کد خبر: ۱۲۸۱۹۶
تاریخ انتشار: ۰۰:۴۴ - ۰۲ اسفند ۱۳۹۷
با حضور سه وزیر دولت اجرایی شد:
وزیر نیرو در لامرد گفت: با اجرای طرح شیرین سازی آب دریا در جنوب فارس 15میلیون مترمکعب آب آشامیدنی، مصرف خانگی و همچنین صنایع موجود در لامرد و مُهر تامین خواهد شد.
به گزارش شیرازه، سی و هشتمین طرح شیرین سازی آب دریا با حضور وزرای نیرو، اطلاعات و صنعت، معدن و تجارت در شهرستان لامرد در جنوب استان فارس آغاز شد.

وزیر نیرو، چهارشنبه در آیین کلنگ زنی این طرح بیان داشت: با اجرای این پروژه 15میلیون مترمکعب آب آشامیدنی، مصرف خانگی و همچنین صنایع موجود در شهرستان لامرد و مُهر تامین خواهد شد.

رضا اردکانیان گفت: از این میزان آب، هشت و نیم میلیون مترمکعب آن متعلق به صنایع انرژی بر لامرد و مُهر با تضمین خرید از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، 2 و نیم میلیون مترمکعب آب آشامیدنی با تضمین خرید از وزارت نیرو و چهار و نیم میلیون مترمکعب سهم سایر صنایع موجود در شهرستان های یاد شده است.

وزیر نیرو ادامه داد: این طرح یکی از 10پروژه نمک زدایی آب دریا (شیرین سازی) است که از سال 92 در دولت تدبیر و امید برنامه ریزی های آن انجام شد و مطابق برنامه زمانبندی شده، مرحله نخست این طرح ظرف مدت 2 سال به اتمام خواهد رسید.

اردکانیان با اشاره به اینکه مسیر آزاد راه لامرد - پارسیان در استان هرمزگان برای انتقال آب شیرین به منطقه لامرد انتخاب شده، افزود: انتقال آب شیرین به دشت لامرد شامل، حدود 70 کیلومتر مسیر خط انتقال با پنج ایستگاه پمپاژ است و همچنین هفت مخزن تعادلی برای انجام این کار پیش بینی شده است.

وزیر نیرو اضافه کرد: برای اجرای این طرح، کلنگ زنی با هدف راه اندازی تاسیسات نمک زدایی از آب دریا، مهرماه 97 در زمینی به مساحت 6 و نیم هکتار در منطقه ویژه صنایع انرژی بر پارسیان در استان هرمزگان به زمین زده شد.

اردکانیان گفت: این پروژه نیز در سه مرحله احداث خواهد شد و ظرفیت تولید نمک زدایی یا آب شیرین کن آن در مرحله نخست، 50 هزار مترمکعب در روز است و از این طریق آب طرح های موجود در 2 منطقه ویژه پارسیان استان هرمزگان و لامرد فارس تامین خواهد شد.

وزیر نیرو اظهار داشت: همچنین در قالب اجرای این طرح، تولید روزانه 750 هزار متر مکعب آب در روز (معادل 273 میلیون متر مکعب در سال) پیش بینی شده است.

اردکانیان گفت: از دیگر طرح هایی که وزارت نیرو برای آینده در دستور کار دارد، تامین آب شهرک جدید 54 هزار نفری تابناک لامرد و سایر مناطق شهری و روستایی این شهرستان است.

وی بیان کرد: هم اینک وزارت نیرو 13پروژه بزرگ در بخش آب و فاضلاب و افزون بر 107 طرح در حوزه برق و انرژی با اعتباری بیش از 6هزار و 700 میلیارد تومان در استان فارس در دست اجرا دارد.

به گفته اردکانیان، به طور متوسط پیشرفت فیزیکی طرح های یاد شده افزون بر 51 درصد است.

 سرمایه گذاری 500 میلیارد تومانی بخش خصوصی
استاندار فارس نیز در حاشیه این آیین گفت: بیش از 500 میلیارد تومان سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی در این طرح انجام شده است.

عنایت الله رحیمی ادامه داد: طول این خط انتقال آب 50 کیلومتر است و 15 میلیون متر مکعب آبرسانی برای صنعت و شرب از این طریق انجام خواهد شد.

وی همچنین از انجام اقدامات مناسبی برای گازرسانی به مجموعه انرژی بر پارسیان و منطقه ویژه اقتصادی خبر داد و افزود: گازرسانی به مجموعه پارسیان با اعتباری افزون بر 30 میلیارد تومان به انجام رسیده است.

استاندار فارس با اشاره به بازدید از پالایشگاه سپهر پارسیان و پالایشگاه بنزین عنوان کرد: در مجموع بیش از 9 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در این مجموعه ها انجام شده که هشت هزار میلیارد تومان مربوط به اتان گیری در مجموعه سپهر پارسیان و 500 میلیارد تومان نیز مربوط به مجموعه بنزین است.

وی با بیان اینکه خوراک پالایشگاه بنزین از اتان تولید شده در این مجموعه تامین خواهد شد، ابراز امیدواری کرد با دستور وزیر نفت این موضوع به نتیجه مطلوب برسد.

به اعتقاد استاندار فارس امروز بیشترین مشکل در این صنایع تسهیلات برای ادامه فعالیت است که جلساتی با بانک صنعت و معدن و همچنین مسئول صندوق توسعه ملی در این زمینه برگزار شده که امیدواریم در آینده ای نزدیک شاهد بر طرف شدن این مشکل باشیم.
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: