کد خبر: ۱۲۹۰۱۶
تاریخ انتشار: ۱۰:۴۹ - ۲۷ فروردين ۱۳۹۸
مدیر کل منابع طبیعی فارس گفت: تاریخ ورود دام به مراتع ییلاقی استان مطابق با تاریخ مندرج در پروانه چرای دام بوده و زمان حرکت کوچ ماشینی عشایر و دامداران کوچ رو توسط تریلی،کامیون و کامیونت نیز از 23 اردیبهشت ماه به بعد خواهد بود.
به گزارش شیرازه، مهرزاد بوستانی مدیر کل منابع طبیعی فارس با اشاره به آغاز کوچ بهاره عشایر از مناطق گرمسیر(قشلاقی) به مناطق سردسیر (ییلاقی) گفت: کوچ عشایر به دوصورت زمینی و ماشینی صورت می گیرد که در حال حاضر کوچ زمینی از مناطق قشلاقی به مناطق ییلاقی آغاز و تا اواخر اردیبهشت ماه  سال جاری ادامه دارد.

وی تاکید کرد: کوچ بهاره عشایر استان فارس از مناطق گرمسیر جنوب و غرب استان و نیز استانهای بوشهر،کهکیلویه و بویر احمد و خوزستان آغاز و عشایر عزیز پس از عبور از  مراتع میانبند(شیراز و کوار) در اواخر اردیبهشت ماه در مناطق سردسیری شمال استان و نیز استانهای اصفهان و مناطق یاسوج و کاکان استان کهکیلویه و بو یر احمد در سیاه چادرهای عشایری مستقر خواهند شد.

بوستانی با بیان اینکه تاریخ ورود دام به مراتع ییلاقی استان مطابق با تاریخ مندرج در پروانه چرای دام بوده افزود:زمان حرکت کوچ ماشینی عشایر و دامداران کوچ رو توسط تریلی،کامیون و کامیونت نیز از 23 اردیبهشت ماه به بعد خواهد بود.

‎وی با اشاره به اینکه کوچ زود هنگام به مراتع  ییلاقی و دام مازاد بر پروانه چرا در این مراتع تخلف محسوب می شود افزود:دامداران ملزم به رعایت زمان ورود دام به مراتع ییلاقی مطابق با پروانه‎های مرتعداری بوده در غیر این صورت ضمن ممانعت از ورود دام قبل از موعد مقرراز طریق پایگاه‎های ثابت و گشت‎های سیار یگان حفاظت اداره کل در گلوگاه های ورودی در مناطق مختلف استان  با دامداران و  بهره برداران متخلف برخورد و افراد خاطی نیز از طریق معرفی به مراجع ذی صلاح قضایی تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.

مدیر کل منابع طبیعی فارس از هماهنگی های لازم با ستاد کوچ عشایر جهت راهنمایی،کمک و اطلاع رسانی به دستگاههای وابسته از جمله امور عشایرجهت امداد رسانی و تهیه ملزومات رفاهی برای عشایر کوچرو خبر داد و افزود: هماهنگی ها و برنامه ریزی های لازم با دستگاهها،ادارات و فرمانداری ها در خصوص جهت همکاری  های لازم در مسیر های کوچ و حمل دام انجام شده است.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس همراه داشتن اصل پروانه مرتعداری در هنگام ورود دام به عرصه‎های مرتعی جهت کنترل و شمارش دام را الزامی دانست و گفت: چرای دام در مراتع بدون پروانه چرا و یا دام مازاد بر ظرفیت تعیین شده جرم محسوب و مستلزم پرداخت 20 درصد متوسط ارزش واحد دامی در هر زمان برای هر واحد دامی به عنوان جریمه است.

وی تعداد واحد دامی موجود در سطح عرصه های طبیعی استان را 412 هزار و 455 واحد عنوان کرد و گفت: در حال حاضر ظرفیت مجاز مراتع استان  تنها  135 هزار و 428 واحد دامی است.

گفتنی است:استان فارس دارای 30 هزار خانوار عشایر سیار و  22 هزار و 594 بهره بردار است.
انتهای پیام/
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: