کد خبر: ۱۱۰۳۱۰
تاریخ انتشار: ۰۸:۲۹ - ۱۰ خرداد ۱۳۹۶
روستای «بن‌دشت» و « چاه‌زبر» در شهرستان زرین‌دشت ۳۸ سال از نعمت آب شرب محروم هستند.
محرومیت ۳۸ ساله روستاهای «بن‌دشت» و «چاه‌زبر» از آب/ زرین‌دشت آب شرب نداردبه گزارش شیرازه، یکی از برکات انقلاب اسلامی توجه به روستاها بوده است و شاید به ندرت پیش آید که روستایی از ابتدای انقلاب تاکنون تغییر و تحولی را پشت سر نگذاشته باشد اما در استان فارس در شهرستان زرین‌دشت 2 روستا وجود دارد که بنا به گفته حمید یزدان‌پناه فرماندار زرین‌دشت در طول 38 سال گذشته آبی برای شرب نداشته‌اند.

شهرستان زرین‌دشت آب شرب ندارد

«بن‌دشت» و « چاه‌زبر» دو روستایی است که یزدان‌پناه از آنها نام می‌برد و اعتقاد دارد این مشکل به این دلیل است که در کل حوزه سرزمینی زرین‌دشت منبع آب شرب وجود ندارد و تمامی منابع آبی این شهرستان غیربهداشتی و غیرقابل شرب است و آب شرب مردم زرین‌دشت از دیگر شهرستان‌ها نظیر داراب و جهرم تامین می‌شود.

وحید تفیله، دهیار روستای بن‌دشت از بی‌آبی روستا سخن می‌گوید و اینکه گاه 2 ماه طول می‌کشد تا مردم بتوانند آب شرب خود را تهیه کنند چراکه آبرسانی سیاری که برای این روستا صورت می‌گیرد با 2 تانکر است که جوابگوی جمعیت 230 خانواری این روستا نیست.

به گفته وی بنا بوده که تانکر دیگری برای آبرسانی به این روستا اضافه شود اما تاکنون محقق نشده و مردم برای ادامه زندگی مجبور به خرید آب شرب هستند در صورتی که پرداخت هزینه آب برای بسیاری از مردم مشکل است.

دهیار بن‌دشت از وجود چشمه آبی در روستا خبر می‌دهد که پیش از این برای مصارف غیربهداشتی استفاده می‌شده اما خشکسالی سبب کاهش آب آن شده و مردم برای استفاده‌های بهداشتی نیز گاه با کمبود آب روبه‌رو هستند.

آبرسانی به بن‌دشت و چاه‌زبر در دست اقدام

سید مهدی سیدی، رئیس آبفای روستایی زرین دشت از اجرای پروژه آبرسانی به این روستای بن‌دشت و چاه‌زبر از شهرستان جهرم خبر می‌دهد که از 2 سال گذشته شروع شده و از 32 کیلومتر خط انتقال تاکنون 30 کیلومتر آن انجام شده است.

به اعتقاد وی اگر خط انتقال کامل و شبکه داخلی روستا نیز با تامین اعتبار نصب و راه‌اندازی شود، مشکل آب این 2 روستا برطرف می‌شود و تاکنون 4 میلیارد تومان از محل اعتبارات سفر مقام معظم رهبری، استانی و صندوق توسعه ملی هزینه شده است.

سیدی لوله‌کشی و شبکه داخلی روستا را 16 کیلومتر اعلام می‌کند که برای انجام آن به یک میلیارد تومان نیاز است و در صورت تامین اعتبار تا پایان امسال عملیات آن انجام و مشکل آب بن‌دشت و چاه‌زبر برطرف می‌شود.

آبی که در گرو اعتبارات است

این در حالی است که تفیله، دهیار روستا از تعطیلی 7 ماهه این پروژه خبر می‌دهد و می‌گوید: یک سال گذشته برای لوله‌کشی اقدام کردند اما 7 ماه است که کار را تعطیل کردند در صورتی که 2 کیلومتر تا چاه‌زبر و 800 متر از بن‌دشت هنوز باقی مانده است.

یزدان‌پناه، فرماندار شهرستان زرین‌دشت نیز همچون رئیس آبفای روستایی اعتقاد دارد که کار آبرسانی به این دو روستا تا پایان امسال انجام می‌شود.
منبع: تسنیم
مطالب مرتبط
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: