کد خبر: ۱۰۸۴۷۶
تاریخ انتشار: ۱۵:۲۳ - ۲۳ فروردين ۱۳۹۶
رئیس دادگستری مرودشت گفت: ستاد پیشگیری از جرائم و تخلفات انتخاباتی در دادگستری مرودشت تشکیل‌شده است و به‌طور مرتب و مکرر فعالیت‌های انتخاباتی را رصد می‌کند.

به گزارش شیرازه،  علی فاتحی رئیس دادگستری شهرستان مرودشت سه شنبه شب در جمع خبرنگاران اظهار داشت: به کار رسانه‌ای علاقه‌مند هستم و نشریات و سایت‌های خبری شهرستان را همواره مطالعه می‌کنم.

علی فاتحی رییس دادگستری مرودشت

این مقام قضایی با بیان اینکه بنیان‌گذار جمهوری اسلامی و مقام معظم رهبری همواره بر حضور در انتخابات و ایجاد شورونشاط انتخاباتی تأکید داشته‌اند، افزود: انتخابات مظهر ابراز حضور شهروندان است و حضور پرشور و نشاط مردم برای اجرای برنامه‌های داخلی و سیاست‌های خارجی جمهوری اسلامی ایران در منطقه پشتوانه عظیمی است.

وی اضافه کرد: بر اساس تشخیص قانون اساسی، بخشی از امور محلی در راستای تمرکززدایی اداری با دخالت و رأی مستقیم مردم در قالب انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا انجام می‌شود.

فاتحی به اصول 100 و اصل ششم قانون اساسی اشاره کرد و ادامه داد: لازمه انتخابات سالم قانون‌گرایی و اخلاق‌مداری کاندیدا، حامیان آن‌ها و دست‌اندرکاران ستادهای انتخاباتی است.

رحیم مختاری و زارعی خبرنگار مرودشت

وی گفت: رویه دادگستری مرودشت پیشگیری از تخلفات و جرائم انتخاباتی است و بر اساس قانون و بخشنامه‌های کشوری ستاد پیشگیری از جرائم و تخلفات انتخاباتی در دادگستری مرودشت تشکیل‌شده است و به‌طور مرتب و مکرر فعالیت‌های انتخاباتی را رصد می‌کند.

وی تصریح کرد: لازمه پیشگیری از جرائم و تخلفات انتخاباتی اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی است و قانون‌گرایی و اخلاق‌مداری با شورونشاط انتخاباتی هیچ منافاتی ندارد و به معنای محدود کردن یا ممنوع کردن فعالیت‌های قانونی نیست.

رضا مردانه مدیر مرودشت نا، شکوهی سردبیر مرودشت نا


این مقام قضایی خاطرنشان کرد: در دادگاه و دادسرا شعب ویژه‌ای برای رسیدگی به جرائم انتخاباتی تعیین‌شده است تا در پرونده‌های مرتبط با انتخابات رویه‌های واحدی ایجاد شود و از همه مهم‌تر این‌که پرونده‌های انتخاباتی به‌سرعت رسیدگی شود.

وی بیان داشت: یکی از تخلفات انتخاباتی تبلیغات خارج از موعد است که بیشتر شامل تبلیغات زودهنگام می‌شود و مواد 62 آیین‌نامه اجرایی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و ماده 63 آیین‌نامه اجرایی انتخابات شوراهای اسلامی روستا تبلیغات زودهنگام را ممنوع اعلام کرده است.

نشست خبری دادگستری مرودشت

فاتحی ابراز داشت: نامزدهای این دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا برای جلوگیری از هرگونه تخلف انتخاباتی مواد 61 تا 66 آیین‌نامه اجرایی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و مواد 62 تا 67 آیین‌نامه اجرایی انتخابات شوراهای اسلامی روستا را مطالعه کنند.

وی اظهار داشت: دایر کردن بیش از یک ستاد تبلیغاتی برای هر کاندیدا در هر منطقه شهرداری امکان‌پذیر نیست.

فاتحی یادآور شد: هتک حرمت یا حیثیت داوطلبان یا تخریب و توهین به داوطلبان و تبلیغ علیه آن‌ها به‌موجب مقررات انتخاباتی و قانون مجازات اسلامی ممکن است دارای عنوان مجرمانه باشد و قابلیت پیگیری قضایی را داشته باشد.

وی اضافه کرد: شورای اسلامی شهر و روستا جمعی است و نامزدهای انتخابات باید دقت کنند به مردم وعده‌هایی بدهند که در حیطه وظایف شورای شهر باشد چراکه وعده‌های غیرقابل تحقق و خارج از صلاحیت شوراها به‌منظور جلب رأی ممنوع است.

نشست خبری دادگستری مرودشت

این مقام قضایی ادامه داد: پاره کردن، مخدوش کردن و معدوم کردن تبلیغات نامزدها که در محل‌های مجاز نصب‌شده یکی از تخلفات انتخاباتی است و نصب پوسترهای تبلیغاتی بر روی علائم راهنمایی رانندگی، تابلوی مدارس، باجه‌های تلفن، برق و... ممنوعیت قانونی دارد.

وی رأی دادن با شناسنامه دیگری و تهدید و تطمیع مردم در امر انتخابات را ممنوع عنوان کرد و گفت: انتخابات میدان رقابتی سالم است و رقابت باید بر اساس آموزه‌های اسلام و همراه با رعایت قانون باشد و نتیجه انتخابات باید همگرایی و وحدت باشد که لازمه آن این است که کاندیداها از اقوام و قومیت‌ها استفاده ابزاری نکنند.

فاتحی تصریح کرد: با توجه به شناختی که از مردم مرودشت دارم و با توجه به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های این شهرستان می‌توان انتخابات را به‌گونه‌ای در مرودشت برگزار و اجرا کرد که در کشور نمونه باشد.

وی خاطرنشان کرد: یکی از شاخص‌های سلامت انتخابات عادلانه بودن است و عادلانه بودن انتخابات نیز مستلزم رعایت قانون و اخلاق است.

وی بیان داشت: فضای مجازی هم از لحاظ مسئولیت‌های اخلاقی، قانونی و شرعی با فضای واقعی تفاوتی ندارد و در فضای واقعی و مجازی باید دو معیار قانون مداری و اخلاق‌گرایی رعایت شود.

منبع: مرودشت نا

دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: