کد خبر: ۱۳۳۰۶۶
تاریخ انتشار: ۰۹:۵۷ - ۰۶ مهر ۱۳۹۸
همزمان با هفته گردشگری دهمین رویداد گردشگری ادبی در روستای دوان شهرستان کازرون و تنگ چوگان برگزار می‌شود.
به گزارش شیرازه، مجری تور‌های گردشگری ادبی در فارس گفت: همزمان با هفته گردشگری، دهمین رویداد گردشگری ادبی در روستای دوان شهرستان کازرون و تنگ چوگان برگزار می‌شود.


امیر حسین حکمت نیا افزود : با توجه به تعدد و تنوع جاذبه‌ها و منابع تاریخی، گردشگری در فارس در حال حاضر ۱۰ نوع تور گردشگری ادبی در این استان شناسایی شده است.

وی ادامه داد : همچنین شش مسیر گردشگری ادبی در بافت تاریخی شهر شیراز شناسایی شده که بر گرفته از اشعار و داستان‌های شاعرانی، چون حافظ و سعد‌ی است.

این استاد دانشگاه و فعال حوزه گردشگری فارس افزود: با توجه به اینکه شیراز قرار است به عنوان شهر خلاق ادبی ثبت شود در هفته گردشگری تور بازدید از محله اسحاق بیگ، محله آب و بازار مرغ در شیراز اجرا می‌شود که دیدن رد پای تاریخ در قرن ۸ هجری قمری به صورت روایت محور از اشعار خواجه راز و سفرنامه‌های گردشگران خارجی خواهد بود.

حکمت نیا اظهارداشت: از قلعه ایزدخواست در شمال فارس تا قلعه اژد‌ها پیکر در جنوب استان نمونه‌ای از مدل تور‌های گردشگری ادبی است.

وی با بیان اینکه ادبیات عامل جدید‌ی در انگیزه‌های سفر است، گفت: گردشگری ادبی بخشی از گردشگری فرهنگی است که در ابعاد مکان زندگی، وقایع و اتفاقات طول زندگی گردشگر و مشاهیر رقم می‌خورد.

در این نوع گردشگری ارتباط بین صنعت گردشگری، زندگی و ادبیات فراهم می‌شود که گردشگران خواستار یادگیری، تجربه و احساس در محیطی اصیل و نوستالژیک هستند.

«گردشگری ادبی»، گردشگری تازه رونق یافته‌ای است که ایران به دلیل تاریخ و فرهنگ غنی‌ای که دارد خود می‌تواند بستر مناسبی برای شکل‌‌گیری و گسترش این گردشگری باشد.

این نوع گردشگری،هم اکنون در بسیاری از کشور‌های اروپایی و آمریکایی مانند کانادا، انگلیس و ترکیه توسعه یافته و مورد استقبال گردشگران بسیاری هم قرار دارد.
خبرگزاری صدا و سیما
انتهای پیام/
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: