کد خبر: ۱۲۹۷۸۰
تاریخ انتشار: ۱۳:۲۴ - ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۸
مدیر کل میراث فرهنگی فارس از ثبت ملي مسجد جامع مرودشت خبر داد و افزود : این اولین مسجد ثبت شده در فهرست آثار ملی در مرودشت است.
به گزارش شیرازه، مصیب امیری با اعلام ثبت ملی مسجد جامع مرودشت گفت:  درشهر مرودشت علاوه بر مسجد جامع، پل آسعدی، استودان فاروق و اشکفت فاروق  نیز در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده اند.
وی با اشاره به تعدد آثار تاریخی در این شهرستان ادامه داد: در شهرستان مرودشت و حومه آن؛ بيش از 300 اثر ملي ومجموعه جهانی تخت جمشید وجود دارد که در بین این آثار، اشکفت گاوی  با دیرینگی ۱۶ تا ۲۰ هزار ساله از کهن ترین اثر منطقه می باشد.
مرودشت از شهرستان های مرکزی استان فارس است که از جنوب به شهرستان شیراز، از غرب به شهرستان سپیدان، از شمال به شهرستان اقلید، از شمال شرقی به شهرستان پاسارگاد و از شرق به شهرستان ارسنجان محدود می شود.
این شهرستان جلگه ای، آبرفتی و هموار است که از ضلع شمالی، غربی و جنوبی به کوهستان منتهی می شود و از جنوب شرقی و شرق تا دریاچه بختگان امتداد می یابد. بخشی از رود کر از این شهرستان عبور کرده و با رود سیوند در نزدیکی پل خان یکی شده به دریاچه بختگان می ریزد.
شهرستان مرودشت علاوه بر ویژگی های تاریخی و طبیعی، از جهت کشاورزی به ویژه گندم و ذرت و صنت پتروشیمی نیز دارای اهمیت است.
دوچشم انداز طبیعی و بسیار زیبای تنگ بستانک یا بهشت گمشده و دریاچه سد درودزن از جاذبه های طبیعی این شهرستان جهت بازدید گردشگران می باشد.
تعدادی از آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری این شهرستان شامل میراث جهانی تخت جمشید، مجموعه های باستای نقش رجب و نقش رستم، بند امیر، بقعه ایوب نبی، امام زاده سلطان ولایت، روستای دشتک است.

انتهای پیام/
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: