کد خبر: ۱۲۲۶۹۷
تاریخ انتشار: ۱۰:۰۰ - ۲۱ خرداد ۱۳۹۷
سرپرست پایگاه میراث جهانی تخت جمشید گفت: پروژه تل آجری و تبدیل آن به سایت موزه همچنان در دست اقدام است اما برای تحقق این امر نیاز به مقدماتی است.

به گزارش شیرازه، حمید فدایی سرپرست پایگاه میراث جهانی تخت جمشید درباره تل آجری و تبدیل آن به سایت موزه اظهار داشت: پروژه تل آجری و تبدیل آن به سایت موزه همچنان در دست اقدام است اما برای تحقق این امر نیاز به مقدماتی است. 

وی با بیان اینکه باید شرایط را به گونه‌ای فراهم کرد که امکان بازدید فراهم شود، گفت: در وهله نخست باید شرایط حفاظتی این محوطه را تکمیل کرد که در نخستین گام سقف حفاظتی بر روی این محوطه در دست انجام است. 

سرپرست پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با اشاره به کاوش‌هایی که پیش از این در این محوطه شده بود، افزود: چندین فصل در این محوطه کاوش شد و آثاری نیز به  دست آمد اما به دلیل اینکه شرایط حفاظت بهینه و مطلوب نبود، آثار دوباره مدفون شدند تا آسیب نبینند. 

فدایی با اشاره به اینکه مقدمات ایجاد سقف حفاظتی از سال گذشته شروع شده و همچنان در حال انجام است، بیان کرد: پس از تکمیل سقف باید کاوشگران و باستانشناسان در منطقه حضور بهم رسانند و دوباره کاوش و مطالعه را آغاز کنند. 

وی بیان کرد: پس از این مرحله باید حفاظت بدنه و آثار به دست آمده لحاظ شود به گونه‌ای که استانداردهای لازم برای بازدید را داشته باشد و تنها آن زمان است که می‌توان گفت ظرفیتی به ظرفیت‌های بازدید تخت جمشید اضافه شده است. 

سرپرست پایگاه میراث جهانی تخت جمشید درباره این محوطه تصریح کرد: تل آجری بقایای یک دروازه قبل از داریوش بزرگ است که برای بیان ارتباطش با شهر پارسه و جزئیات معماری و کاربری آن باید مطالعات کامل شود اما محوطه مهمی است چون آگاهی ما را نسبت به شهر پارسه بیشتر می‌کند.

برچسب ها: تخت جمشید ، اجری ، حفاظتی
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: