کد خبر: ۱۲۳۹۱۶
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۳:۰۲ - ۰۴ مرداد ۱۳۹۷
رییس سازمان جهاد کشاورزی فارس:
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس اعتقاد دارد که با قطعی بیش از 4 ساعتی برق فاتحه‌ی کشاورزی و چاه‌های آب کشاورزی استان خوانده است.

به گزارش شیرازه، محمدمهدی قاسمی رییس سازمان جهاد کشاورزی فارس در جلسه‌ی کارگروه آب کشاورزی گفت: بر اساس گزارشات واصله قطع برق چاه‌های کشاورزی باعث ورود خسارت به بدنه چاه‌های کشاورزی، خرابی شناورها و الکتروپمپ‌های منصوب در چاه‌ها، افزایش مصرف آب، انرژی و برق و موجب ضرر و زیان و تلفات بیشتر در مرغداری‌ها و دامداری‌ها شده است.

رییس سازمان جهادکشاورزی فارس افزود: کشاورزی وظیفه تامین قوت مردم را داشته و قرار نیست همه فشارها بر بخش کشاورزی باشد.

وی با اشاره به اینکه در زمان برقی کردن چاه‌ها بر اساس قرارداد منعقده با کشاورزان، 4 ساعت خاموشی در شبانه روز لحاظ شده و علاوه بر این 4 ساعت در زمان قطع برق همگانی نیز برق کشاورزی قطع می‌شود، افزود: بیش از 4 ساعت خاموشی، قطعی به برق کشاورزی ندهید. به این شکل فاتحه کشاورزی و چاه‌ها خوانده است.

قاسمی در قسمت دیگری از سخنان خود با بیان اینکه کنتور‌‌دار کردن چاه‌ها، تنها راه رسیدن به مصرف صحیح آب است، افزود: تا زمانی که آب حجمی به کشاورزان تحویل داده نشود، اضافه برداشت‌ها کماکان ادامه دارد، اگر همه اعتبارات به صورت متمرکز جهت کنتوردار کردن چاه‌ها در پروسه زمانی یک تا دو ساله تخصیص یابد به نفع استان است.

وی گفت: با توجه به گزارشات مدیر جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین سازمان آب با هدف دریافت حقابه کشاورزان، رهاسازی آب سد سلمان در زمان مناسب و به میزان لازم را انجام نداد و کشاورزان باکاهش تناژ چغندر پاییزه مواجه و متضرر شده اند.

قاسمی افزود: سد سلمان تنها سدی است که آب دارد، در مناطقی که آب نداریم کشاورزان زندگیشان را از دست می‌دهند، به نظر می رسد با توجه به جمع بندی دوستان به واسطه اینکه چند کشاورز پول آب را نداده اند، حق نداریم آب بقیه کشاورزان را ببندیم آب باید رها سازی شود و به موازات آن اگر کسی قرارداد دارد و پول آب را پرداخت نمی کند بر اساس قانون با آنها برخورد شود ؛ برای جلوگیری از کشت برنج در سطح استان از سوی سازمان جهاد کشاورزی کارهای مختلف و متنوعی انجام شده است.

این مقام مسئول با اشاره به اقدامات انجام شده برای کاهش سطح زیر کشت برنج، افزود: با توجه به اینکه کشت این محصول معیشت مردم بوده، امکان و توان جلوگیری صد در صد از کشت برنج یک سال وجود ندارد.

وی با بیان اینکه جهاد کشاورزی همواره یار و مددکار کشاورزان بوده است و کشاورز باید در دستگاه‌های دولتی پشت و پناهی داشته باشد، افزود: در اجرای کاهش سطح زیر کشت برنج بر اساس مصوبه هیئت وزیران، ستاد بحران و کارگروه آب و کشاورزی، به تمام کشاورزانی که بیش از 30 درصد کشت کردنده اند اخطار کتبی داده شد و در شهرستان‌ها لیست آن‌ها به فرماندار و دادستان ارائه شد.

قاسمی گفت: در اقدامات اجرایی تمام کسانی که اقدام به آتش زدن کاه و کلش کرده اند به محیط زیست و دادستانی معرفی شده‌اند.

15 میلیون متر مکعب باقی مانده از سهمیه کشاورزان رها سازی شود

معاون هماهنگی امورعمرانی استانداری فارس گفت: 4 ساعت خاموشی به برق کشاورزی، با رعایت تمام نکات فنی به منظور جلوگیری از خسارت به کشاورزان و چاه‌هایشان اجرا شود.

عنایت اله رحیمی در ارتباط با رهاسازی سهمیه کشاورزی سد سلمان گفت: فارغ از اینکه افرادی حقابه خود را پرداخت نکردند، باقی مانده 15 میلیون متر مکعب آب سد رهاسازی شود و با افراد خاطی مطابق قانون برخورد کرده اند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در ارتباط با مسلوب المنفعه کردن چاه‌های غیر مجاز، خطاب به مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان فارس گفت: با رعایت مباحث امنیتی، به شدت در موضوع ورود پیدا کنید، قانون معطل نماند و دادگاه هم به شدت همکاری می کند .

رحیمی در ارتباط با کاهش سطح زیر کشت برنج با اشاره به اینکه هدف تقابل بین کشاورزان و نهاد خدمتگزار نیست، افزود: جهادکشاورزی در این امر به وظیفه ذاتی خود که پاسداشت منافع امروز و فردای کشاورز است، عمل می کند.وی با اشاره به‌ این که بحث آموزش کشاورزان آینده از اولویت‌های این مرکز می باشد، افزود: ایجاد انگیزه و علاقه بایستی از کودکی شکل بگیرد.

دریـچـــــــــــــــــــــه
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۷
0
0
.... مدت هاست با مدیریت حجنابعالی فاتحه اش خوانده شده شما صدای مویه ها را نمی شنوید رئیس محترم تمام قد سیاسی
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: