کد خبر: ۱۲۳۴۵۶
تاریخ انتشار: ۰۸:۵۷ - ۱۷ تير ۱۳۹۷
با وجود تولید سالانه ده‌ها تُن گندم در مزارع لارستان و مصرف بالای آرد در این شهرستان، کارخانه آرد در این منطقه وجود ندارد.
به گزارش شیرازه، آرد و نان در زندگی ایرانیان از جایگاه و اهمیت خاصی برخوردار است و در اغلب وعده‌های غذایی آنان، این نعمت الهی دیده می‌شود. مصرف آرد در ایران به جهت بهره‌گیری از آن در تهیه نان، شیرینی و غیره بسیار زیاد است که به همین جهت دولتمردان را مجاب به توجه به کشت گندم و تلاش برای خودکفایی کشور در این محصول کرده است.

کارخانه تولید آرد به عنوان مرکز فرآوری‌کننده گندم و تبدیل آن به کالای اولیه مورد نیاز مردم بسیار حائز اهمیت است. مردم شهرستان لارستان همچون سایر شهرهای کشور، به مصرف آرد برای تهیه مواد خوراکی مصرفی خود توجه ویژه‌ای دارند، اما با وجود مصرف بالای آرد متأسفانه هنوز یک کارخانه آرد در این منطقه وجود ندارد.

هرچند در گذشته بحث‌های زیادی در زمینه سرمایه‌گذاری برای احداث کارخانه آرد در لارستان شنیده می‌شد ولی در عمل تاکنون چنین اتفاقی رخ نداده است.

عبدالهادی سمیعی، مسئول شرکت غله شهرستان‌های لارستان و گراش  با بیان اینکه به طور میانگین ماهیانه یک هزار و 500 تُن آرد در لارستان توزیع می‌شود،گفت: سالیانه بیش از 18 هزار تُن آرد در سطح لارستان عرضه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر 125 واحد نانوایی در سطح لارستان اقدام به تولید نان مورد نیاز مردم می‌کنند، افزود: اکثر آردهای مورد نیاز شهرستان لارستان از کارخانه آرد شیراز و در حدود 30 درصد از کارخانجات جهرم، فسا و لامرد تأمین می‌شود.

سمیعی درباره احداث کارخانه آرد در لارستان تصریح کرد: احداث کارخانه آرد زمانی توجیه‌پذیر است که در کنار آن سیلوی دائمی ذخیره گندم باشد یا اینکه خود کارخانه، امکانات ذخیره را داشته باشد.

وی با بیان اینکه در سطح لارستان در حال حاضر سیلوی ذخیره گندم در روستای منصورآباد بخش جویم در جاده لار-جهرم وجود دارد، عنوان کرد: راه‌اندازی این کارخانه می‌تواند در گام نخست حداقل برای 30 نفر اشتغال ایجاد کند.

مسئول شرکت غله لارستان  و گراش با دعوت از سرمایه‌داران برای سرمایه‌گذاری در زمینه احداث کارخانه آرد در این شهرستان بیان کرد: با توجه به تولید انبوه گندم در مزارع کشاورزی لارستان، می‌توان به بازدهی این کارخانه امیدوار بود.

منبع: تسنیم

علی سعیدی‌نژاد، رئیس اداره بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی لارستان نیز در گفت‌وگو با تسنیم با بیان اینکه در سال جاری زراعی بیش از 18 هزار و 500 هکتار از اراضی شهرستان لارستان زیرکشت گندم قرار داشته است، اظهار داشت: کار کاشت گندم از نیمه آبان ماه در لارستان آغاز و برداشت محصولات از ابتدای اردیبهشت ماه هرسال انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه در مجموع از مزارع لارستان بیش از 67 هزار تُن گندم برداشت شده است، افزود: در لارستان ارقامی نظیر چمران(آتیلا)، چمران 2، سیروان، شیرودی و غیره کشت می‌شود و بیشترین سطح کشت محصول گندم در مناطق تحت پوشش حوزه جهاد کشاورزی بخش مرکزی لارستان قرار دارد.

سعیدی‌نژاد با اشاره به اینکه با توجه به میزان گندم تولید شده در لارستان، شرایط لازم برای احداث کارخانه آرد وجود دارد، خاطر نشان کرد: تاکنون چندین نفر برای سرمایه‌گذاری در این امر اقدام کرده‌اند، اما آن را به سرانجام نرسانده‌اند.

رئیس اداره بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی لارستان با تأکید بر نیاز به حمایت دولت در راه‌اندازی کارخانه آرد در این شهرستان، بیان کرد: با توجه به وجود سیلوی ذخیره آرد در روستای منصورآباد، این مکان ظرفیت مناسبی برای راه‌اندازی کارخانه آرد دارد.


برچسب ها: گندم ، فارس ، کارخانه
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: