کد خبر: ۱۲۴۴۶۴
تاریخ انتشار: ۰۸:۳۰ - ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
رئیس مرکز ملی فضایی معاونت علمی گفت: جوامع جهانی بر روی پرتاب‌های ماهواره‌ای ما حساس هستند و بنابراین شورای عالی امنیت ملی باید نظر دهند این کار را انجام دهیم یا نه!
به گزارش شیرازه، منوچهر منطقی  رئیس مرکز ملی فضایی معاونت علمی با اشاره به اینکه ایران در تلاش برای توسعه تولید و توسعه ماهواره‌های سنجش از دور است، اظهار کرد: در سال‌های اخیر پرتاب ماهواره به حداقلی خود رسیده است؛ این موضوع دو دلیل دارد یکی این است که کشورمان در پرتاب ماهواره از مرحله آزمایشی به مرحله بهره‌برداری رسیده است.

وی افزود: بنابراین در این زمان توسعه‌ها بیشتر و هزینه‌ها هم بالاتر رفته است؛ این روی تعداد پرتاب تأثیر می‌گذارد و تعداد پرتاب‌ها را پایین‌تر می‌آورد.

به گفته رئیس مرکز ملی فضایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دلیل مهم‌تری هم وجود دارد؛ نکته دوم این است که جوامع جهانی بر روی پرتاب‌های ماهواره‌ای ما حساس هستند و بنابراین شورای عالی امنیت ملی باید نظر دهند تا با توجه به عوامل داخلی و خارجی این کار را انجام دهیم یا نه.
وی همچنین بیان کرد: این دو دلیل باعث شده است تا تواتر پرتاب‌ها کمتر دیده شود؛ نکته دیگری که درباره پروژه‌های ماهواره‌ای که در ایران تا به امروز انجام شده، این است که بیشتر ماهواره‌های ایرانی، مخابراتی هستند.

رئیس مرکز ملی فضایی معاونت علمی در ادامه تصریح کرد: این در حالی است که ماهواره‌ها قابلیت‌های بیشتر هم دارند؛ بسیاری از ماهواره‌ها در هواشناسی و بسیاری هم در بخش مطالعاتی کشاورزی و نقشه‌های هوایی به کار می‌روند؛ بخش مطالعاتی ماهواره‌ها در جهان آنقدر مهم است که علم سنجش از دور (RS) را ایجاد کرده است.

منطقی خاطرنشان کرد: در پنج سال آینده ما ماهواره‌ای را خواهیم داشت که در بخش سنجش از دور قابل استفاده است؛ مسئله مهم در مورد این موضوع این است که اطلاعات مورد استفاده از دیگر کشورها در دسترس ماست و در بخش‌های مختلف از آنها استفاده می‌کنیم.
منبع: تسنیم


دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: