کد خبر: ۱۱۳۸۲۱
تاریخ انتشار: ۰۹:۴۶ - ۱۲ شهريور ۱۳۹۶
مدیرکل میراث فرهنگی استان فارس پیشنهاد کرد که امضای پیمان خواهرخواندگی بین شیراز و یکی از شهرهای کشور شیلی بررسی شود.
به گزارش شیرازه، در دیدار سناتور خیدو خیراردی - معاون مجلس سنای شیلی - با مصیب امیری - مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس - او پیشنهاد امضای پیمان خواهرخواندگی یکی از شهرهای شیلی و شیراز را با هماهنگی شهرداری شیراز مطرح کرد.

در این جلسه که ۱۰ شهریورماه برگزار شد، امیری به ظرفیت‌های گردشگری فرهنگی، اقتصادی، طبیعی استان فارس و شهر شیراز اشاره و بر لزوم همکاری‌های دوجانبه در آینده نزدیک تأکید کرد. او همچنین از آمادگی در زمینه‌های مختلف برای همکاری دوجانبه، بخصوص در حوزه گردشگری، فرهنگی و صنایع‌ دستی خبر داد.

پیشنهادی برای برگزاری یک نمایشگاه از فرهنگ ایران در شیلی

سناتور خیدو خیراردی - معاون مجلس سنای شیلی - نیز در این دیدار، ایده کلی از این سفر را ایجاد روابط حسنه بین دو کشور و دو ملت دانست و اظهار کرد: یکی از پایه‌های اساسی این ارتباط، بخش فرهنگی است.

او با اشاره به فرهنگ و تمدن غنی ایران و شیراز به‌عنوان مهد این تمدن و شگفت‌زده شدن از شکوه مجموعه جهانی تخت جمشید و دیگر آثار تاریخی - فرهنگی استان فارس، گفت: پیشنهاد برگزاری یک نمایشگاه بزرگ در کاخ ریاست جمهوری شیلی برای نشان دادن این جاذبه‌ها و فراهم کردن زمینه سفر مردم شیلی به ایران در جلسه‌ای با حضور محمدجواد ظریف - وزیر امور خارجه ۰ و علی‌اصغر مونسان - معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری مطرح شده است.

وی همچنین درباره‌ی بحث خواهرخواندگی شیراز با یکی از شهرهای شیلی، اظهار کرد: این موضوع با حساسیت بالایی بررسی خواهد شد تا بتوان شهری از کشور شیلی را که هم‌تراز با شهر تاریخی - فرهنگی شیراز باشد، به شهرداری شیراز معرفی و از این فرصت برای تعامل بیشتر استفاده کنیم.

به گزارش شیرازه، شیراز پیش از این با پنج شهر از کشورهای دیگر پیمان خواهرخواندگی امضا کرده است. شهر «نیکوزیا» در قبرس از سال ۱۹۹۹، «دوشنبه» در تاجیکستان از سال ۱۹۸۰، «چونگ کینگ» در چین از سال ۲۰۰۵، شهر «پچ» مجارستان از ۲۰۱۶ ،‌ هر چند شهر «وایمار» آلمان نیز در فوریه ۲۰۰۹ با شیراز پیمان خواهرخوانندگی امضا کرد، اما این پیمان در ژوئن همان سال توسط شیراز قطع شد.

همچنین تیرماه امسال توافق‌های اولیه برای امضای پیمان خواهرخواندگی بین شیراز و شهر «نانجینگ» کشور چین انجام شد . از سوی دیگر، شهرهای رامسر و خوی از ایران از سال ۲۰۱۳ پیمان خواهرخوانندگی با شیراز امضا کرده‌اند.
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: