کد خبر: ۱۰۷۷۷۸
تاریخ انتشار: ۰۸:۲۰ - ۳۰ اسفند ۱۳۹۵
رسوم کهن مردم بوانات در نوروز؛
گل بنفشه در زبان محاوره مردم بوانات به گل مکو معروف است و هر ساله در اسفند ماه رشد می کند و نوید آمدن بهار را می دهد.

به گزارش شیرازه، شهرستان بوانات در شمال شرقی استان فارس و در دامنه رشته کوه های زاگرس مرکزی با آب و هوای نیمه کوهستانی و معتدل از روزگار قدیم بنام "نگین سبز فارس" معروف و مشهور بوده است.

مردمان بوانات از دیر باز کشاورز و دامدار بوده اند و این شغل و پیشه این مردمان سخت کوش بود و هست، یکی از رسومات مردمان این دیار توجه به سبزه و سبز شدن گل بنفشه بوده و آن را نمادی از آمدن بهار می دانسته اند و همچنین از گل بنفشه(گل مکو) gol mokoo برای رنگ کردن تخم مرغ برای سفره هفت سین استفاده می کرده اند.

در اسفند و ایام آخر سال نوجوانان و کودکان بواناتی به دشت ها و مزارع می رفته و گل بنفشه ها را جمع آوری می کردند و بعد از آمدن به خانه مقداری از گل ها را همراه با چند عدد تخم مرغ درون کتری یا ظرفی گذاشته و روی آتش می گذارند تا بجوشد و با جوشش آب آرام، آرام تخم مرغ ها رنگ بنفش به خود می گیرند و رنگ بنفش زیبایی به خود می گیرند. 

در روز عید و برای تزئین سفره عید بعد از چیدن سین های سفره تخم مرغ ای رنگ شده را که نماد زندگی و آمدن بهار می باشد را درون سفره در کنار سبزه های می گذاشته اند و گاهی نیز از این تخم مرغ های رنگین برای عیدی دادن به کوچکترها استفاده می کرده اند.

هنوز هم در روستاهای شهرستان بوانات هستند نوجوانان و بانوانی که برای تزئین سفره هفت سین از این گل بنفشه ها استفاده می کنند.

منبع:  حرف رسا

10/

دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: