کد خبر: ۱۳۰۴۵۸
تاریخ انتشار: ۱۲:۴۹ - ۲۵ خرداد ۱۳۹۸
باغ گل های شیراز را فقط در حد اسم باید مورد سنجش قرار دارد، باغی که گل های پژمرده اش قرار نیست خیلی هم شادابی را به مردم هدیه دهد.
به گزارش شیرازه، اسمش باغ گل هاست، اما فقط باید در حد اسم از این باغ توقع داشت، باغی که قرار بود مانند باغ گل‌های استان‌های دیگر کشور جذابیت‌های منحصربه فردی برای شیرازی‌ها داشته باشد.

این باغ به مساحت ۳.۵ هکتار در روز ۱۵ اردیبهشت همزمان با روز شیراز در منطقه منصور آباد افتتاح شد. متولیان می‌گویند فعلاً این پرژه در فاز‌های ابتدایی قرار دارد، اما در همین فاز نیز می‌توان کلیت کار را مورد سنجش قرار دارد.

نقص‌های این باغ از ورودی اش چشم هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند، محیطی بدون پارکینگ مناسب که مردم مجبورند خودروهایشان را در هر جایی که پیدا کردند پارک کنند.

در عین حال گل‌های باغ نیز خیلی با استاندارد‌های باغ گل متناسب نیست، گل‌هایی که هر روز شهروندان در معابر و پارک‌ها می‌توانند ببینند، حالا در این باغ خودنمایی می‌کنند.

باغ گل های شیراز، باغی پر از گل یا پر از نقص/هدف از افتتاح چه بود؟

این در حالیست که باغ گل‌ها باید در بردارنده گونه‌های خاص، منحصر به فرد و یا کمیاب باشد، اما گویا قرار نیست در این باغ، گل‌های شاخصی را شهروندان به نظاره بنشینند.

معماری باغ نیز باعث شده که محیط باغ پر از پست و بلندی باشه تا برای همگان این سوال مطرح شود چرا باغ در محیطی جانمایی شود که برای پیاده روی باید پستی و بلندی‌های متععدد را پیمایش کنند.

همه این‌ها در حالیست که همین گونه‌های مرسوم و عادی گل نیز اغلب پژمرده شده و شادابی ندارند و در کنارشان علف‌های هرز نیز روییده است که نشان از کم توجهی و رسیدگی ناکافی دارد.

در این رابطه عضو شورای اسلامی شهر شیراز گفت: باغ گل‌ها در حال حاضر در فاز مقدماتی مورد بهره برداری قرار گرفته که خب انتقاداتی به نحوه طراحی معماری و طراحی فضای سبز آن وجود داشت و همچنان کمبود‌هایی تا رسیدن به یک باغ گل‌های استاندارد دارد.

سعید نظری ادامه داد: شهردار در جلسه‌ای با حضور اعضا به برخی انتقادات پاسخ دادند. از این‌حیث که این باغ در فاز مقدماتی قابل بهره برداری بود و در اختیار شهروندان قرار گرفت و مورد استقبال هم واقع شده است و به سرعت دیگر فاز‌های آن هم به لحاظ معماری و فضای خدمات عمومی مثل سرویس‌های بهداشتی تکمیل می‌شود.

این عضو شورای شهر شیراز بیان کرد: تامین روشنایی و استفاده شهروندان از باغ گل‌ها هم تابع دو موضوع خاص تامین اقلام خاص برای روشنایی و تامین امنیت هست.

باغ گل های شیراز، باغی پر از گل یا پر از نقص/هدف از افتتاح چه بود؟

وی اضافه کرد: اقلام خاص نورپردازی ظاهراً در حال خریداری توسط شهرداری است ضمن اینکه این اقلام رابطه مستقیمی هم با تکمیل معماری باغ دارد که یکی از معماران شهیر شیرازی برعهده دارد.

 نظری گفت: تامین امنیت هم برای استفاده شبانه به دلیل گستردگی باغ‌های موجود بالای دست باغ گل‌ها نیازمند مساعدت و همکاری پلیس است.

وی ادامه داد: انتقاداتی هم در نوع پوشش گل‌ها وجود دارد. قرار هست دو شکل از گونه‌های مختلف گل‌ها در این باغ مورد استفاده قرار گی رد، اول گونه گل‌هایی که معمولاً بومی شیرازند یا شیرازی‌ها در باغچه آرایی خود مثل اطلسی، شب بو، بنفشه و جعفری و … با رعایت مسائل مصرف بهینه آب از آن‌ها استفاده می کنند.

این عضو شورای شهر شیراز گفت: در فاز مقدماتی شهروندان شاهد کاشت فصلی این گونه گل‌ها بودند که متناسب با آب و هوای هر فصل این گونه‌ها تغییر میکند و لازم است آخر هر فصل گونه‌های فصل جدید شارژ شود.

نظری گفت: دوم گونه‌های گل‌های کمیاب که  شرایط تامین و نگهداری خاصی مثل وجود گلخانه‌های بزرگ مساحت را می‌طلبد.

وی ادامه داد: ظاهراً شهرداری در حال خریداری گونه‌های گل‌های کمیاب هست، اما تیپولوژی باغ و پست‌ها و بلندی‌های آن هم باعث شده که استقرار گل‌خانه با دقت نظر بیشتری انجام شود و فعلاً گل‌هایی که قابلیت نگهداری در فضای آزاد دارند، تامین شود که در حال انجام مراحل خرید است.

باغ گل های شیراز، باغی پر از گل یا پر از نقص/هدف از افتتاح چه بود؟

به هر حال از شهری که مدعی شهر گل را دارد و همواره در بین مردم با آوازه سرسبزی و گل‌های رنگارنگش معروف شده نباید شاهد وجود باغ گل‌هایی باشیم که اساساً با استاندارد‌های اولیه باغ گل فاصله زیادی دارد.

منبع: مهر

دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: