و شهرسازی جناب آقای دکتر آخوندی را داریم.

1- سیستم ریلی به عنوان ایمن‌ترین شیوه حمل و نقل در دو سال گذشته در یک محل دارای دو سانحه مرگبار شده است در حالیکه اولا عامل آن مشکل مدیریتی و خطا در برنامه‌ریزی بوده و نه یک اتفاق. ثانیا در استیضاح قبلی ایرادات اساسی ایمنی حمل و نقل ریلی هشدار داده شده بود و ثالثا این سانحه دردناک در محوری اتفاق افتاد که هزینه ابهام‌آمیز تجهیزات سیگنالینگ آن مورد سؤال در استیضاح قبلی بود و بلاک‌بندی این مسیر به عنوان افتخار مدیریتی وزارت قلمداد می‌شد ولی همین بلاک‌بندی به دلیل سوء مدیریت و برنامه‌ریزی موجب سانحه شد.

2- علت بکارگیری نیروی بازنشسته علیرغم مخالفت وزارت اطلاعات به عنوان مسئول حراست وزارتخانه چیست و چرا علیرغم تذکرات دستگاههای نظارتی ایشان را حفظ کرده‌اید و در قبال دخالتهای گسترده ایشان در تخلفات اقتصادی و سوء استفاده‌های مدیریتی سکوت کرده‌اید.

3- توسعه فعالیت اقتصادی بنگاههای وابسته به جنابعالی در حوزه وزارت راه و شهرسازی چیست و نقش فرزند شما در قراردادهای وزارتخانه چه توجیهی دارد؟

4- مسکن مهر را مزخرف اعلام کرده و مسکن اجتماعی که در سال اول وزارتتان جایگزین مسکن مهر اعلام نمودید هیچ‌گاه معرفی نشد. طرح جامع مسکن را هم متوقف و بخش مسکن را بلاتکلیف کردید.

5- علت اینکه توافقات خرید هواپیما را مخفی انجام داده و متن توافق را حتی در اختیار کمیسیون عمران قرار ندادید چیست؟

6- علت اینکه در هیئت دولت به جای کار وزارتخانه به دنبال طرحهای حزب‌سازی هستید چیست؟

7- علت عدم شفافیت در قراردادهای شرکت فرودگاههای کشور و عدم نظارت بر فعالیتهای اقتصادی مدیران این شرکت چیست؟

8- چرا بررسی سانحه آنتونوف 149 تهران - طبس را متوقف نمودید؟

9- در خصوص 4 سانحه مرگبار هوایی و ریلی چه پاسخی دارید؟

10- برای کشته شدن سربازان راکب اتوبوس در فارس چه پاسخی به جامعه دادید؟

11- در تمام دنیا با سوانحی چون سقوط آنتونوف و قطار سمنان، مدیر مربوطه استعفا یا برکنار می‌شد اما شما در سانحه آنتونوف که با مجوز غیرقانونی رئیس هواپیمایی وقت فعالیت می‌کرد، رسما از ایشان حمایت کردید و جلوی استعفای ایشان را گرفتید، چه پاسخی به افکار عمومی دارید؟

12- کریدورهای بین‌المللی عبوری از ایران به دلیل عدم اقدام به موقع در کشورهای مجاور جایگزین شده و عملا فرصتهای نسلهای آینده در حال از دست رفتن است چه پاسخی دارید؟

منبع: نسیم آنلاین

دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: