کد خبر: ۱۲۲۰۹۰
تاریخ انتشار: ۰۸:۵۵ - ۰۱ خرداد ۱۳۹۷
واکنش رئیس قوه‌قضاییه به گرانی‌ها:
رئیس قوه قضاییه با تأکید بر برخورد قاطع و قانونی سازمان تعزیرات حکومتی و دستگاه قضایی با افزایش نامتعارف قیمت کالاها گفت: به هیچ عنوان اجازه نمی‌دهیم عده‌ای سودجو از برخی مشکلات اقتصادی موجود سوءاستفاده کنند و این فضا را بستر سودجویی خود قرار دهند.
به گزارش شیرازه به نقل از اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، آیت الله آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی، با تبریک مجدد حلول ماه مبارک رمضان تصریح کرد: از خدا می‌خواهیم که به همه ما توفیق طاعت و بندگی بدهد و سعادت عباداتی را که موجب قرب الی الحق  و افزایش معرفت و محبت خود در دلها می‌شود نصیب مؤمنان کند. امیدواریم طاعات همه روزه‌داران مقبول درگاه احدیت باشد و بتوانیم بهترین توشه را از برکات این ماه برگیریم.

آمریکا دیگر نمی‌تواند بر جنایات رژیم صهیونیستی سرپوش بگذارد

رئیس قوه قضاییه در ادامه با اشاره به جنایات اخیر رژیم صهیونیستی در جریان انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس و به شهادت رساندن بیش از 60 فلسطینی و مجروح ساختن 2700 تن، مسبب و مسئول اصلی این اقدامات را آمریکا دانست که با نشان دادن چراغ سبز به صهیونیست‌ها این فجایع را رقم زده‌اند.

آملی لاریجانی گفت: مردم مظلوم فلسطین که در طول 70 سال گذشته دائماً در مبارزه و آوارگی بوده‌اند به‌خوبی می‌دانند که همچنان باید به مقاومت خود ادامه دهند و آمریکا نیز بداند که دیگر نمی‌تواند بر جنایات رژیم صهیونیستی و اشغال سرزمین فلسطین توسط این رژیم غاصب، سرپوش بگذارند.

رئیس قوه‌قضاییه تأکید کرد: مسلمانان در سراسر دنیا، بیت‌المقدس و مسجدالاقصی را قبله نخست خود می‌دانند و امروز مسئله فلسطین تنها مسئله یک ملت مظلوم و محصور نیست بلکه مسئله جهان اسلام و نزدیک به دو میلیارد مسلمان در سراسر جهان است.

سرسپردگی برخی حکام منطقه موجب تشجیع جنایتکاران شده است

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه نمایش‌های ظاهری آمریکا دیگر خریداری در سطح افکار عمومی جهان ندارد، با یادآوری ضعف و سرسپردگی برخی حکام کشورهای اسلامی در مقابل آمریکا و رژیم صهیونیستی افزود: گرچه این سرسپردگی‌ها موجب تشجیع جنایتکاران شده تا به‌قول خودشان وارد معامله قرن شوند اما وجدان‌های بیدار می‌دانند که حساب مسلمانان از حساب این حکام جداست و پیروزی قطعی از آن ملت مظلوم فلسطین خواهد بود.

رئیس قوه قضاییه، یکی دیگر از پیامدهای جنایات رژیم صهیونیستی و رفتار آمریکا در قبال این  جنایات را آگاهی هرچه بیشتر افکار عمومی جهان نسبت به برخورد دوگانه غرب با موضوع حقوق بشر دانست و خاطرنشان کرد: سکوت مرگبار دولت‌های غربی و مجامع بین‌المللی در مقابل این جنایات، تأسف‌بار است. گرچه گاهی ندایی از جایی بلند می‌شود اما همه شاهد هستند که وقتی یک تبعه آمریکا یا اروپا در نقطه‌ای از جهان کشته می‌شود چه فضاسازی رسانه‌ای عظیمی می‌کنند، این در حالی است که طی فقط چند روز 60 نفر از مردم مظلوم فلسطین به شهادت رسیده و 2700 تن مجروح شده‌اند اما خبری از فریادهای حقوق بشری که گوش فلک را کر می‌کند، نیست.

فریادهای مدعیان حقوق بشر برای توسعه هرچه بیشتر سلطه‌شان است

آملی لاریجانی ادامه داد: آمریکا و اذناب اروپایی و منطقه‌ای آن چه پاسخی در قبال این‌همه حق‌کشی خواهند داشت؟ در مقابل این اقدامات، مسلمانان باید به خودشان بازگردند و فراموش نکنند که هیچ کمکی از سوی بیگانگان در کار نیست بلکه فریادهای حقوق بشری آمریکا و اروپا صرفاً نوعی فضاسازی برای توسعه هرچه بیشتر سلطه این کشورهاست و به هیچ عنوان منافع و مصالح مسلمانان برای سلطه‌گران اهمیتی ندارد.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود، پیشاپیش فرا رسیدن سالروز آزادی خرمشهر را تبریک گفت و تصریح کرد: آزادی خرمشهر، نقطه عطفی در تاریخ دفاع مقدس بود و پس از آن عمده بخش‌هایی از کشور که توسط رژیم بعث اشغال شده بود آزاد شد.

ایثار و تدبیر جوانان حماسه آزادی خرمشهر را رقم زد

آملی لاریجانی اظهار کرد: جهاد، ایثار، طراحی و تدبیر جوانان توانست آنچه را از نگاه بسیاری از ناظران ناممکن به‌نظر می‌رسید ممکن کند و اراده‌های عظیم پولادین و روحیه‌های عظیم معنوی دست به دست هم دادند تا حماسه‌ای بزرگ خلق کنند.

رئیس قوه قضاییه با ابراز اینکه صدام گفته بود "اگر ایران بتواند خرمشهر را پس بگیرد من کلید بصره را تقدیم می‌کنم"، اضافه کرد: دشمن، ایمان جوانان شهادت‌طلب ایران را که اراده خود را در مسیر حق قرار داده بودند، باور نداشت. خداوند می‌فرماید «ولاتهنوا و لاتحزنوا و انتم الاعلون ان کنتم مؤمنین». این آیه، ایمان را علت دانسته و گفته اگر مؤمن باشید برتری خواهید یافت.

جهان غرب نمی‌تواند معنای ایمان و شهادت را درک کند

آملی لاریجانی ادامه داد: نسخه شفابخش حل مشکلات در زمان حاضر نیز همین نسخه است. جهان غرب که غرق در مادیات شده نمی‌تواند معنای ایمان، شهادت و عزم ایمانی را بفهمد. دنیای سلطه هرگز درک نمی‌کند که سیطره توحید با جان‌های مستعد چه می‌کند و چگونه همه روح‌ها تبدیل به یک روح واحد می‌شوند و ناممکن‌ها را ممکن می‌سازند. ایمان، سیطره توحید و ازخودگذشتگی است که برای ماتریالیسم هیچ مفهومی ندارد اما جمهوری اسلامی با قهرمانان خود در میدان کارزار اثبات کرد که با این قدرت ایمان می‌توان به قله‌های به‌ظاهر دست‌نیافتنی، دست یافت.

رئیس قوه قضاییه افزود: دشمن سلطه‌گر در طول 40 سال اخیر هر اقدامی که از دستش برمی‌آمد از کودتا و تلاش برای فروپاشی کشور گرفته تا تدارک جنگ و برهم زدن اوضاع داخلی، انجام داده اما به‌دلیل عدم درک ایمان ملت ما پی‌درپی شکست خورده است. اراده‌های این مردم همچون سپری پولادین در مقابل دشمنی‌ها قدعلم کرده و این اراده‌ها ناشی از ایمان‌های مستقر است.

دشمن بداند از همان نقطه که قصد باج‌گیری از ملت ما را دارد ضربه می‌خورد

آملی لاریجانی با اعلام به اینکه "مردم ما همچنان در صحنه حضور دارند و از کشور خود دفاع می‌کنند"، ایران را سرزمین شهادت، معنویت و ایمان توصیف کرد و گفت: دولت آمریکا در تخیلات و تصورات خود سردرگم است. رئیس جمهوری این کشور مشاوری را انتخاب کرده که مزدور بدترین و بدنام‌ترین گروه‌های تروریستی دنیاست. تصمیمات امروز دولت آمریکا نیز نشان می‌دهد که تحت تأثیر تخیّلات گروههای ضدانقلاب و از جمله گروهک تروریستی منافقین دست به برخی اقدامات می‌زند اما نمی‌داند که ملت ما در طول 40 سال اخیر همواره درحال مبارزه با  این توطئه‌ها بوده‌اند و با این دشمنی‌ها ناآشنا نیستند.

رئیس قوه قضاییه تأکید کرد: نسخه شفابخش امروز در شرایط خروج آمریکا از برجام و سایر اقدامات دشمن، حفظ صلابت و استقامت ناشی از ایمان است و مردم ما هرگز دست از دفاع از اقتدار و مصالح خود برنخواهند داشت. دشمن نیز بهتر است بداند دقیقاً از نقطه‌ای ضربه خواهد خورد که از آن نقطه به‌دنبال باج‌گیری از ملت ایران باشد.

آملی لاریجانی با بیان اینکه اقتدار جمهوری اسلامی مزاحم مطامع و زیاده‌خواهی‌های دشمن است، تصریح کرد: مردم و مسئولان ما این اقتدار را حفظ خواهند کرد و در برابر زیاده‌خواهی‌های دشمنان نظیر مذاکره بر سر برنامه‌های موشکی جمهوری اسلامی که هیچ ارتباطی به آمریکا ندارد و بخشی از توانمندی دفاعی ایران است، ایستادگی می‌کنند.

در مقابل کسانی که از فضای اقتصادی کشور سوءاستفاده کنند می‌ایستیم

رئیس قوه قضاییه در بخش پایانی سخنان خود با تأکید بر تلاش دستگاه قضایی و سایر دستگاه‌ها در جهت حفظ حقوق عامه، یکی از مظاهر آن را رسیدگی به وضع بازار برشمرد و اظهار کرد: قطعاً دولت محترم برای اداره اقتصاد کشور باید طرح‌هایی داشته باشد اما برنامه‌های دولت، مانع از انجام وظایف دستگاه قضایی نیست.

آملی لاریجانی افزود: جمهوری اسلامی می‌تواند بر مشکلات اقتصادی فائق آید و دولت نیز در این زمینه تلاش می‌کند اما سازمان تعزیرات حکومتی و قوه قضاییه قطعاً در مقابل عده‌ای سودجو که قصد سوء استفاده از برخی شرایط را دارند، از حقوق مردم دفاع خواهند کرد و در شرایطی که کشور با رکود و پاره‌ای چالشهای اقتصادی دیگر مواجه است مجال سوءاستفاده عده‌ای سودجو را نخواهند داد.

رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: خوشبختانه دولت محترم با اتخاذ سیاست‌هایی توانسته است ارز لازم را برای مصارف معین و مورد نیاز مردم تأمین کند. البته شاید خلأهای کوچکی نیز در این زمینه وجود داشته باشد که برطرف می‌شود و بر این اساس دلیلی ندارد که قیمت کالاها به‌ویژه تولیدات داخلی افزایش یابد.

سازمان تعزیرات رسیدگی‌ها را توسعه دهد

آملی لاریجانی با بیان اینکه بی‌تردید برخورد قضایی تنها راهکار حل مشکلات نیست و باید مسائل را به‌صورت ریشه‌ای برطرف کرد، گفت: با وجود این دیدگاه اما دستگاه قضایی و سازمان تعزیرات حکومتی باید وظایف خود را برای پاسداشت حقوق مصرف کنندگان انجام دهند. سازمان تعزیرات باید رسیدگی‌ها را توسعه دهد و با دلالان و سودجویانی که موجب افزایش نامتعارف و کاذب قیمتها می‌شوند برخورد کند. دادگستری‌ها و دادسراها نیز افرادی را که از سوی سازمان تعزیرات معرفی می‌شوند مورد پیگرد قانونی قرار دهند و اجازه ندهند که وجود برخی مشکلات اقتصادی، بستری برای سودجویی عده‌ای شود.

بر اساس این گزارش بحث و بررسی پیرامون پیش‌نویس قانون اصلاح قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات در دستور کار امروز مسئولان عالی قضایی قرار داشت.

دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: