کد خبر: ۱۲۲۷۰۴
تاریخ انتشار: ۱۰:۴۸ - ۲۱ خرداد ۱۳۹۷
رئیس ستاد استهلال استان فارس از اعزام ۲۰ گروه استهلال برای رویت هلال ماه شوال به نقاط مرتفع استان فارس خبر داد.

به گزارش شیرازه، حجت‌الاسلام حسین ملک مکان با بیان اینکه 20 گروه استهلال ماه برای رویت هلال ماه شوال به نقاط مرتفع شیراز و دیگر شهرستان‌ها اعزام می‌شوند، اظهار داشت: این گروه‌ها از فردا برای مکان‌یابی و استقرار تجهیزات به نقاط مرتفع اعزام می‌شوند اما کار رصد هلال ماه شوال غروب روز پنجشنبه 24 خردادماه که مصادف با 29 ماه مبارک رمضان است انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه گروه‌های استهلال ماه 3 تا 7 نفره هستند و در مجموع 120 گروه در کشور کار رصد هلال ماه شوال را انجام می‌دهند، افزود: این گروه‌ها نتیجه رویت ماه را بلافاصله بعد از غروب آفتاب به دفتر مقام معظم رهبری اعلام می‌کنند تا با توجه به اطلاعاتی که از سوی ستاد استهلال ماه سایر استان‌ها ارائه می‌شود نتیجه قطعی اعلام شود.

رئیس ستاد استهلال استان فارس با بیان اینکه گروه‌های استهلال ما برای رصد هلال ماه از تجهیزاتی مانند تلسکوپ، دوربین، جی.پی.اس، قبله نما و دیگر تجهیزات به روز استفاده می‌کنند، گفت: به احتمال خیلی قوی روز جمعه عید سعید فطر است و ماه مبارک رمضان امسال 29 روزه خواهد بود.

اعزام تیم رصد حرم مطهر سیدعلاءالدین حسین (ع) به ارتفاعات دنا

علاوه بر این 20 گروه‌ استهلال تیم رصدخانه حرم سید علاءالدین حسین (ع) نیز کار رصد هلال ماه شوال را انجام ‌می‌دهند، محمدرضا اسفندی، رئیس مرکز نجوم و فلکی آستان سید علاءالدین حسین (ع) در گفت‌وگو با تسنیم می‌گوید: تیم رصد حرم سید علاءالدین حسین (ع) امروز به ارتفاعات دنا در استان کهگیلویه و بویراحمد اعزام می‌شوند.

وی با بیان اینکه این گروه 4 نفره با 4 تلسکوپ پیشرفته کار رصد هلال ماه شوال را انجام می‌دهند، عنوان می‌کند: با توجه به شرایط رویت‌پذیری هلال ماه پیش‌‌بینی می‌شود هلال ماه شوال در بعد از ظهر روز پنجشنبه با استفاده از تجهیزات نجومی رویت شود و به احتمال زیاد روز جمعه اول ماه شوال است.

عضو ستاد استهلال مقام معظم رهبری با بیان اینکه سن هلال ماه در لحظه غروب روز پنجشنبه 24 خردادماه بیش از 19 ساعت است و هلال ماه پس از غروب خورشید 40 دقیقه در افق قابل مشاهده است، می‌افزاید: در صورت مساعد بودن شرایط جوی امکان رویت هلال ماه با چشم غیرمسلح در مناطق جنوبی کشور وجود دارد.

منبع: تسنیم
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: