کد خبر: ۱۲۷۹۶۸
تاریخ انتشار: ۰۸:۲۶ - ۱۸ بهمن ۱۳۹۷
نخستین نمایشگاه بین المللی خرما و صنایع وابسته از ۲۳ تا ۲۷ بهمن ماه در شیراز برگزار می‌شود.
به گزارش شیرازه، عامل توسعه خوشه خرمای استان فارس گفت: نخستین نمایشگاه بین المللی خرما و صنایع وابسته با حضور نمایندگانی از استان‌های بوشهر، هرمزگان، خوزستان، کرمان، تهران، آذربایجان شرقی، فارس و یزد
برپا می‌شود.
جواد مرادپور افزود: در این نمایشگاه، نمایندگانی از کشور‌های سریلانکا، روسیه، تونس، اندونزی و اتحادیه خرمای پاکستان شرکت دارند.
وی ادامه داد: همزمان با برگزاری این نمایشگاه، برنامه‌های جانبی دیگری از جمله سمینار‌های تخصصی، همایش و نشست‌های تخصصی با رایزنان تجاری ایران در کشور‌های پاکستان، ویتنام و هند و وابستگان اقتصادی کشور‌های روسیه، ترکیه، عمان و مالزی نیز برگزار می‌شود.
عامل توسعه خوشه خرمای فارس ادامه داد: همچنین پیش بینی شده همزمان با برگزاری این نمایشگاه، هیات‌های تجاری از کشور‌های پاکستان، افغانستان، عمان، ترکیه، روسیه، بلاروس، تونس، هند و فرانسه از آن بازدید کنند.
مرادپور بیان کرد: یکی از موضوع‌های مهم در توسعه صنعتی کشورها، ایجاد شبکه‌هایی با عنوان خوشه صنعتی از کسب و کار‌های مختلف در مناطق جغرافیایی خاص برای هم افزایی و ایفای نقش مکمل در یک فعالیت اقتصادی است.
وی افزود: برای سیاست گذاران کشور‌های در حال توسعه و توسعه یافته، خوشه‌های صنعتی به عنوان ساز و کار اصلی برای بهینه شدن فرآیند توسعه پایدار و کسب مزیت رقابت ملی به شمار می‌آیند.
عامل توسعه خوشه صنعتی خرمای فارس اظهار داشت: مطرح بودن این استان به عنوان یکی از قطب‌های مهم در تولید خرما و همچنین قابلیت‌های فارس در زمینه فرآوری این محصول، سبب شد تا ایجاد خوشه صنعتی خرما در دستور کار قرار گیرد.
مرادپور اضافه کرد: خوشه صنعتی خرمای فارس در مسیر گذار از باغداری سنتی به باغداری مدرن و اصلاح محصول حرکت می‌کند و می‌کوشد ضمن ایجاد مراکز مدرن بسته بندی و فرآوری محصول، کالایی با معیار‌های استاندارد جهانی تولید و آن را با نشان (برند) واحد در بازار‌های داخلی، منطقه‌ای و جهانی عرضه کند.
از مجموع ۲۹ شهرستان استان فارس در ۱۳ شهرستان آن سالانه به طور متوسط ۲۱۷ هزار تن خرما تولید می‌شود.
شهرستان‌های جهرم، لار، خنج، کازرون و فراشبند از مراکز عمده تولید این محصول هستند.
نمایشگاه بین المللی خرما با ۱۵۰ غرفه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی استان فارس واقع در شهرک گلستان شیراز برگزار خواهد شد.
انتهای پیام/
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: