کد خبر: ۱۲۹۱۳۳
تاریخ انتشار: ۲۳:۳۹ - ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۸
نماینده ولی فقیه در فارس و امام جمعه شیراز :
نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز گفت: هیچ کس به زیبایی سعدی نمی تواند قدرت خدا را در اشعار نشان دهد؛ اوست که با کلام چنان با مخاطب ارتباط برقرار می‌کند که حکمت نظری را نیز جلوه گر می سازد.
به گزارش شیرازه، آیت الله لطف الله دژکام شامگاه یکشنبه در آیین گرامیداشت سعدی، عنوان کرد: معمولاً توجه به حکمت سعدی در سایه ادبیات و هنر او در شعر مغفول مانده است اما هرچه کلام زیبا باشد اما معانی عالی و ارزشمندی با خود حمل نکند تاثیری در مخاطب نخواهد داشت.
وی بیان کرد:سعدی در قله ادب فارسی استاد است و این از آن رو است که از حکمت برخوردار است هم حکمت نظری و هم حکمت عملی.
امام جمعه شیراز در مقابل این نظر که سعدی را مرد میدان حکمت عملی می دانند گفت: سعدی در حکمت نظری هیچ کم نگذاشته است و چکیده سخنان ابن سینا و فارابی را می توان در ابیات او جست.
نماینده ولی فقیه در استان فارس با بیان اینکه خداشناسی دکارت و مقایسه آن با خداشناسی ملاصدرا را می توان با اشعار سعدی آموخت افزود: این نکات در بوستان به خوبی مطرح شده است.
آیت الله دژکام با بیان اینکه ابعاد وجودی سعدی را در گلستان و بوستان می توان دریافت گفت:یکی از اخلاقیاتی که سعدی بسیار درباره آن سخن گفته قناعت است قناعت باعث می شود از زندگی خود لذت ببریم اما حرص لذت زندگی را از میان می‌برد.
وی با اشاره به آنچه امروزه به عنوان زندگی لوکس و مجلل به صورت ارزش درآمده است گفت: چنین زندگی به نتیجه نمی رسد و این را سعدی در بوستان بسیار تاکید می کند که نشان می دهد او جهان و انسان را بسیار عمیق می شناخته است.
امام جمعه شیراز گفت: امیدوارم با استفاده از سوغات معنوی و عرفانی سعدی به توان اندیشه های اخلاقی او را نهادینه کرد.
آیین گرامیداشت سعدی با حضور فرهنگوران و ادیبان در رامگاه این شاعر و حکیم قرن هفتم هجری قمری برگزار شد.
نخستین روز اردیبهشت هرسال به مناسبت نگارش گلستان، روز سعدی نام گرفته که در این روز یاد او در ایران وجهان گرامی داشته می شود. / ایرنا


دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: