کد خبر: ۱۲۴۵۴۴
تاریخ انتشار: ۱۲:۵۳ - ۰۱ شهريور ۱۳۹۷
پس از اظهارات سیف درباره بازار ارز؛
نمایندگان مجلس بعد از اظهار نظر سیف مبنی بر اینکه بانک مرکزی با دستور مستقیم نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهور قیمت دلار را در بازار تا هشت هزار تومان افزایش داده بود خواستار پاسخگویی روحانی نسبت به این اظهارات شدند.
شیرازه، از اسفند ماه سال گذشته قیمت دلار روند افزایشی به خود گرفت، هر روز که قیمت بیشتر شد صف های طولانی تری برای خرید دلار تشکیل شد، زمزمه های افزایش دستوری قیمت دلار از گوشه و کنار بلند شده بود و مردم برای اینکه ارزش پول خود را نگه دارند برای خرید دلار صف کشیدند.

صرافی‌ها و فعالان بازار ارز معتقدند دلیل اصلی گرانی دلار در آن روزها کمبود عرضه و البته افزایش قیمت ارزی بود که از سوی صرافی‌های بانک به صرافی‌های منتخب توزیع می‌شد.

بعد از گذشت 7 ماه از این اتفاقات اخیراً سیف رئیس پیشین بانک مرکزی گفته است؛ «بانک مرکزی با دستور مستقیم نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهور قیمت دلار را در بازار تا هشت هزار تومان افزایش داده بود.»

افزایش قیمت دلار در دولت ها مسبوق به سابقه بوده و دولت ها برای جبران کسری بودجه خود تن به کاهش ارزش پول ملی یا همان افزایش نرخ دلار می دهند اما این بار دولت یازدهم نتوانست این افزایش مهار گسیخته را کنترل کند و بازارهای دیگر دچار تنش شدند.

در همین راستا نمایندگان نسبت به این افزایش قیمت دلار به صورت دستوری واکنش نشان داده و از دولت خواستند تا علت این دستور نهاوندیان را توضیح دهد.

 

نماینده مردم سنقروکلیایی: نقش مافیای قدرت وابسته به دولت در نابه‌سامانی بازار ارز

حجت‌الاسلام سیدجواد حسینی‌کیا، عضو هیئت رییسه کمیسیون صنایع و معادن در گفتگو با مرصاد در خصوص اظهارات اخیر سیف، رییس سابق بانک مرکزی در مورد دستور نهاوندیان معاون اقتصادی رییس جمهور در افزایش قیمت دلار و تکذیب این موضوع از سوی پایگاه اطلاع رسانی دولت اظهار داشت: تمام این وضعیت حاصل بی‌تدبیری دولت است، چه توسط نهاوندیان و یا چه هر فرد دیگری.

وی با بیان اینکه دولت هیچ برنامه منسجمی در حوزه ارز نداشته است، افزود: دولت از یکسو نتوانست نقدینگی را مهار کند و از سوی دیگر هم مافیاهای قدرت مرتبط با دولت، تحریم‌ها و لو رفتن برخی شیوه‌های ورود دلار به کشور همه دست به دست هم داد تا برخی دلالان بازار ارز، این بازار را به سمتی ببرند که این نابه‌سامانی‌ها ایجاد شود.

نماینده مردم سنقروکلیایی در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: دولت هم برنامه مشخصی برای برخورد با این نابه‌سامانی بازار ارز نداشت، هرچند اوایل با گران شدن ارز مشکلی نداشت و می‌خواست کسری بودجه را تامین کند اما در نهایت به دلیل بی‌برنامه‌گی اقتصادی کنترل این موضوع را از دست داد.

حجت‌الاسلام حسینی‌کیا تصریح کرد: لذا تیم اقتصادی دولت تیم موفقی نبوده و در حال حاضر هم برنامه مشخص جهادی و انقلابی ندارد که بتواند اوضاع را سرو و سامان بدهد.

 

نماینده مردم کرج: نرخ دستوری نمی تواند موجب ثبات بازار اقتصادی شود/ سیف می توانست در مخالفت با دستور افزایش نرخ دلار استعفا دهد

محمد جواد کولیوند، نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی درباره اظهارات اخیر ولی الله سیف مبنی بر اینکه برای افزایش قیمت دلار از نهاوندیان دستور گرفته است به تیتریک گفت: من فکر می کنم شرایط کنونی جای اینگونه بحث ها نیست، آقای سیف به هر شکل رئیس بانک مرکزی بود و اگر از نظر اقتصادی افزایش نرخ دلار به صورت دستور اشکال داشت وی باید ایراد می گرفت و می گفت انجام نمی دهم.

محمد جواد کولیوند با اشاره به اینکه در نهایت ولی الله سیف می توانست در صورت طرح موضوع مذکور استعفا دهد افزود: اینکه امروز پس از جابجایی وی اعلام کند آقای نهاوندیان دستور داده است نشان می دهد اگر رئیس بانک مرکزی اختیارات قانونی خود را اعمال نکرده است امروز چرا می خواهد در کشور التهاب ایجاد کند؟

وی اظهار داشت: به نظر من این مسئله منطق ندارد و دولت نیز این موضوع را تکذیب کرده است، چرا که ثبات بازار اقتصادی بر اساس نرخ دستوری نمی تواند باشد و در واقع هیچ اقتصادی در هیچ جای دنیا نمی تواند دستوری نرخ تعیین کند.

کولیوند تصریح کرد: عرضه و تقاضا شرایط بازار اقتصادی را تعیین می کند اما متاسفانه ما در کشور یکباره اعلام می کنیم ارز 4200 تومان تعیین شده است و هر کسی نرخ بالاتر از این را به فروش برساند جرم است درحالیکه این بزرگترین ضربه را به کشور و اقتصاد ما وارد کرد.

نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی در خاتمه خاطرنشان داشت: مدت زمان دو الی سه ماه هر شخصی که درصدد وارد کردن ارز به کشور بود آن را جرم تلقی می کردند اما این موضوع خطاست لذا مجلس فریاد زد و آزادی نرخ ارز را مصوب کرد.
 
نائب رئیس کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با راه آرمان ؛ با اشاره به سخنان اخیر سیف در خصوص افزایش نرخ ارز توسط نهاوندیان گفت:از روز اول اعلام کردیم که نوسانات و نا بسامانی های ارزی موجود در کشور منشأ خارجی ندارد و دولت در این مسئله دخیل است.

وی عنوان کرد:این سخنان از زبان کسانی مطرح می شود که پیش از این مسئولین و وابستگی به دولت داشتند و بنا به مصلحت این صحبت ها را مطرح نمی کردند و هم اکنون این سخنان را بیان می کنند.

کمالی پور تأکید کرد: این افراد با اقداماتشان با روح و روان مردم بازی کرده اند؛بنابراین باید پاسخگو باشند.

نائب رئیس کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطر نشان کرد:دستگاه های قضایی باید حتما با عوامل نا امنی در حوزه اقتصادی کشور برخورد کند و در این راستا  فرق هم نمی کند که این فرد معاون اقتصاددی رئیس جمهور باشد و یا هر فرد دیگری و دستگاه قضایی باید وظیفه قانونی خود را انجام دهد.

 

عبدالمجید شیخی کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با راه آرمان ؛ با اشاره به سخنان اخیر سیف در خصوص افزایش نرخ ارز توسط نهاوندیان گفت: انجام این کار منجر به شوک به بازار شد و این کار چه از جانب رئیس بانک مرکزی سیف و چه از جانب معاون اقتصادی ریاست جمهوری باشد؛ همه در این جرم شریک هستند.

وی با بیان اینکه این افراد تفکر اقتصاد سرمایه داری دارند، عنوان کرد: اینان مدیون تمام مردم کشور هستند؛چرا که هم اکنون قدرت خرید مردم با افت مواجه شده است.

این کارشناس مسائل اقتصادی ادامه داد: عملا در بازار به کالاهای مورد نیاز و نیمه ضروری مردم پنجاه درصد اضافه شده است و با اقدامات اخیر این افراد عملا تخلیه جیب مستضعفین به کام پنج درصد جمعیت مرفه شده است.

شیخی با اشاره به مطلب فوق افزود: جمعیت مرفه ای که صاحبان پول های سرگردان هستند؛ در این شرایط به دنیال خرید سکه، ارز، خودرو و احتکار بسیاری از کالاها و اقلام می باشند؛ که هم اکنون این اقدامات را به عنوان جرم تلقی کرده اند در حالی که این اقدام نوشدارو بعد از مرگ سهراب است.

وی در پایان خاطر نشان کرد: تمامی این افراد محاکمه شوند تا با قدرت خرید مردم بازی نکند؛ سیف، نهاوندیان و یا فرد دیگر فرقی نمی کند؛ کاخ نشینان و مرفهین بی درد همه از یک طیف هستند.

 

«جلال محمودزاده» در گفت و گو با  اروم نیوز با تاکید بر نقش دولت در گرانی های اخیر دلار اظهار داشت: در موضوع گرانی های اخیر ارز نمی توان نام شخص خاصی را بر زبان آورد اما به طور یقین مقصر اصلی اصلی دولت بوده و تیم اقتصادی رئیس جمهور بسیار ضعیف عمل کرده و نتوانسته این مسئله جدی را مهار کند.

وی، با اشاره به دست های پنهان و پشت پرده در افزایش قیمت دلار، افزود: از شخص خاصی نمی توانم نام ببرم ولی به طور کلی محال است طی ۲ ماه قیمت دلار ۳ برابر شود بنابراین دولت نمی تواند این گرانی ها را تقصیر خروج آمریکا از برجام عنوان کند.

نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که موضوع تنها بالارفتن قیمت دلار نبوده و تمام اقلام مورد نیاز و اساسی مردم چندین برابر شده، اذعان کرد: دولت باید تیم اقتصادی خود را بازسازی کرده و از افراد نخبه و توانمند برای رسیدگی به این مشکل بهره گیرد.

محمودزاده با تاکید بر این که دولت در راستای رسیدگی به معیشت مردم و تامین کالاهای اساسی به اقشار کم توان جامعه یارانه داده و آنان را مورد حمایت قرار دهد، تصریح کرد: تقویت تولید داخلی و حمایت از تولیدکنندگان به ویژه در اقلام اساسی و خوراکی همچون گوشت، لبنیات، گندم و آرد می تواند نیاز به واردات این گونه کالاها را به میزان حداقل برساند.

وی با اشاره به اهمیت موضوع بهداشت و درمان در تمام اقشار مرفه و کم درآمد جامعه اذعان کرد: موضوع نظارت بر بازار اقلام دارویی بسیار مهم و حساس بوده و باید با تمام افرادی که اقدام به احتکار و سودجویی از وضعیت کنونی می کنند برخورد قاطع صورت گرفته و برای پیشگیری از احتکار دستگاه های نظارتی و خود مردم باید دست سودجویان را کوتاه کنند.

نماینده مجلس دهم ابراز کرد: دولت باید در راستای تامین کالاهای اساسی جدیت لازم به خرج داده و با افرادی که اقدام به احتکار کرده و مردم را با مشکل مواجه می کنند به جد برخورد کنند همچنین نظارت ها بر کار تولیدکنندگان کالاهای مصرفی که به موقع تولید و کالا را به دست مردم برسانند، صورت گیرد.

 

نماینده مردم یزد و اشکذر: ضعف و اشتباهات مدیریتی دولت بر همگان روشن و واضح است / بی‌توجهی رئیس‌جمهور به خواست نمایندگان برای تغییر تیم اقتصادی دولت

سید ابوالفضل موسوی بیوکی در گفتگو با یزدآوا؛ بابیان اینکه وجود ناهماهنگی در تیم اقتصادی دولت مشهود است اظهار داشت: در اینکه تیم اقتصادی دولت نیازمند تغییر است شکی نیست و این را هم مردم و هم نمایندگان مجلس می‌دانند و بر همین اساس 200نماینده مجلس قبل از اینکه به استیضاح وزرا روی آوردند طی نامه‌ای به دولت خواستار تغییرات جدی در تیم اقتصادی شدند.

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی افزود: پس‌ازاینکه دولت سیف رئیس‌کل بانک مرکزی را تغییر داد نمایندگان نامه دومی به رئیس جمهور نوشتند و ضمن تشکر از این تغییر خواستار تغییرات اساسی در تیم اقتصادی دولت شدند که متأسفانه دولت در این زمینه اقدام شایسته‌ای انجام نداد و تنها به تغییر یک نفر اکتفا کرد البته تغییر سیف نیز به علت اعتراضات شدید نمایندگان به عملکرد وی بود.

موسوی تصریح کرد: بنابراین نمایندگان خود وارد عمل شده و استیضاح وزیر کار و رفاه اجتماعی را رقم زدند و هم‌اکنون نیز استیضاح وزیر اقتصاد را دردستور کار خوددارند.

وی در واکنش به صحبت‌های منتسب به سیف در فضای مجازی درباره دستور نهاوندیان برای گرانی ارز گفت: در این شرایط نمی‌توان با اطمینان این سخنان را تائید کرد چراکه تائید این سخنان به‌منزله این است که در دولت دشمنی وجود دارد و یا نفوذی اتفاق افتاده است اما می‌توان با اطمینان از ضعف و اشتباهات مدیریتی در دولت سخن گفت و این مسئله بر همگان روشن و واضح است.

 

نماینده مردم محلات و دلیجان: دولت در افزایش نرخ دلار نقش داشته است

حجت الاسلام علیرضا سلیمی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با دیار آفتاب؛ در خصوص اظهارات رییس کل سابق بانک مرکزی مبنی بر اینکه افزایش قیمت دلار به هشت هزار تومان و بالاتر که از دستورات نهاوندیان بوده است گفت: البته این اظهارات توسط رییس کل سابق بانک مرکزی تکذیب شده است.

 نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: البته بحث های وجود دارد که دولت در افزایش نرخ دلار نقش داشته است.

سلیمی اظهار کرد: البته سخنگوی قوه قضاییه هم به صراحت اعلام کردند که بانک مرکزی به عواملش پول می داد، تا در بازار آزاد با قیمت های بالاتری به فروش می رسانند.

 

نماینده مردم خمین: خیانت های صورت گرفته در خصوص نوسانات نرخ ارز قابل گذشت نیست

محمد ابراهیم رضایی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست های خارجی مجلس و نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با دیار آفتاب؛ در خصوص نوسانات نرخ ارز در ماه های اخیر در کشور گفت: بیشتر نوساناتی که در بازار ارز در ماه های اخیر ایجاد شده است به خیانت های صورت گرفته از سوی افرادی که در بانک مرکزی فعالیت داشتند، بر می گردد.

رضایی با اشاره به وجود عناصر نفوذی در بانک مرکزی، اظهار کرد: عناصر نفوذی در بانک مرکزی متناسب با برنامه های دشمن عمل کردند و این نوسانات را در بازار ارز ایجاد کردند.

وی با اشاره به اینکه عناصر نفوذی در داخلی و خارج با هماهنگی این نوسانات را در نرخ ارز به وجود آوردند، بیان کرد: همزمان با برنامه های که در داخل در خصوص نوسانات نرخ ارز ایجاد شد، آمریکا هم سناریو درگیری، اختشاش و فراخوان های را صادر کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست های خارجی مجلس با تاکید بر اینکه نوسانات ارزی در شرایطی به وجود آمد که درآمد نفتی خیلی بهتر از گذشته و دخایر ارزی خوبی داشتم، ادامه داد: در واقع ذخایر و پشتیبانی ارزی کشور روز به روز بهتر از گذشته بوده و هیچ دلیلی برای به وجود آمدن این مشکل وجود نداشت.

رضایی در خصوص اظهارات رییس کل سابق بانک مرکزی مبنی بر اینکه افزایش قیمت دلار به هشت هزار تومان و بالاتر که از دستورات نهاوندیان بوده است گفت: خیانت های که در خصوص نوسانات نرخ ارز در کشور صورت گرفته است قابل گذشت و جبران نیست و باید شفافیت های لازم در این خصوص صورت بگیرد.

نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: رئیس سابق بانک مرکزی باید دلایل نوسانات نرخ ارز را برای مردم روشن کند که اگر نقشی در این زمینه نداشته است و دستور گیرنده بوده باید موضوع را اعلام کند، که از چه کسی دستور گرفته است.

 

نماینده مردم خرم آباد: روحانی باید نسبت به قیمت ارز پاسخگو باشد

محمدرضا ملکشاهی راد نماینده مردم خرم آباد و دوره چگنی در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با  سفیرافلاک اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی باید وظیفه اش را نسبت به نظام و خون شهدا و همچنین باورهای انقلاب اسلامی به طور تمام و کمال انجام دهد.

وی با انتقاد از برخی نمایندگان مجلس که وکیل دولت شده اند و از دولت دفاع می کنند، گفت: پیرو مطالبات مردم طرح سوال از رئیس جمهور مطرح شده است که آقای روحانی باید نسبت به دغدغه ها و مسائل جاری جامعه از قبیل ارز، طلا، مسکن، ازدواج، اشتغال و دیگر موارد پاسخگو باشد. 

ملکشاهی راد همچنین با اشاره به اقدامات بسیج در امر احتکار گفت: بسیج از گذشته تا به حال در بزنگاه ها وارد عرصه شده و باعث تزریق امید و روحیه انقلابی به جامعه شده است.

به گفته نماینده مردم خرم آباد و دوره چگنی در مجلس، هفته های اخیر بسیج موارد متعددی از احتکار را شناسایی و به مراجع قضایی تحویل داد که در نوع خود منحصر به فرد و نشان از هوشیاری این سازمان دارد. 

ملکشاهی راد تصریح کرد: بسیج نشان داده که براساس روحیه انقلابی، هیچ بن بستی وجود ندارد لذا همه باید پای کار باشیم.

 

نماینده مردم اسدآباد:بی برنامگی و سوءمدیریت مسئولان دولتی ارز را به اینجا رسانده

اکبر رنجبرزاده در گفت‌وگو با نافع؛ در خصوص اظهارات آقای سیف رئیس کل سابق بانک مرکزی مبنی بر "دستور آقای نهاوندیان که دلار را به 8 هزار تومان برسد"، اظهار کرد: آنچه برای مردم و مجلس مشهود است، بی برنامگی و سوءمدیریت در ارز و خروج ارزی از کشور به صورت ورود کالایی با ارز دولتی است.

وی ادامه داد: اینکه ارزی از کشور خارج می‌شود و یا دلار به 8 هزار تومان می‌رسد و مقصر کیست؟ دیگر فرقی ندارد که آقای نهاوندیان باشد یا آقای سیف و یا فرد دیگری؛ بهرحال آقای رئیس باید پاسخ این‌ مشکلات را به مردم به صورت شفاف بدهد.

دبیر هیأت رئیسه مجلس گفت: در روزی که رئیس جمهور در مجلس حاضر شود، قطعا" یکی از سؤالات ما در این زمینه است که انتظار می‌رود رئیس جمهور پاسخ شفافی در این زمینه بدهند چراکه خسارت سنگینی که بر جامعه بخصوص فقرا و نیازمندان گذاشته.

وی گفت: سوء مدیریتی در کشور ارز را به این اوضاع رسانده و تنها باید رئیس جمهور پاسخ این نوع مدیریت باشد.

رنجبرزاده اذعان داشت: اینکه ارز پایین بوده و باید بالا می‌رفته این هم خود نوعی سوء مدیریت است و اگر قرار بوده به صورت کاذب و انقباضی ارز را پایین نگه دارند چرا در سال‌های گذشنه اقدامی صورت نگرفته است.

وی گفت: اگر مقایسه ای در این زمینه داشته باشیم، دولت‌های ما بخاطر مسئله انتخابات همیشه واقعیت‌های علمی و شیوه دقیق مدیریتی را کنار می‌گذارند و به شکل مسکن تجویز می‌کنند که در دوره دوم چیزی برای خود داشته باشند. و این یک ضرر به مردم است.

نماینده مردم اسدآباد در مجلس تأکید کرد: امیدواریم تا دیگر نشده همه بسیج و منسجم بشوند و مدیریتی را در دست بگیرند و مردم را از معیشتی که دارند، نجات دهند.

دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: