کد خبر: ۱۱۵۸۸۷
تاریخ انتشار: ۰۹:۲۴ - ۲۰ آبان ۱۳۹۶
چند دقیقه با کتاب «مردی با آرزوهای دوربرد»؛ / 16
در کتاب «مردی با آرزوهای دوربرد» خبری از نام راوی خاطرات نیست اما در هر روایت معلوم است که نویسنده از اطلاعات چندین راوی و واز منظرهای مختلف بهره برده است.

به گزارش شیرازه،کتاب «مردی با آرزوهای دوربرد» یادبودی است برای شهید حسن طهرانی مقدم که ناگفته هایی از زندگی این شهید را بیان کرده است.

این کتاب را فائضه غفار حدادی تدوین کرده و در شمارگان 5000 نسخه توسط انتشارات لوح نگار در بهار 1392 برای دومین بار منتشر شده است.

نویسنده در این کتاب سعی کرده در 35 روایت، زندگی شهید سردار حاج حسن طهرانی مقدم را از جوانی تا شهادت روایت کند و البته سیر تاریخی در این نوشته های داستان گونه رعایت نشده و مثلا اولین روایت مربوط به روز شهادت حاج حسن و همراهانش است.

در کتاب «مردی با آرزوهای دوربرد» خبری از نام راوی خاطرات نیست اما در هر روایت معلوم است که نویسنده از اطلاعات چندین راوی و واز منظرهای مختلف بهره برده است.

در معرفی کوتاه این کتاب آمده: کتاب حاضر، دربردارنده مستند نگاره‌هایی از زندگی شهید «حسن طهرانی‌مقدم»، (1338ـ1390) است. در این کتاب بیوگرافی شهید به طور مستند، دوران نوجوانی و جوانی، شرکت در فعالیت‌های ضدّرژیم پهلوی، حضور فعّال ایشان در احداث هیئت‌های مختلف و فعالیت‌های مردمی بیان شده است. همچنین، فعالیت‌های سیاسی، اجتماعی و مبارزاتی ایشان در کمیتة انقلاب، جهاد سازندگی و حضور فعّال و حماسه آفرین شهید در جنگ و عملیات‌های مختلف جنگ تحمیلی به طور مختصر بازگو شده است. همچنین در بخش‌هایی از اثر، سجایای اخلاقی، اهداف خداپسندانه، دلاوری‌ها و رشادت‌های شهید و نحوه شهادت ایشان و حضور مقام معظم رهبری در مراسم تشییع ایشان و تأثیر شهادت ایشان بر مردم تهران و خانواده ایشان به تصویر کشیده شده است. کتاب، با هدف ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و ارائه الگویی مناسب به نسل جوان و نشان دادن رشادت‌ها و فدارکای‌های شهیدان ایران تهیه شده است.

در بین روایت های کتاب، عکس های رنگی از مقاطع مختلف زندگی شهید طهرانی مقدم درج شده و کل کتاب بر روی کاغذ گلاسه به چاپ رسیده است.

از این نویسنده بعدها کتابی با نام خط مقدم هم منتشر شد که با استقبال خوانندگان روبرو شد. این کتاب برشی است مستند از میانه خط زندگی «حسن طهرانی مقدم» به‌دوراز تخیل و رؤیاپردازی‌های نویسندگی. از مرداد سال 63 تا دی ماه سال 65. مقطعی که اتفاقاً پر است از حادثه و موانع پیچیده. این کتاب درواقع روایت داستانی و مستند از تشکیل یگان موشکی در ایران با محوریت زندگی «شهید حسن طهرانی مقدم» است. یکی از بخش‌های این کتاب نامه‌هایی است که بین شهید «طهرانی مقدم» و همسر ایشان در مقطع زمانی موردبررسی این کتاب ردوبدل شده که عیناً در کتاب گنجانده شده‌اند.

در آستانه ششمین سالگرد پرواز شهید حاج حسن طهرانی مقدم، امیدواریم که خواندن و آشنایی با این کتاب بتواند گوشه هایی از زندگی این مرد بزرگ را در برابر شما نمایان سازد.

دیگر مطالب با عنوان «چند دقیقه با کتاب...» را می توانید در زیر بخوانید:

چند دقیقه با کتاب «جنگ، شعر، عشق و مرگ»؛ / سربازانی که با رشوه، مدال شجاعت از صدام می گرفتند

چند دقیقه با کتاب «با اجازه بزرگترها، بله!»؛ / خواستگاری به سبک شهدا

چند دقیقه با کتاب «گِرد شهر»؛ / رنگ و بوی سه شهید در یک کتاب

چند دقیقه با کتاب «پرواز با آتش»؛ / خاطرات بی سانسور یک خلبان

چند دقیقه با کتاب «بابا مهدی»؛ / لحظاتی با خاطرات رنگیِ یک شهید

چند دقیقه با کتاب «حاج عمار»؛ / 6 روایت از شهیدی که شاعر بود

چند دقیقه با کتاب «رد پای دیرین»؛ / محصول تجربیات یک خبرنگار جنگ

چند دقیقه با کتاب «عاشقانه های جنگ»؛ / 18 داستان از لحظات واقعی زندگی زنان

چند دقیقه با کتاب «سلام بر ابراهیم 2»؛ / همه فرزندانم خوبند، اما ابراهیم را طور دیگری دوست دارم

چند دقیقه با کتاب «عمار حلب»؛ / فلانی! نگو حاج عمار شهید شده + عکس

چند دقیقه با کتاب «احمد متوسلیان هستم»؛ / «احمد متوسلیان» هست و خواهد بود

چند دقیقه با کتاب «رجز یک پیشمرگ»؛ / از لنت کوبی و آپاراتی تا «خدا» + عکس

منبع: مشرق
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: