کد خبر: ۱۲۲۷۴۷
تاریخ انتشار: ۱۱:۰۸ - ۲۲ خرداد ۱۳۹۷
رضایی کوچی
رئیس کمیسیون عمران مجلس با اشاره به اینکه مجلس از بُعد نظارتی حتما به موضوع افزایش اجاره خانه‌ها ورود پیدا می‌کند، گفت: ما که یک جلسه ویژه‌ای قطعاً از عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی توضیح خواسته و در این رابطه از وی سؤال می‌کنیم.

به گزارش شیرازه، محمدرضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در خصوص افزایش صعودی اجاره‌ خانه‌ها، اظهار داشت: متأسفانه ما هنوز برداشت و فهم درستی از مسکن در کشور نداریم.

وی افزود: اگر بخواهیم از دستگاه‌ها گزارش و اطلاعاتی در خصوص مسکن به ما ارائه دهد هر کسی یک گزارشی می‌دهد و آمارها ممکن است متعدد باشد. همین موضوع باعث شده است که متأسفانه سیاست‌گذاری صحیح و درستی در حوزه مسکن نداشته باشیم.

رئیس کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: با توجه به اینکه در حال حاضر ما سه میلیون واحد مسکونی کم داریم و در این زمینه لازم است دولت سرمایه‌گذاری‌های لازم را انجام دهد اما این به این معنی نیست که دولت ساختمان‌سازی کند بلکه باید تسهیلات ارزان‌ قیمت ارائه کند و شرایط را برای تولید مسکن فراهم کند.

وی ادامه داد: باید اعتراف کنیم که قیمت تمام شده مسکن در کشور بالا است و این به نسبت درآمد مردم از سبد خانواده مسکن یک کالای گرانی محسوب می‌شود و قسمت عمده‌ای از درآمد خانواده‌ها باید به سمت مسکن برود.

رئیس کمیسیون عمران مجلس عنوان کرد: دولت باید سیاست‌گذاری در این زمینه انجام دهد و با پرداخت تسهیلات ارزان قیمت متناسب با درآمد مردمی که از دهک‌های متوسط پایین هستند آنها را کمک کند. 

رضایی کوچی همچنین یادآور شد: زمانی که تناسب عرضه و تقاضا به هم بخورد طبیعی است که قیمت مسکن افزایش پیدا می‌کند.

«ضمن اینکه در کنار عدم تعادل تولید مسکن و تقاضا بحث عدم نظارت هم وجود دارد یعنی زمانی که در بازار وارد می‌شویم کالاها قیمت‌های مشخصی دارند اما در حوزه مسکن هیچ متولی مشخصی برای کنترل قیمت‌ها ندارد».

وی با اشاره به اینکه مجلس از بُعد نظارتی حتما به موضوع افزایش اجاره خانه‌ها ورود پیدا می‌کند، گفت: ما که یک جلسه ویژه‌ای قطعاً از عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی توضیح خواسته و در این رابطه از وی سؤال می‌کنیم.

رئیس کمیسیون عمران مجلس در خاتمه ابراز تأسف کرد که در حوزه مسکن قیمت خانه‌ها و اجاره‌خانه‌ها به صورت سلیقه‌ای و کاملاً بدون نظارت تعیین می‌شود و تعرفه مشخصی در این بخش وجود ندارد.

منبع: فارس
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: