کد خبر: ۱۲۳۷۷۵
تاریخ انتشار: ۱۲:۳۰ - ۳۰ تير ۱۳۹۷
با توجه به اینکه فقط 10 روز از مهلت داده شده وزیر نفت به شرکت توتال برای تعیین تکلیف این فاز باقی مانده است شرکت مپنا آمادگی خود را برای حضور در این پروژه اعلام کرد.

به گزارش شیرازه، از مهلت 60 روزه وزیر نفت به شرکت توتال فقط 10 روز مانده است هر چند که مدیرعامل توتال رسما اعلام کرده این شرکت نمی‌تواند معافیت‌های لازم را برای بقا در ایران و اجرای پروژه فاز 11 از آمریکا بگیرد.

براساس قراردادی که شرکت ملی نفت ایران با کنسرسیوم توتال منعقد کرده است اگر به هر دلیل توتال نتواند در این پروژه ادامه همکاری دهد شرکت «سی ان پی سی ای» چین جایگزین و کار توسعه توسط این شرکت چینی و شرکت پتروپارس ایران که سهم 19 درصدی در اجرای این پروژه را دارد انجام خواهد شد.

این گزارش حاکی است اگر به هر دلیل نیز شرکت چینی نتوانست در پروژه باقی بماند اجرای کار به شرکت پتروپارس واگذار می شود.

در دیدار اخیری که هیات دولت با مقام معظم رهبری داشتند ایشان به وزارت نفت تاکید کردند که برای توسعه صنعت نفت منتظر خارجی ها نباشند و می توان کار توسعه را با اتکا به توان داخل پیش برد.

در همین رابطه شرکت مپنا نیز اعلام آمادگی کرده است که می تواند در توسعه فاز 11 پارس جنوبی مشارکت داشته باشد.

عباس علی‌آبادی مدیرعامل شرکت مپنا اظهار داشته است: من فکر می‌کنم پتانسیل‌های داخلی از جمله مپنا می‌توانند اجرای بخش قابل توجهی از برنامه‌های وزارت نفت را در این اوضاع و احوال به‌عهده بگیرند، کمااینکه در دوران تحریم، فازهای پارس جنوبی را با توان داخلی توسعه دادیم،  پیشرفت بسیار خوبی هم در آنها بود و در دوره اخیر هم این فازها تکمیل شد.

علی‌آبادی با بیان اینکه "نباید فرصت را از دست دهیم و باید با اتکای به ظرفیت‌های داخلی، صنعت نفت را توسعه دهیم"، گفت: فاز 11 پارس جنوبی اولین پیشنهاد مپنا به وزارت نفت بود، البته بعد از آنکه این پروژه به مپنا واگذار نشد، تا الآن ما دیگر مذاکره‌ای با وزارت نفت در خصوص فاز 11 پارس جنوبی نداشتیم.

وی افزود: مپنا در گذشته طرح توسعه‌ای را برای 100 درصد پروژه فاز 11 پارس جنوبی به مجموعه وزارت نفت پیشنهاد داده بود، اکنون نیز اگر وزارت نفت تشخیص دهد و دعوت کند، همراهی می‌کنیم و ما آمادگی داریم سهم توتال را در فاز 11 پارس جنوبی در اختیار بگیریم.

مدیرعامل شرکت گروه مپنا در پاسخ به اینکه "آیا این شرکت توانایی تأمین مالی سهم توتال در فاز 11 پارس جنوبی را دارد؟"، گفت: ما مشکل تأمین سرمایه برای توسعه فاز 11 نداریم.

وی ادامه داد: ما ثابت کرده‌ایم که می‌توانیم؛ مپنا تاکنون میلیاردها دلار در پروژه‌ها سرمایه گذاری کرده و الآن بیش از 10هزار مگاوات نیروگاه داریم که با سرمایه گذاری خودمان این ظرفیت را ایجاد کرده‌ایم.

علی‌آبادی تصریح کرد: ما هم از منابع داخلی استفاده می‌کنیم و هم امکان استفاده از سرمایه‌های خارجی وجود دارد؛ حتی پولهای سرگردان کشور را که به‌صورت نقدینگی در جامعه وجود دارد می‌توان با برنامه‌ریزی درست، به‌سمت توسعه پروژه‌ها سوق داد.

دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: