کد خبر: ۱۲۱۹۴۰
تاریخ انتشار: ۰۸:۵۵ - ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۷
مدیرکل امور روستایی فارس خبر داد؛
۴ هزار روستای استان فارس خالی از سکنه شده است.
به گزارش شیرازه، کمال پاک‌فطرت مدیرکل امور روستایی استان فارس با اشاره به خشکسالی و بحران آب در استان، گفت: از تعداد ۸ هزار روستای استان ۴ هزار روستا خالی از سکنه شده است و اشتراک چند روستا هم امکان‌پذیر نیست.

وی افزود: دیده نشدن ظرفیت‌های موجود در استان فارس و هم چنین مشکلات بحران آب، اشتغال و منابع اقتصادی سبب شده برخی روستا‌ها از سکنه خارج شده و به بخش مهاجرت‌پذیری اضافه شده است.

پاک فطرت ادامه داد: در نظر داریم با جایگزین کردن صنعت گردشگری و صنایع دستی به جای کشاورزی بتوانیم به حل بحران آب کمک کنیم، اما بحث بحران آب در چند شهرستان بسیار جدی است و تاثیرات محسوسی بر روی شهرستان‌های، چون خرامه و ارسنجان گذاشته است.

وی اظهار داشت: به دلیل عدم همکاری بنیاد در روستا‌های استان فارس نه تنها مشکلات روستائیان حل نمی‌شود بلکه مشکلاتی اضافه می‌شود از جمله میزان اعتبار هر یک از روستا‌های استان فارس ۳۰ میلیون تومان است که با توجه به پهناوری و حجم بالای روستا‌های بسیار کم است.

مدیرکل امور روستایی استان فارس با توجه به اهمیت موضوع حاشیه‌نشینی روستا‌های اطراف شیراز، اظهار داشت: وضعیت به گونه‌ای است که طرح هادی منتفی شده است و در اکثر روستا‌های حاشیه شهرستان شیراز شاهد چندین برابر جمعیت طرح هادی هستیم.

پاک فطرت گفت: از آنجایی که دهیاران استان تهران یک پنجم دهیاران استان فارس هستند در مسئله آموزش دهیاران به دلیل پهناوری و حائز اهمیت بودن آن دچار مشکل هستیم.

مدیرکل امور روستایی استان فارس با اشاره به اینکه ۸۴ بخش در استان فارس وجود دارد، تصریح کرد: این حجم سبب اختلالاتی می‌شود که در اکثر مواقع عدم آموزش دهیاران زیر سوال می‌رود و به دلیل عدم اطلاعات کافی دهیاران و بخشداران از وزارت کشور سوء استفاده می‌شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: