کد خبر: ۱۲۴۷۵۲
تاریخ انتشار: ۰۹:۱۰ - ۱۲ شهريور ۱۳۹۷
راهبرد آنها ایجاد اختلاف بین شیعه است چه در ایران و چه در عراق و همان تز و آنتی تزی که برای قم از سالیان گذشته طراحی کرده بودند و تفکر اجتهاد در قم را به شدت مورد تهاجم قرار می‌دادند.
به گزارش شیرازه، ماجرا از یک توئیت جنجالی از روزنامه اصلاح‌طلب شرق آغاز شد؛ «تایید ادعای استفاده جنسی مردان عراقی از زنان ایرانی». خبر مرتبط با این توئیت به نقل از روزنامه شهروند کار شد که دال بر وقوع یک فاجعه در مشهد بود؛ دیگر رسانه‌های منتسب به این جریان سیاسی خاص در کشور هم به دنبال این توئیت به نقل از رئیس ‌اتحادیه هتلداران خراسان رضوی نوشته بودند که «۶ هزار خانه مسافر در مشهد به توریست‌های عراقی خدمات جنسی ارائه می‌کنند!»

این ادعا نه تنها تشویش اذهان عمومی را به دنبال داشت بلکه فرصتی به رسانه‌های معاند داد تا با بزرگنمایی آمار ارائه شده در راستای تخریب روابط ایران و عراق در نزدیکی ماه محرم و مراسم پیاده‌روی اربعین تلاش کنند.

نکته قابل تامل اینکه روزنامه اصلاح‌طلب شرق در حالی با انتشار خبر دروغ «تایید استفاده جنسی مردان عراقی از زنان ایرانی» آتش یک فتنه خبری را برپا کرد که روزنامه سعودی الشرق الاوسط نیز سال گذشته در ایام اربعین در اقدامی مشابه خبر دروغ تعرض جنسی به زنان عراقی توسط ایرانی‌ها! را تیتر کرده بود.

با این حال به فاصله بسیار کمی از طرح این دروغ و شایعه کثیف علیه منافع ملی و حیثیت ملی کاربران فضای مجازی به سرعت به آن واکنش نشان داده و هدف اصلی عاملان جنگ روانی را کشف کرد که هدفش رابطه با عراق بود.  به همین منظور و برای روشن‌تر شدن ابعاد این ماجرا با چند تن از نمایندگان استان خراسان رضوی و شهر مشهد به گفت‌وگو نشستیم که ماحصل آن را در ادامه می‌خوانید.

نگرانی‌ها از وحدت عملی و نظری دو ملت ایران و عراق

محمد دهقان نماینده مردم طرقبه و چناران استان خراسان رضوی در مجلس شورای اسلامی درباره شایعه پراکنی‌های دروغین مطرح شده در برخی رسانه‌ها درباره سواستفاده جنسی زائران عراقی از زنان ایرانی در سفر به مشهدالرضا(ع) گفت‌: با توجه به‌اشتراکات فرهنگی و مذهبی که بین دو ملت ایران و عراق بویژه شیعیان دو کشور در طول قرن‌های متمادی وجود داشته و بحمدالله در این سالها به اوج خود رسیده، طبیعتا یک توطئه انگلیسی - آمریکایی - سعودی شکل گرفته تا این روابط فزاینده بین این دو ملت را مخدوش کند.

دهقان در ادامه افزود: در سال‌های اخیر از طرفی میلیون‌ها نفر ایرانی برای سفر به عتبات و عالیات به عراق می‌روند و از سوی دیگر میلیون‌ها شیعه عراقی برای زیارت حضرت رضا(ع) و حضرت معصومه(س) و سایر اماکن زیارتی به ایران می‌آیند و این رفت و آمدهای میلیونی که اتفاقا اکثریت آن سفرهای زیارتی است یک نگرانی جدی را برای نظام استکبار ایجاد کرده که آن ایجاد یک وحدت نظری و عملی در بین ملت‌های منطقه است.

عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ما آثار این‌ اشتراکات را در منطقه در جنگ سوریه شاهد بودیم که ملت سه کشور عراق، ایران و سوریه با همکاری حزب‌الله،‌ متفقا بینی گروهک تروریستی تکفیری داعش که همان مزدوران آمریکا و سعودی هستند را به خاک مالیدند و هم در خود عراق که داعش طمع کرده بود این کشور را نیز تحت سلطه خود در بیاورد با همکاری ملت ایران و حضور مستشاری نیروی قدس سپاه شکست سختی را متحمل شدند و ملت عراق سرفرازتر از همه زمان‌ها شد.

وی با بیان اینکه امروز نظام استکباری به‌ویژه انگلیس و سعودی با کمک شبکه صهیونیستی آمد نیوز برای از بین بردن این وحدت و ارتباطات عمیق بین دو ملت دست به کار شده‌اند، تصریح کرد: آنها دیدند وقتی نمی‌توانند به بهانه جنگی که صدام در گذشته بین دو ملت به راه انداخته و به هر دو ملت ضربه زده اختلاف بیندازند و ملت عراق و ایران نسبت به موضوع جنگ تحلیل درستی دارند و مقصر آن را صدام می‌دانند، بهترین راه برای ایجاد اختلاف بین دو ملت برای کاهش روابط صمیمی را ایجاد شایعات جنسی یافتند که مثلا زائران عراقی و ایرانی برای دسترسی به مسائل جنسی به دو کشور سفر می‌کنند! شایعه‌ای زشت، بی‌مبنا و خباثت‌آلودی که در شبکه‌های ضد انقلاب ترویج شد و برخی وابستگان وهابیت سعودی در عراق هم به آن دامن زدند در حالی که چنین موضوعی از اساس کذب و شایعه است.

دهقان گفت‌: بنده زمانی که برای اولین بار این موضوع را شنیدم بلافاصله از طریق نیروی انتظامی و نهادهای اطلاعات پیگیر آن شدم و دیدم هیچ موضوعی در مشهد تحت این عنوان وجود ندارد.

چرا نهادهای امنیتی و انتظامی برای برخورد با عاملان ورود نکردند؟

نماینده مردم طرقبه و چناران با ‌اشاره به بهانه معاندین برای طرح چنین شایعه کذبی گفت‌: یکی از مسئولان هتلداری در مشهد عنوان کرده بود که یکسری هتل‌هایی در این شهر به طور رسمی فعالیت دارند و ما از وضعیت مسافرخانه‌های غیررسمی خبر نداریم‌، جمله‌ای که هیچ دلیلی مبنی بر وجود فساد در مسافرخانه‌های مشهد را تایید نمی‌کند چرا که رفت و آمد مسافران در ایران کاملا تحت نظارت است. براساس این جمله چنین شایعه خبیثی را در خارج از کشور تهیه و ترویج کردند و متاسفانه برخی سایت‌ها و روزنامه‌های زنجیره‌ای در داخل نیز بدون داشتن ذره‌ای غیرت همان ادعاها را در داخل کشور بیان کردند.

عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس شورای اسلامی در ادامه به نقش و وظیفه نهادهای امنیتی و اطلاعاتی در برخورد با مروجین چنین شایعات هدفمندی ‌اشاره کرد و گفت‌: نهادهای امنیتی و اطلاعاتی در این زمینه باید وارد می‌شدند و کسانی که چنین اتهامی را به ملت ایران و عراق زدند را احضار و از آنها درباره این ادعای کذب سند می‌خواستند و شدیدا با آنها برخورد می‌کردند.

دهقان ادامه داد : چنین اتهام زشتی که در آستانه ایام عزاداری حضرت سیدالشهدا(ع) و زیارت اربعین به زائران حرم اهل‌بیت علیهم‌السلام زده شد، قطعا برای مخدوش کردن حیثیت ملت ایران و عراق و ایجاد اختلاف بین دو ملت بود و از این بالاتر تحت تاثیر قرار دادن حضور ملت ایران در عراق در اربعین بود تا دستگاه حضرت سیدالشهداء (ع) را که محور وحدت و اتحاد بین ملت‌های منطقه است را تضعیف کنند.

وی در ادامه با بیان اینکه هر دو ملت ایران و عراق که در این مسیرها در رفت و آمدند به خوبی می‌دانند که انگیزه همه زائران و مسافران در این سفرها صرفا زیارت است، تصریح کرد: از شیاطینی که این شایعات بی‌مبنا را ترویج می‌کنند هم انتظاری نیست اما آن عده که با ادعای مسلمانی و با پول بیت‌المال در داخل کشور این دروغها را ترویج می‌کنند و دقیقا در راستای مطامع آمریکا، آل‌سعود و انگلیس حرکت می‌کنند دل انسان را بدرد می‌آورند.

اسناد ارتباط مروجان شایعه اخیر با ام ای۶ منتشر می‌شود

جواد کریمی قدوسی نماینده مردم شهر مشهد نیز درباره علل و ریشه‌های طرح چنین شایعاتی علیه دو ملت ایران و عراق گفت : بر اساس نتایج تحقیقات و مطالعات انجام شده مراکزی در لندن دایرهًْ‌المعارف کشورهای اسلامی و شیعی را توسط هزاران نفر مستشرق و کارشناس حوزه تشیع با محوریت دو حوزه علمیه پرسابقه قم و نجف جمع‌آوری کرده‌اند.

وی افزود: راهبرد آنها ایجاد اختلاف بین شیعه است چه در ایران و چه در عراق و همان تز و آنتی تزی که برای قم از سالیان گذشته طراحی کرده بودند و تفکر اجتهاد در قم را به شدت مورد تهاجم قرار می‌دادند، امروز علیه مشهد و فرهنگ زیارت بین دو ملت به کار بسته‌اند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه تصریح کرد: پس از دستاوردهای ارزشمندی که این روزها بعد از تحولات در منطقه بوجود آمده و روز به روز ملت‌های منطقه را بهم نزدیک می‌کند بخصوص ملت ایران و عراق که به لحاظ راهبردی اتحادشان در کل منطقه تاثیرگذار است و سرنوشت منطقه را رقم می‌زند، تفکر شیعه انگلیسی به تقلا افتاده تا نگذارد بحث اتحاد بین دوملت عراق و ایران گسترش پیدا کند. به همین منظور در بخش‌ها و موضوعاتی که بتواند احساسات دو ملت را نسبت به هم تحریک کند و از طریق آن زیر ساخت‌های مذهبی را تضعیف کنند (مذهب علیه مذهب‌) ورود کرده و به شدت در حال فعالیت هستند.

وی در ادامه با بیان اینکه گرچه بروز مواردی معدود از مسائل ضداجتماعی در یک تبادل فرهنگی- مذهبی گسترده و میلیونی کاملا قابل پیش‌بینی است و نمی‌توان ادعا داشت در یک کشوری تمام فضیلت‌ها محقق می‌شود افزود: متاسفانه این مراکز انگلیسی با هدف اختلاف بین تشیع همان موارد نادر را برجسته و به‌وسیله آن سیاه‌نمایی و تحریک احساسات می‌کنند که از این جهت اقدام و هدفشان کاملا محرز است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین به نقش رسانه‌های منتسب به جریان سیاسی خاص در دامن زدن و گسترش شایعات این چنینی‌اشاره کرد و گفت‌: از سوی دیگر رسانه‌های زنجیره‌ای که بر اساس اطلاع دقیق ما مستقیما از سرویس‌های ام‌آی ۶ و ام‌آی ۵ و اتاق فکر لندن و کشورهای دیگر خط می‌گیرند متاسفانه در توزیع و گسترش چنین شایعاتی نقش‌آفرینی می‌کنند که در جریان آن هستیم و اسناد آن را هم منتشر خواهیم کرد.

نماینده مردم مشهد در مجلس ادامه داد: امسال که یکی از سال‌های مهم و سرنوشت ساز برای ملت‌های ایران، عراق و سوریه است همه ظرفیت‌شان را برای ایجاد اختلاف و جدایی و تخاصم به کار بسته‌اند و کسانی که در داخل این خط را ادامه می‌دهند قطعا در مسیر خیانت بین دو ملت حرکت می‌کنند.

کریمی قدوسی تاکید کرد: این موضوع قطعا در نشست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مطرح و به بحث گذاشته می‌شود و تصمیمات مقتضی در ارتباط با آن گرفته می‌شود و موضع کمیسیون امنیت ملی در ارتباط با آن از طریق سخنگو اعلام خواهد شد.

کنترل نفوذ فکری فرهنگی ایران بر جامعه عراق هدف اصلی طرح شایعه اخیر

احسان قاضی زاده هاشمی دیگر نماینده مردم مشهد مقدس در مجلس شورای اسلامی درباره دلایل اصلی طرح چنین شایعات کثیفی علیه منافع و حیثیت ملی گفت : این موضوع از چند زاویه قابل تحلیل است. اول حجم گسترده گردشگر زیارتی مشهد است که ما در سال گذشته نزدیک به ۴ میلیون نفر زائر از کشورهای دیگر به حرم امام رضا(ع) داشتیم که ۷۵ درصد آنها عراقی و مابقی از سایر کشورهای منطقه بودند که این حجم گسترده جدا از بحث رونق گردشگری فلسفه اصلی‌اش نزدیکی دو ملت براساس یک فرضیه دینی و مذهبی است.

وی ادامه داد: این حجم گسترده تبادل زائر آثار فرهنگی متعددی بر جوامعی مانند عراق گذاشته است و این باعث شده که نزدیکی بین دو ملت زیاد شود. یکی از اهداف چنین شایعه سازی‌هایی ایجاد تحریک افکار عمومی و اجتماعی برای مقابله با این حجم گسترده تبادل فرهنگی –زیارتی بین دو ملت ایران و عراق و به تبع آن خنثی‌سازی حرکت عظیم پیاده‌روی اربعین است.

قاضی‌زاده‌هاشمی همچنین سیاست انگلیسی انفکاک و اختلاف میان شیعیان را عاملی مهم در طراحی چنین شایعاتی دانست و تصریح کرد: مسئله دیگر هم کنترل نفوذ فکری- فرهنگی مردم ما بر سایر کشورها است که البته فقط مربوط به عراق نیست سایر کشورهای منطقه از جمله پاکستان، آذربایجان و کشورهای حاشیه خلیج‌فارس است و درست شبیه همان اقدامی است که سعودی‌ها علیه شیعیان این کشور انجام دادند و سفر آنها را به ایران ممنوع کردند.

منبع: کیهان

دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: