کد خبر: ۱۲۳۵۶۲
تاریخ انتشار: ۱۱:۳۴ - ۲۱ تير ۱۳۹۷
معاون امور اقتصادی استانداری فارس گفت: ورود شترها به استان فارس را کذب محض عنوان کرده و می گوید: هنوز هیچ شتری متعلق به سرمایه گذار قطری به این استان وارد نشده است.
به گزارش شیرازه، انتشار کلیپ رمه های شتر در فضای مجازی با موضوع ورود تعدادی شتر از قطر به استان فارس و وارد شدن آسیب به سلامتی مردم از جمله شایعاتی بود که در این روزها افکار عمومی را متوجه خود ساخت.فضای مجازی با تمامی محسناتی که دارد تبدیل به جولانگاهی برای افرادی شده که همواره با جوسازی سعی در تحت تاثیر قرار دادن اذهان و یا حتی جلب توجه دیگران به خود را دارند.در این گزارش به واکنش و پاسخ برخی از مسئولان مربوطه درخصوص سرمایه گذاری بر روی پرورش شتر و ورود رمه های شتر به فارس می پردازیم.

به نظر می رسد شکل گیری این شایعه از زمانی کلید خورد که بحث سرمایه گذاری خارجی در استان فارس برای پرورش شتر طی روزهای اخیر مطرح شد که اگر این موضوع، آسیب ها، منافع و نتایج آن به صورت همه جانبه بررسی می شد، این جریانات و فضاسازی های بی اساس شکل نمی گرفت.

عده ای موافق حضور بیگانگان در پهنه کشور برای سرمایه گذاری هستند و دلایل مختص خود را نیز دارند برخی دیگر نیز با دلایلی چون دخالت ندادن و همراه نکردن بیگانگان در مسائلی که به تولید کشور مربوط است با پذیرفتن هرگونه سرمایه گذار خارجی مخالف هستند.

ناگفته نماند که منابع محدود کشور و نبود سرمایه گذار داخلی مناسب برای پرورش و تولید یا ساخت و سازهایی عام ایجاد کننده اشتیاق برای حامیان جذب سرمایه گذاری خارجی است؛ عده ای بر این باورند که ورود سرمایه گذار خارجی در عرصه تولید منافع بسیاری در حوزه های گوناگون از جمله اقتصاد و سیاست دارد و حتی تصور می شود که امنیت مالی و گردشگری کشور گاها منوط بر جذب سرمایه گذار خارجی است.

البته نادیده انگاشتن ورود آسیب های احتمالی در حوزه اجتماعی و فرهنگی کشور امری ناشیانه است که امکان دارد بر خلاف منافع اقتصادی و سیاسی جذب سرمایه گذار خارجی بر بدنه کشور وارد شود و هزینه های سنگین تری را به کشور تحمیل کند.موج های منفی و مثبت بسیاری که در این مقوله وجود دارد خود اهمیت این موضوع را به وضوح نمایان می سازد و این خود دلیل محکم دیگری بر چرایی شکل گیری شایعات عمدی و یا سهوی است.

داستان ورود شترهای قطری و در معرض خطر قرار گرفتن سلامت محیط زیست و مردم موضوعی است که نمی توان به سهولت از کنار آن عبور کرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری فارس در گفت و گو با ایرنا ادعاهایی که اخیرا درباره آوردن شترهای مریض از قطر به فارس گفته شده را خام و بی اساس دانسته و اعلام کرده که این طرح کاملا در چارچوب قوانین سرمایه گذاری کشور انجام خواهد شد.

یدالله رحمانی با اشاره به اینکه این طرح سال گذشته در سفر هیات استان فارس به کشور قطر، از طرف قطری ها مطرح شده است، خواست که همه جوانب موضوعی که مطرح می شود سنجیده و لحاظ شود.

این مسئول از منفعت داشتن جذب این سرمایه گذاری برای استان خبر داده و گفته: طرح پرورش دام نقطه شروع سرمایه گذاری قطری ها در فارس است.

رحمانی ورود شترها به استان فارس را کذب محض عنوان کرده و می گوید: هنوز هیچ شتری متعلق به سرمایه گذار قطری به این استان وارد نشده است.

وی بر ایجاد فضاهای محصور جهت اجرای طرح سرمایه گذاری پرورش شترها تاکید داشته است.

به گفته معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری فارس طرح پرورش شتر با سرمایه گذاری خارجی در قالب یک مجتمع مخصوص و زنجیره ای کامل به جهت تولید احداث خواهد شد که شامل محل پرورش شتر، کشتارگاه، بیمارستان دام و غیره است.

به گزارش شیرازه، طبق اظهارات رحمانی، سه هزار میلیارد تومان سرمایه با اجرای این طرح به استان فارس سرازیر می شود و 96 درصد اشتغال حاصل از این طرح متعلق به طرف ایرانی و قطعا مردم مناطق محلی خواهد بود.

از طرفی مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری فارس با ابراز تاسف می گوید: افرادی که بعدا مشخص شد بهره بردار نبوده و منافعی نیز در مناطق مورد نظر برای اجرای طرح سرمایه گذاری خارجی برای پرورش شتر در فارس نداشته اند و صرفا جوی منفی بر پایه اظهاراتی بی اساس درست کردند.

هاله فولادفر به وضعیت خشکسالی فارس اشاره کرده و اعلام می کند که لازم است که اقدامات و طرح های تولیدی کم آب بر، بیشتر مورد توجه و حمایت قرار گیرد.

این مسئول می گوید: میزان آب مورد نیاز برای پرورش هر 10 هزار نفر شتر معادل آب مصرفی یک مزرعه چهار هکتاری کشت ذرت طی چهار ماه است که اگر این مقایسه در خصوص ظرفیت اشتغال نیز مد نظر قرار گیرد اجرای طرح پرورش شتر با اشتغال بالا منطقی و عقلانی تر به نظر می رسد.

طبق اظهارات مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس هیچ گونه مجوزی هنوز برای پرورش شتر با سرمایه گذار قطری در استان فارس از طرف منابع طبیعی صادر نشده است و این طرح در مرحله مطالعه قرار دارد.

دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: