کد خبر: ۱۳۱۱۴۴
تاریخ انتشار: ۱۷:۴۲ - ۲۰ تير ۱۳۹۸
کتاب‌های بیدهای بی‌مجنون و رعشه بر دریا دو اثر آثار حجت‌الاسلام محمدحسین انصاری نژاد در کتابخانه عمومی رئیسی اردکانی شیراز رونمایی شد.
در آئین رونمایی از این دو کتاب که روز پنجشنبه ۲۰ تیرماه با حضور منتقدان و صاحب‌نظران برگزار شد، معاون ادبیات و انتشارات بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس فارس گفت: اگر واژه‌هایی همچون حق و عدالت در جامعه نمود می‌یابد، حاصل کار قلم به دستان است.

مهدی فاطمی خاطر نشان کرد: قلم‌پردازی امروز هنرمندان به تمدن‌سازی نوین در گام دوم انقلاب کمک می‌کند؛ هرچند نویسندگان با سختی‌های زیادی روبه رو هستند.

وی با بیان اینکه بنیاد حفظ آثار سعی دارد در حوزه‌های مختلف از نویسندگان و اهالی قلم حمایت کند، خاطرنشان کرد: حمایت از نویسندگان بیشتر در حوزه نشر و تألیف آثار است؛ در این راستا بیشتر آثاری که از استان فارس ارسال می‌شود شاخص‌های ماندگاری را دارد و دیگر نویسندگان نیز باید سعی کنند آثاری خواندنی خلق کنند.

ادیبان فارس در جریان سازی شعر انقلاب نقش بسزایی داشتند

شاعر انقلابی مصطفی محدثی خراسانی نیز در این آئین با بیان اینکه فارس همواره یکی از قطب‌های شعری کشور بوده است، گفت: ادیبان فارس در جریان‌سازی شعر انقلاب نقش بسزایی داشتند.

وی افزود: ورود شعر انقلاب به حوزه دانشگاه در این استان رخ داده است و در حال حاضر نیز نسل جوان شعر انقلاب فعالیت‌های شایان توجهی دارند.

محدثی با بیان اینکه ارجمندی اثر ادبی بر این است که صاحب اثر چقدر مؤلف و چقدر مقلد باشد، گفت: هرچه درصد تألیف بیشتر باشد، اثر به ذات هنر نزدیک‌تر و تأثیرگذارتر خواهد بود. این در حالی است که خصیصه‌های ذهنی و زبانی بسیاری در روند خلق اثر و تألیف آن نقش‌آفرینی می‌کنند تا اثر ارجمندی برخواسته از فردیت شاعر را پیدا کند. این فردیت‌ها هم در حوزه فرم و زبان خود را نشان می‌دهد و هم در حوزه ذهن و محتوا.

خالق مجموعه "هزار مرتبه خورشید" در ادامه با نگاه به آثار حجت‌الاسلام انصاری‌نژاد به بررسی آن‌ها پرداخت و اضافه کرد: با نگاهی به کتاب بیدهای بی مجنون درمی‌یابیم، خصیصه‌هایی که منجر به تشخص و فردیت متعالی و سبک‌ساز شده است در این کتاب به چشم می‌خورد.

وی بیدهای بی مجنون را تجلی بعد تألیفی و فردیت شاعر در ذهن و زبان دانست و در ادامه گستردگی دایره واژگان را از جمله ویژگی‌های این اثر عنوان کرد.

محدثی اظهار داشت: استفاده از تعابیر نو در مجموعه، بازسازی برخی از تلمیحات به شکل متفاوت و خلاقانه با نگاهی به تلمیحات گذشته، تلمیح‌سازی از منابع جدید در حوزه فرهنگ و ادبیات روزگار ما، وجود آموزه‌های موسیقی و زیبایی‌های لفظی از میراث ادبیات گذشته در شعر و… از جمله عناصر سبک‌ساز و هویت‌بخش شعر انصاری‌نژاد است.

واژگان پاره‌های دل شاعر هستند

این شاعر اهل خراسان گفت: با خواندن کتاب بیدهای بی مجنون در می‌یابیم که واژگان پاره‌های دل شاعر هستند که بر جان مخاطب می‌نشیند؛ شاعر هیچ‌یک از شعرهای خود را به صرف سخنوری و هنرنمایی، نسروده؛ بلکه همه شعرها از سر ضرورت و درد سروده شده و ریشه در دردهای اجتماعی و تاریخی و نگاه اصلاح گرایانه شاعر دارد.

محدثی در ادامه کتاب "رعشه بر دریا" را دری برای ورود به جان و جهان واعظ قزوینی دانست و گفت: در این کتاب بیش از هر چیز با حسن انتخاب و توانمندی در ارائه یک اثر گزیده منسجم از آثار واعظ قزوینی مواجهیم.

هرچه جنبه ناخودآگاه در خلق شعر بیشتر باشد، به رسالت خود نزدیک‌تر است

استاد ادبیات دانشگاه شیراز نیز در ادامه این دیدار با اشاره به اینکه در بررسی آثار انصاری نژاد با دو بعد شخصیت پژوهشگری و روحانی شاعر و انقلابی روبه رو می‌شویم، گفت: شاعر با دو ساحت خودآگاه و ناخودآگاه، شعر خلق می‌کند و هرچقدر جنبه ناخودآگاه در خلق اثر بیشتر باشد، شعر به رسالت خود نزدیک تر است.

محمد مرادی افزود: در کتاب رعشه بر دریا که کتاب پژوهشی است بخش خودآگاهی و در کتاب بیدهای بی مجنون ساحت ناخودآگاهی شاعر اتفاق افتاده است.

وی با اشاره به اینکه برای پژوهش در آثار شاعران گذشته باید تمامی تذکره‌ها و نسخه‌های قبلی آثار شاعر بررسی شود، گفت: در بحث گردآوری گزیده، مهم این است که برطبق چه روشی و با چه سلیقه‌ای گزیده را انتخاب می‌کنیم. کتاب رعشه بر دریا در مجموعه، گزیده مناسبی از آثار واعظ قزوینی است اما تاحدی سلیقه ادبی صاحب اثر در انتخاب وارد شده است.

مرادی در ادامه به جنبه‌های ادبی کتاب بیدهای بی مجنون پرداخت و گفت: کتاب بیدهای بی مجنون جنبه‌های مثبت بسیاری دارد؛ اما در مقایسه با کتاب دل‌نخواهی جنبه ناخودآگاه شاعر کمتر شده است.

وی کاهش یافتن ابعاد عاشقانه و عارفانه را کاستی این کتاب دانست و گفت: در این کتاب حرکت از سمت درونی بودن و ناخودآگاه به سمت جنبه‌های رئالیسی شعر را می‌بینیم که این قضیه برای داستان مقبول است؛ اما در شعر چندان مثبت نیست.

این استاد و منتقد ادبی همچنین کشف‌های عارفانه، شعرهای پرداخته و شسته‌ورفته، دایره گسترده تصاویر و نمادها، تجربه آزمایی در حوزه موسیقی شعر و استفاده از وزن‌های مختلف شعری را از ویژگی‌های این کتاب دانست.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی فارس نیز در این آئین گفت: تمرکز نهاد کتابخانه‌های عمومی در استان فارس بر معرفی آثار نویسندگان و شاعران بومی است و تاکنون برنامه‌های مختلف بررسی و نقد آثار ادیبان استانی برگزار شده است.

روح‌الله منوچهری با اشاره به اینکه در سال گذشته ۱۲ هزار برنامه فرهنگی خرد و کلان در استان برگزار شده است، اضافه کرد: حاصل این برنامه‌ها، افزوده شدن نزدیک به ۲۵ هزار عضو معادل ۲۰ درصد رشد اعضا به کتابخانه‌های عمومی فارس بوده است.

کتاب بیدهای بی مجنون مجموعه اشعار حجت الاسلام انصاری نژآد و کتاب رعشه بر دریا گزیده اشعار واعظ قزوینی است که توسط انتشارات شهرستان ادب به چاپ رسیده است./ ایرنا


دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: