کد خبر: ۱۰۷۷۷۳
تاریخ انتشار: ۰۸:۰۷ - ۳۰ اسفند ۱۳۹۵
رضایی‌کوچی:
رئیس کمیسیون عمران گفت: برای تحقق اقتصاد مقاومتی باید از ظرفیت بخش خصوصی استفاده کرده و تولید داخلی را افزایش داد.
به گزارش شیرازه، محمدرضا رضایی‌کوچی رئیس کمیسیون عمران با بیان اینکه تحقق اقتصاد مقاومتی می‌توانست شرایط کشور را بهبود ببخشد، گفت: معتقدم دولت و مجلس نتوانستند در راستای تحقق این شعار در سال 95 به خوبی عمل کرده و پرونده پررنگی ندارند.

وی با اشاره به مشکلات حوزه عمرانی کشور اظهار داشت: 500 هزار میلیارد تومان پروژه عمرانی نیمه تمام در کشور وجود دارد که طولانی شدن عمرشان موجب افزایش هزینه تکمیل آن‌ها خواهد شد.

نماینده مردم جهرم بیان داشت: تخصیص ریالی زیر 10 درصد، واگذاری اسناد خزانه و مشارکت توانست به این پروژه‌های نیمه تمام حرکتی دوباره ببخشد اما این امر به معنای استفاده از منابع سال‌های آینده کشور است.

رضایی‌کوچی با بیان اینکه متأسفانه ما از ظرفیت بخش خصوصی در تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام در کشور نتوانستیم استفاده کنیم، تصریح کرد: این امر موجب شده که پروژه‌ها بر اساس زمان‌بندی مشخص تکمیل نشوند.

رئیس کمیسیون عمران همچنین گفت: پروژه‌های شبکه ریلی در کشور می‌تواند هزینه تمام شده برای مسافر و کالا را کاهش دهد که متأسفانه در این زمینه علی‌رغم برگزاری جلسات متعدد بسیار ضعیف عمل کرده‌ایم این در حالی است که چین طی هشت سال، 22 هزار کیلومتر قطار سریع‌السیر احداث کرده است.

وی ادامه داد: برای تحقق اقتصاد مقاومتی باید بتوان از ظرفیت بخش خصوصی به نحو احسن استفاده کرد و در کنار آن تولید داخلی را افزایش داد اما متاسفانه صنایع داخلی کشور در مرز تعطیلی قرار گرفته است.

نماینده مردم جهرم با اشاره به اینکه طی سال 95 نتوانستیم از تعطیلی بسیاری از کارخانجات جلوگیری کنیم، تأکید کرد: راه‌اندازی و رونق بازار مسکن بر تولید و فعال‌سازی کارخانجات داخلی کشور تاثیرگزار است، اکنون کارخانجات سیمان و سنگ‌سازی، آجرپزی و گچ کشور به دلیل رکود مسکن و عدم ساخت و ساز فروش چندانی نداشته و در حال تعطیلی است. 

رئیس کمیسیون عمران اذعان داشت: برای ارزیابی میزان موفقیت در تحقق اقتصاد مقاومتی باید میزان قدرت خرید مردم، تعداد بیکاران، وضعیت درآمدی مردم و ... را مورد سنجش قرار داد تا بتوان اعلام داشت که آیا در این زمینه موفق بوده‌ایم یا خیر.

رضایی‌کوچی در ادامه افزود:‌ می‌توان در این زمینه آمارهای بسیاری اعلام کرد اما باید زندگی مردم را تحلیل و بررسی کرد که آیا قدرت خرید مردم و تعداد بیکاران افزایش یافته یا کاهش؟ 

نماینده مردم جهرم با تأکید بر اینکه عمل به شعار اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل باید طی سالهای آینده نیز در دستور کار دولت و مجلس قرار بگیرد، خاطرنشان کرد: اهداف در حوزه اقتصاد مقاومتی محقق نشد اگرچه دیدگاه مقام معظم رهبری در این زمینه شرط اصلی است اما می‌توان این شعار را سرلوحه کار سال‌های بعد نیز قرار داد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
برچسب ها: رضایی ، صنایع ، کمیسیون ، عمران
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: