کد خبر: ۱۱۴۰۱۷
تاریخ انتشار: ۱۲:۱۶ - ۲۰ شهريور ۱۳۹۶
در هفتمین همایش بین المللی هپاتیت در شیراز تاکید شد:
هفتمین سمینار بین المللی هپاتیت به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز و با تاکید بر راه های مهار این بیماری، برگزار شد.

به گزارش شیرازه، رییس مرکز تحقیقات سیاست گذاری سلامت و رییس همایش بین المللی هپاتیت، گفت: برای هفتمین بار است که همایش بین المللی هپاتیت در کشور و این دوره در شیراز برگزار می شود و سخنرانانی از کشورهای ایتالیا، اتریش، انگلستان، کانادا و آمریکا در آن حضور دارند که بیشتر آنها از صاحبنظران بین المللی در این رشته و کسانی هستند که راهنماهای درمان بین المللی درمان هپاتیت B و C دارند.

دکتر کامران باقری لنکرانی با اشاره به پیشرفت های ایران در زمینه کنترل هپاتیت B و همچنین تجربه های درمانی، افزود: در این همایش محیط خوبی برای تبادل تجربه به وجود آمده، در گذشته نیز با بعضی از سخنرانان امروز کارهای پژوهشی مشترکی در شیراز انجام شده است و امیدواریم برگزاری این همایش به انجام کارهای پژوهشی مشترک بیشتر کمک کند.

او اضافه کرد: در همایش امروز، موضوعاتی در زمینه بار بیماری های کبد در ایران ارایه شد؛ خوشبختانه بار بیماری های کبد در ایران در مقایسه با بعضی از بیماری های دیگر مانند بیماری های قلبی عروقی، سکته های مغزی و تصادفات چندان زیاد نیست اما به هر حال روند هشداردهنده ای وجود دارد که باید به آنها توجه کنیم.

رییس مرکز تحقیقات سیاست گذاری سلامت، ادامه داد: هپاتیت B در کشور با واکسیناسیون کنترل شده است اما هنوز گروه های پرخطری داریم، به ویژه فراگیری خالکوبی هایی که در مواردی به صورت غیربهداشتی انجام می شود و بیم آن می رود که دوباره با هپاتیت های ویروسی بیشتری روبرو شویم؛ بحث رفتارهای ناهنجار جنسی نیز در این زمینه اثرگذار است، بحث مصرف الکل هنوز در کشور به درجه خطرناک نرسیده است اما به هر حال روند فزاینده ای داشته که منجر به برخی بیماری های کبد شده است.

دکتر لنکرانی، کبد چرب را در حال حاضر مهم ترین خطر تهدیدکننده کبد ایرانیان معرفی کرد که شیوع آن می تواند به علت هایی مانند تغییر عادات غذایی و کمبود تحرک بدنی باشد و در این سمینار نیز مورد توجه قرار گرفت.

او در ادامه، بیان کرد: بحث هپاتیت E چند سالی است که مورد شناسایی قرار گرفته و مطالعاتی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز هم انجام شده است که نشان می دهد شیوع آن در بین دهندگان سالم حدود 10 درصد و به معنی این است که حدود 10 درصد ایرانی ها در گذشته این ویروس را گرفته اند و در مقابل آن ایمن شده اند، این ویروس در بیشتر افراد ویروس خطرناکی نیست، اما در افراد مبتلا به فقر ایمنی ممکن است خطرناک باشد.

اصلاح عادات غذایی و تحرک بدنی؛ مهم ترین اقدام برای پیشگیری از کبد چرب

رییس همایش بین المللی هپاتیت، در زمینه وضعیت استان فارس در زمینه هپاتیت، افزود: استان فارس در زمینه هپاتیت B جزو استان های خوب است، اما کانون هایی به ویژه در جاهایی که اعتیاد تزریقی و رفتارهای ناهنجار جنسی یا پوشش کمتر کارهای غربالگری دارند، وجود دارد؛ در مورد کبد چرب، با شیوع حدود 33 درصدی در جمعیت بالغان استان، نسبت به سایر نقاط کشور وضعیت متوسطی داریم و مانند میانگین کشوری هستیم و در زمینه هپاتیت C نیز بیشتر بیماری گروه های پرخطر است و در جامعه عمومی شیوع کمتری دارد و زیر نیم درصد است.

دکتر لنکرانی تاکید کرد: در زمینه کبد چرب، اصلاح عادات غذایی و تحرک بدنی، مهم ترین اقدام است، اما این مورد را نباید به عنوان یک کار فردی ببینیم؛ بلکه باید فرآیندها را به نوعی قرار دهیم که افراد بتوانند غذایشان را اصلاح کنند، وقتی که بنا به دلایلی مانند قیمت یا فرصت، امکان دسترسی به امکانات ورزشی نباشد، این توصیه ها به جایی نمی رسد، بنابراین باید یک محیط حمایتی برای ورزش و عادات صحیح غذایی، ایجاد کنیم.

او اضافه کرد: در مورد هپاتیت ها، بیشتر با گروه های پرخطری روبرو هستیم که از خطر اقدامات خود، آگاه نیستند؛ کسانی که خالکوبی انجام می دهند، کسانی که در شرایط غیربهداشتی حجامت انجام می دهند یا به بهانه های مختلف تزریقات غیربهداشتی دارند، افرادی هستند که بیشتر آنها از خطر اقدامات خود آگاه نیستند و باید در این زمینه اطلاع رسانی بیشتری انجام دهیم.

رییس همایش بین المللی هپاتیت، در پایان گفت: شبکه هپاتیت ایران تشکیل شده است و مراکز تحقیقاتی شیراز نیز عضو این شبکه هستند که امیدواریم در این زمینه اقدامات بیشتری انجام شود.


دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: