کد خبر: ۱۲۳۴۵۵
تاریخ انتشار: ۰۸:۴۸ - ۱۷ تير ۱۳۹۷
چانه‌زنی‌های ناکام در اروپا، بزک کردن دشمن در ایران!
به نظر می رسد دولتی ها که قبل از امضای برجام با راه اندازی کمپین «هر توافقی بهتر از بی توافقی است» زمینه ساز امضای توافقنامه ناقص برجام شده اند درصدد هستند تا جنازه برجام را با همین راهبرد غلط احیا کنند و مانند داستان برجام ازخطوط قرمز نظام رد شوند.
به گزارش شیرازه، در حالی که حسن روحانی بسته اروپایی ها را مایوس کننده توصیف کرد رسانه های حامی دولت و حتی دولتی در حال بزک کردن اروپا و نادیده گرفتن همراهی آنها با آمریکا هستند. گویی صحبت های رئیس دولت مصرف خارجی داشته است و ماجرای اصلی چیز دیگری است!
 
دو روز قبل بود که آلمان مقامات ایران را تهدید کرد که مدام از خروج از برجام دم نزنید،زیرا برایتان تبعات وخیمی خواهد داشت! فرانسه هم خواستار پایان تهدید ایران در خصوص خروج از برجام شده است!
 
این در حالی است که اروپا تاکنون در خصوص خروج غیرقانونی و غیرحقوقی آمریکا از برجام موضعی نداشته و در بیانیه معروف خود وقیحانه ایران را ملزم به ادامه برجام با وجود نقض آن کرده و حاضر به صدور قطعنامه علیه این اقدام آمریکا نشده وبا این عمل خود وابستگی به آمریکا و ناتوانی در مقابله با تصمیمات این کشور را به نمایش گذاشته است. اما دولتی ها هنوز در پی آن هستند تا ببینند کسانی که تا دیروز آنها را به عنوان«آقااجازه ها » معرفی کرده بودند و توافق نوشتن با آنها و بدون آمریکا را بیهوده می دانستند برای برجام چه می کنند.
 
صحبت اخیر روحانی نشان می دهد از اروپا هم آبی برای دولتی ها گرم نمی شود. حسن روحانی در گفت و گو با صدراعظم آلمان رفتار اروپا را «مایوس کننده» خواند و اعتراف کرد: «پس از خروج آمریکا از برجام مشکلاتی در زمینه اقتصادی، روابط بانکی و نفتی ایجاد شده و شرکت های سرمایه گذار در ایران برای ادامه فعالیتشان دچار تردید شدند.»
 
رئیس جمهور گفت: «متاسفانه در بسته پیشنهادی ارائه شده راهکار عملیاتی و شیوه مشخصی برای ادامه همکاری‌ها وجود نداشت و یک سری تعهدات کلی در حد بیانیه‌های سابق اتحادیه اروپا عنوان شده بود.» اما جالب است که این صحبت ها فقط به دولت های بیگانه گفته می شود نه به مردم کشورمان!
 
ظریف هم که در نشست دیروز خود با 1+4 در هتل کوبورگ وین پای میز نشسته بود با یک بیانیه بی حاصل به تهران بازگشت. بیانیه ای که مانند همیشه شامل لفاظی، شعار و وعده های نسیه است.
 
ظریف با پایان نشست نظر خود در خصوص بسته پیشنهادی اروپا را اینگونه اعلام کرده است: «به نظر ما اولا کافی نبود و ثانیا دقیق نبود.» اما ظریف در ادامه از نهایی شدن همین بسته‌ی ناکافی و غیردقیق حمایت می کند و می گوید: « این بسته تا حدی نهایی است و تعهدات مشخص است، فقط باید اجرایی و عملیاتی شود.»
 
عملکرد دولت به گونه ای است که این گمانه تقویت می شود که سیاست «هر توافقی بهتر از بی توافقی است» دوباره در دستور کار است و دولت به هیچ عنوان حاضر نیست برجامی که آمریکا آن را بی اثر کرده و اروپا در این خصوص ساکت مانده را از دست بدهد.  وگرنه چرا باید بسته پیشنهادی که روحانی آن را مایوس کننده می‌داند و ظریف هم به کافی نبودن آن اذعان دارد توسط وزیرخارجه به عنوان بسته نهایی معرفی گردد که باید عملیاتی شود!
 
به نظر می رسد دولتی ها که قبل از امضای برجام با راه اندازی کمپین «هر توافقی بهتر از بی توافقی است» زمینه ساز امضای توافقنامه ناقص برجام شده اند درصدد هستند تا جنازه برجام را با همین راهبرد غلط احیا کنند و  مانند داستان برجام ازخطوط قرمز نظام رد شوند.(برای بازخوانی کپمین یاد شده اینجا را بخوانید)
 
اشتباه استراتژیک «توافق بد بهتر از عدم‌توافق» ادامه دارد/ رمزگشایی از سانسور صحبت روحانی در خصوص «بسته مایوس‌کننده اروپا» توسط اصلاح‌طلبان! +عکس 
نگاهی به رسانه های اصلاح طلب و حامی دولت هم موید این موضوع است، رسانه هایی که با وجود لگدهای مختلف اروپا به برجام حاضر نیستند حتی صحبت های رئیس جمهور مورد حمایت خود را تبدیل به تیتر یک کنند. بلکه در اقدامی قابل تعجب اروپا را در کنار ایران به تصویر می کشند.
 
روزنامه دولتی ایران از «بسته مایوس کننده اروپا» به عنوان «بسته بقای برجام» نام برد!

اشتباه استراتژیک «توافق بد بهتر از عدم‌توافق» ادامه دارد/ رمزگشایی از سانسور صحبت روحانی در خصوص «بسته مایوس‌کننده اروپا» توسط اصلاح‌طلبان! +عکس
آفتاب هم «بسته مایوس کننده اروپا» را موشکافی نکرد و از مذاکرات بی ثمر ظریف در وین به عنوان «مذاکرات دلگرم کننده ایران و اروپا» معرفی کرد!

اشتباه استراتژیک «توافق بد بهتر از عدم‌توافق» ادامه دارد/ رمزگشایی از سانسور صحبت روحانی در خصوص «بسته مایوس‌کننده اروپا» توسط اصلاح‌طلبان! +عکس
اعتماد هم مانند همیشه غرق در اعتماد و خوش بینی به غرب بود و «بسته مایوس کننده اروپا» را نادیده گرفت و در تیتر متوهمانه‌ی «اروپا در کنار ایران» را انتخاب کرد!

اشتباه استراتژیک «توافق بد بهتر از عدم‌توافق» ادامه دارد/ رمزگشایی از سانسور صحبت روحانی در خصوص «بسته مایوس‌کننده اروپا» توسط اصلاح‌طلبان! +عکس
شرق هم تصمیم گرفت «بسته مایوس کننده اروپا» را در صفحه اول خود جای ندهد تا شاید چهره ای که مدت ها بزک می کرد آسیبی نبیند.

اشتباه استراتژیک «توافق بد بهتر از عدم‌توافق» ادامه دارد/ رمزگشایی از سانسور صحبت روحانی در خصوص «بسته مایوس‌کننده اروپا» توسط اصلاح‌طلبان! +عکس
گفتنی است این اولین بار نیست که بلندگوهای دولت واقعیات را وارونه نمایی می کنند. تیترهای اغواگرانه آنها درخصوص «صبح بدون تحریم» و «فروپاشی دیوار تحریم» و.... هنوز از اذهان مردم پاک نشده است.آیا پروژه ای جدید در راه است و باز هم در نظر اصلاح طلبان هر توافقی بهتر از بی توافقی است؟
 
رهبر انقلاب در دیدار مسئولان نظام (اوایل خرداد 97) شش شرط  ادامه برجام با اروپا را به  شرح ذیل اعلام کردند: "سه کشور اروپایی در ۱۳-۱۴سال قبل یک بدعهدی بزرگی کردند در مذاکرات هسته ای سال۸۳-۸۴، قول دادند و عمل نکردند، باید ثابت کنند امروز آن بی صداقتی و بدعهدی آن روز را نخواهند داشت. در دوسال گذشته آمریکا بارها برجام را نقض کرده است و اروپایی ها ساکت مانده اند. اروپا باید آن سکوت را جبران کند. آمریکا قطعنامه‌ی ۲۲۳۱ را نقض کرده است؛ اروپا باید یک قطعنامه علیه نقض آمریکا، صادر کند".
 
ایشان همچنین تاکید کردند "اروپا باید متعهد شود که بحث موشکی و منطقه‌ای جمهوری اسلامی را مطرح نخواهد کرد. اروپا باید با هر گونه تحریم مقابله کند و مقابل تحریم‌های آمریکا صریح بایستد. اروپا باید فروش کامل نفت ایران را تضمین کند. بانک‌های اروپایی باید تجارت با جمهوری اسلامی را تضمین کنند. ما با این سه کشور دعوا نداریم، اما اعتماد نداریم به آن‌ها؛ آن هم متکی است به سابقه‌شان. اگر اروپایی‌ها در پاسخگویی به مطالبات ما تعلل کردند، حق ایران برای آغاز فعالیت‌های هسته‌ای محفوظ است".
منبع: رجانیوز
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: