کد خبر: ۱۰۹۸۴۳
تاریخ انتشار: ۱۶:۴۹ - ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۶
شوک دقیقه نودی محمدباقر قالیباف + متن کامل بیانیه؛
هم مشاهدات عینی و هم نظرسنجی‎ها از یک‎سو نشان می‎دهند روحانی به شدت منفور است و حتی برخی طرفدارانش هم چندان تعصبی روی او ندارند و از سوی دیگر گرایش به رئیسی به شکل فزاینده‎ای در کشور شکل گرفته است.
کار در مرحله اول تمام است/آخر هفته؛ روحانی رفته/قالیباف: تمام ظرفیت و حمایت خود را برای موفقیت رئیسی به کار خواهم بست
به گزارش شیرازه، از همان زمان که حرف و حدیث‎ها در خصوص انصراف قالیباف در فضای تلگرام آغاز شد، برخی سیاسیون با این تصمیم مخالفت کردند. آنها معتقد بودند بخشی از رأی قالیباف به سبد روحانی خواهد رفت و این به سود ما نیست. با این همه اما به نظر می‎رسد با بررسی نظرسنجی‎های جدید حامیان رئیسی آن‎قدر کار را تمام شده می‎بینند که حتی از واریز بخشی از آرای قالیباف به سبد روحانی هم هراس ندارند. آنها حتی نگرانی از این موضوع را خنده‎دار تلقی می‎کنند. منتقدان وضع موجود مصمم شده‎اند کار روحانی را در مرحله اول تمام کنند.
 
رجانیوز نوشت: چندی پیش بود که مهدی محمدی در پستی نوشت:«یک مسئله ساده و ویرانگر برای کسانی که مثل 88 دوباره توهم زده‎اند: رأی روحانی به چند فرسخی مجموع رأی رئیسی و قالیباف هم نمی‎رسد.»
 
برخلاف آنها که با ادبیات سبد مشترک و غیرمشترک مدام می‎کوشند تا اعداد نظرسنجی‎های قدیمی را جمع و تفریق کنند، باید گفت انصراف قالیباف ابعاد مهم دیگری نیز خواهد داشت. شوک قالیباف موجب ایجاد موجی بنیان‎برافکن در کشور می‎شود که تکلیف آنها که مرددند را نیز یک‎سره می‎کند. علاوه بر این طبق همان نظرسنجی‎ها با بررسی رأی دو به دو می‎توان توفیق حتمی رئیسی را در انتخابات نتیجه گرفت.
 
در انتخابات 92 این موج‎سازی با انصراف عارف به نفع روحانی و نقش‎آفرینی خاتمی رقم خورد. اینکه سبد آرای او سیاسی بود و یکسره به سبد روحانی رفت یک بخش از واقعیت است و بخش دیگر آن موجی است که ساخته شد.
 
در انتخابات کنونی با کنار رفتن قالیباف اکثر رأی‎های او که البته خود به خود داشت به سمت رئیسی تمایل پیدا می‎کرد، به یکباره در سبد رئیسی قرار می‎گیرد و در عین حال بزرگترین شوک انتخابات 96 شکل خواهد گرفت.
 
هم مشاهدات عینی و هم نظرسنجی‎ها از یک‎سو نشان می‎دهند روحانی به شدت منفور است و حتی برخی طرفدارانش هم چندان تعصبی روی او ندارند و از سوی دیگر گرایش به رئیسی به شکل فزاینده‎ای در کشور شکل گرفته است.
 
عکس‎های استقبال‎های مردمی روحانی و رئیسی به خودی خود بیانگر تمام واقعیت است. هر انسان منصف و بی‎طرفی حتی از این عکس‎ها هم می‎تواند بفهمد چه کسی پیروز انتخابات خواهد شد. و من یتوکل علی الله فهو حسبه.
 
به نظر می‎رسد بایست از هم‎اکنون آماده جشن پیروزی رئیسی باشیم. مثلا می‎توان پرسید روز پیروزی چی بپوشیم؟ کجا جشن بگیریم؟ و...
 
متن کامل بیانیه قالیباف:
اتحاد به نفع مردم برای نجات اقتصاد»  قالیباف در اوج اقتدار به نفع جریان انقلاب کنار رفت
 
بسم الله الرحمن الرحیم
 
مردمِ شریف ایران
 
روزی که علی رغم مصالح شخصی، تصمیم گرفتم وارد صحنه انتخابات شوم، می دانستم با چه شرایط سخت و خطرناکی روبرو خواهم شد؛ چرا که روشن بود برای تغییر اساسی وضع موجود، راهی نیست جز مبارزه با ۴درصدی هایی که در سالهایی طولانی، توانسته اند بر شریان های اقتصادی و سیاسی کشور مسلط شوند و نه تنها اقدامي براي حل مهمترين معضلات روز اقتصادي و اجتماعي نكنند، بلكه روز به روز با ترجيح منافع خود و بي قانوني هاي گسترده، بر اين بحران ها، به ويژه بر بحران ركود و بيكاري دامن بزنند.
 
همانطور که شهید بهشتی پیش بینی کرده بود، مبارزه با فرصت طلبانِ انقلابی نما بسیار پرهزینه شده است، چون این جریان موریانه وار در حال خوردن ریشه های انقلاب است و گروهی که نه تنها با انقلابی های اصیل تضاد مبانی فکری دارند، بلکه جریانی هستند که منافع مادی آنها به خطر افتاده است.
 
 لذا با توکل بر خداوند باری تعالی و با همه کمبودها و کم بضاعتی هایی که در خود می دیدم، تصمیم گرفتم با هدف تغییر وضع موجود، پای در میدان انتخابات بگذارم؛ میدانی که با تخریب ها، توهین ها و اتهام زنی های گسترده ای علیه خودم، خانواده ام و هوادارانم همراه بود و البته همه این ها مرا در پیمودن مسیری که انتخاب کرده بودم، مصمم و راسخ تر ساخت.
 
 در شرایط کنونی، آرمان اصلی کشور و مردم، تغییر وضع موجود است و برای رسیدن به این آرمان، چاره ای نبود جز اینکه با وجودِ داشتنِ برنامه ای دقیق و جامع برای حل مشکلات کشور، مبارزه ای واقعی و نه شعاری با اشرافی گری و فرصت طلبی هم آغاز می شد؛ لذا تلاش کردم، در کنار ارائه برنامه های دقیق، که توانایی اجرایی شدن آن ها نیز وجود داشت، با شیوه ای صریح و اخلاقی، مبارزه با ۴ درصدی ها را آغاز کنم و در راه این مبارزه، نه از تخریب ها و تهدیدها ترسیدم و نه هیچ گاه پا را از اصول فراتر گذاشتم و در کنار شفاف سازیِ زندگیِ اقتصادیِ شخصی ام، حرفی بی سند و بی مبنا نزدم. در حالی که آنها در عین تخریب های کور، نتوانستند از لرزه ای که بر اندام شان افتاده است جلوگیری کنند، بگونه ای که تمام امکانات خویش را برای مقابله با این جنبش مردمی به خط کردند و از این پس نیز این تخریب ها توسط این ۴ درصدی ها ادامه پیدا خواهد کرد.  
 
آنچه كه در اين مقطع اهميت دارد و حياتي است، حفظ منافع مردم، كشور و انقلاب است و اكنون كه اين آرمان بزرگ، جز با تغيير وضع موجود محقق نمي شود، باید به منظور وحدت در جبهه ى انقلاب، تصميمى اساسي و خطير گرفت. لذا براى حفظ اين آرمان بزرگ، از همه ى حاميان مردمى خويش در سراسر كشور مى خواهم، كه تمام ظرفيت و حمايت خود را براى موفقيتِ برادر ارجمندمان حجت الاسلام و المسلمين سيد ابراهيم #رئيسى و به بار نشستن دولت كار و كرامت براي خدمت به مردم قرار دهند و از همه مردمی که در این مدت به تشکیل دولت مردم دل بسته بودند و از همه حامیان مردمی و یاران بی ادعایِ خودم، که بی هیچ چشمداشتی و با تمام وجود، در جهت تحقق آرمانهای انقلاب تلاش کرده اند، تشکر و قدردانی می کنم. انتظار ما و مردم بر این است كه اين تصميم، زمينه ساز آغاز دورانى جديد براى يك تحول اقتصادي باشد كه با قطع دست ۴ درصدی ها از اقتصاد، منتج به ايجاد اشتغال جوانان برومند اين سرزمين و حمايت از مستضعفين و محرومان در ايران سربلندمان گردد.
 
مبارزه تازه آغاز شده است و تا ریشه کنی کامل فساد و ناکارآمدی، باید جان و آبروی خود را نیز بی چشمداشت فدا کرد.  
 
به عمل كار برآيد ...  
 
محمدباقر قالیباف
 
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: