کد خبر: ۱۳۷۲۸۹
تاریخ انتشار: ۲۰:۴۶ - ۲۹ اسفند ۱۳۹۸
بسته ویژه خبری؛
رصد‌خانه خبر‌هایی از اخبار روز برای مخاطبان آماده می‌کند که غیررسمی هستند، یا اینکه کمتر از اهمیت خود، مورد توجه قرار می‌گیرند. تیتر‌هایی مانند :محمود صادقی: آقای رئیسی متشکریم.. / عفو شبنم نعمت زاده صحت دارد؟ / رشیدپور به حواشی شوخی‌اش با ظریف، عارف و قالیباف پاسخ داد / و ... رصد‌خانه امروز را تشکیل می‌دهند.
تحولات در گذر است و اخبار روز هیچ گاه متوقف نخواهد شد؛ خبر‌هایی رسمی و گاه غیر رسمی؛ خبر‌هایی که مورد توجه قرار می‌گیرد یا ممکن است همه به راحتی از کنار آن بگذرند. رسانه‌های خبری هر یک به فراخور وابستگی جناحی خود، خبر‌هایی را برجسته می‌کنند و در مواردی هم از کنار آن می‌گذرند. اگر خبر به‌ما‌هو خبر موضوعیت داشته باشد، وابستگی جناحی نباید در کمرنگ و پر رنگ منتقل کردن آن تأثیری داشته باشد.

رصد‌خانه؛ جایی است که خبر‌هایی گاه غیررسمی و گاه اخباری که مورد توجه قرار نمی‌گیرد، برای مخاطبان آماده می‌کند؛ خبر‌هایی که گاه به ملاحظه جناح‌های سیاسی مورد توجه قرار نمی‌گیرند و گاه به دلیل کم توجهی رسانه‌ها به حاشیه می‌روند، ولی همین خبر‌ها، اخباری هستند که مخاطبان را از پشت پرده جریانات سیاسی آگاه می‌کنند. در رصدخانه، تیتر و خلاصه‌ای از مهم‌ترین اخباری که اطلاع از آن‌ها ممکن است برای مخاطبان مهم و قابل توجه باشد، در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد و اینک رصدخانه تابناک را می‌بینید.

نظر مصباح یزدی درباره محرومیت از اماکن مقدسه
 
آیت الله مصباح یزدی گفت: در اینکه محرومیت از اماکن مقدسه برای ما خسران است تردیدی نیست. اما در این عالم خیلی از نفع و ضرر‌ها با هم تزاحم پیدا می‌کنند و باید اهم آن‌ها را تشخیص داد؛ الآن هم کسی اصل زیارت را ممنوع نکرده، بلکه گفته‌اند این چند روز نروند.علامه محمدتقی مصباح یزدی در پاسخ به این سوال که "محدودیت‌هایی که برای حضور در اماکن متبرکه مانند حرم‌های مطهر بوجود آمده موجب محرومیت‌هایی برای مردم شده است. آیا خود این‌ها نوعی عذاب و دوری از رحمت الهی نیست؟ با توجه به آنچه حضرتعالی از مبانی حضرت آقا سراغ دارید، آیا ایشان با ایجاد این محدودیت‌ها موافق هستند؟ نظر خود حضرتعالی چیست؟، پاسخی به شرح زیر مطرح کرد.نظر حضرت آقا از اینکه برنامه هر ساله خودشان را در سفر به مشهد و سخنرانی در حرم مطهر تعطیل کردند، مشخص است. در اینکه محرومیت از این اماکن مقدسه برای ما خسران است تردیدی نیست. اما در این عالم خیلی از نفع و ضرر‌ها با هم تزاحم پیدا می‌کنند و باید اهم آن‌ها را تشخیص داد و اهم را نمی‌توان با احساسات و عواطف تشخیص داد. حال، آیا ممکن است روزی بیاید که با فرض این ضرر‌ها باز هم رفتن به این اماکن اولویت داشته باشد، گرچه فرض بعیدی است، اما مثلا اگر این تعطیلی چندین سال طول بکشد و موجب فراموشی مردم شود، ممکن است با برنامه خاصی لازم باشد عده‌ای به زیارت بروند، مثل اینکه اگر افراد به دلیل فقر نتوانستند به حج بروند و حج در شرف تعطیل بود، واجب است امام افرادی را از بیت المال به حج بفرستد تا اصل حج تعطیل نشود. اما این موارد نادر است.الآن هم کسی اصل زیارت را ممنوع نکرده، بلکه گفته‌اند این چند روز نروند. از سوی دیگر، خود این وضعیت وسیله‌ای است برای آزمایش کسانی که می‌خواهند از این فرصت برای اغراض شخصی، گروهی یا سیاسی سوء استفاده کنند. گاهی بعضی گناهانی که خواص مرتکب می‌شوند از هزاران گناه کبیره‌ای که عوام مرتکب می‌شوند بدتر است. برای آنکه کسی که دزدی می‌کند یا مرتکب کار خلاف عفتی می‌شود صریحا می‌گوید هوای نفس است.

محمود صادقی: آقای رئیسی متشکریم..
 
عضو فراکسیون امید مجلس از اقدامات اخیر آیت‌الله رئیسی تشکر کرد.محمود صادقی، عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی، در صفحه شخصی خود در توئیتر از آیت‌الله رئیسی، رئیس قوه قضاییه تشکر کرد و نوشت: اقدامات اخیر رئیس محترم قوه قضاییه در اعطای مرخصی به زندانیان و درخواست عفو و تخفیف مجازات محکومان از رهبر معظم انقلاب و موافقت رهبری با آن شایسته تقدیر و تحسین است. آقای رئیسی متشکریم.

واکنش قالیباف به طنز سیاسی شبکه سه

محمدباقر قالیباف منتخب مردم تهران در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در صفحه شخصی خود به برنامه طنز عروسکی اخیر شبکه سوم سیما واکنش نشان داد.قالیباف خاطرنشان کرد: در روز‌های پر از خبر‌های بد، شوخی با مسئولین و طنز سیاسی می‌تواند حال مردم را کمی بهتر کند.وی افزود: مرحوم گل آقا در طنز فاخر سیاسی صاحب سبک بود، استفاده از تجربیات ایشان را در ادامهٔ راه به دوستان پیشنهاد می‌کنم؛ اما با کسانی شوخی کنید که تحمل داشته باشند و این برنامه فقط یک ⁧اتفاق ⁩نماند!

عفو شبنم نعمت زاده صحت دارد؟
 
در پی انتشار اخباری مبنی بر مشمولیت شبنم نعمت زاده از عفو اخیر رهبری پس از پیگیری‌ها مشخص شد که این موضوع صحت ندارد.پس از موافقت مقام معظم رهبری با عفو بیش از ۱۰ هزار زندانی خبری مبنی بر مشمولیت شبنم نعمت زاده از این عفو رهبری در برخی از رسانه‌ها منتشر شد که پس از پیگیری‌ها مشخص شد که این موضوع صحت ندارد. مقام معظم رهبری در آستانه عید نوروز و اعیاد رجبیه با عفو تعداد زیادی از محکومان امنیتی و زندانیان موافقت کردند، اما شبنم نعمت زاده که به جرم اخلال در نظام اقتصادی از سوی شعبه سوم دادگاه‌های ویژه مفاسد اقتصادی به ۲۰ سال حبس محکوم شده بود، مشمول این عفو نشد. با وجود انتشار خبر‌های ضد و نقیض در این باره، امروز خبر عفو شبنم نعمت زاده تکذیب شد.
 
 جواب آزمایش کرونا امام جمعه نجف‌آباد مثبت بود

مسئوول ستاد اقامه نماز جمعه نجف‌آباد گفت: جواب آزمایش کرونا حجت‌الاسلام حسناتی امام جمعه نجف‌آباد مثبت بود، ولی حال وی مساعد و رو به بهبودی است.به گزارش فارس، حسن قیصری در مورد ابتلای امام جمعه نجف‌آباد به کرونا، اظهار کرد: پیرو سوالات مکرر عزیزان از وضعیت حجت الاسلام حسناتی، به اطلاع می‌رساند که با توجه به سفارش و تاکید پزشکان متخصص روز سه‌شنبه ۲۶ اسفندماه ۹۸ برای انجام معاینات و آزمایشات به بیمارستان حضرت فاطمه زهرا شهرستان نجف‌آباد مراجعه کردند و بعد از آزمایشات روز چهارشنبه ۲۷ اسفند ماه به منزل بازگشتند.مسئوول ستاد اقامه نماز جمعه نجف‌آباد با بیان اینکه در حال حاضر امام جمعه نجف‌آباد در منزل حضور دارد و مراحل درمان و معالجه را در خانه دنبال می‌کند، افزود: ۴ روز قبل آزمایشات کرونا از وی گرفته شد که نتیجه آن مثبت بود و الحمدالله فعلا حال عمومی امام جمعه شهرمان بسیار مناسب هست که روز به روز رو به بهبودی می‌رود.
 
رشیدپور به حواشی شوخی‌اش با ظریف، عارف و قالیباف پاسخ داد
 
رشید پور در واکنش به اعتراض‌ها به طنز و شوخی سیاسی دیشب برنامه با آقای ظریف و قالیباف و عارف: من از هر سه بزرگوار به دلیل استقبالشون تشکر می‌کنم. آرزو میکنم این مسیر مسدود نشود/والله این آقایون خبر نداشتند. / این کار تقلید از ماهواره نیست و اولین بار در صبح بخیر ایران این اتفاق افتاد.

تحریم‌های جدید آمریکا علیه ۵ شرکت مرتبط با ایران

وزارت خزانه‌داری آمریکا از تحریم ۵ شرکت اماراتی به دلیل نقض تحریم‌های یکجانبه واشنگتن علیه ایران خبر داد.وزارت خزانه‌داری آمریکا روز پنج‌شنبه اعلام کرد نام ۵ شرکت اماراتی به دلیل نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران و همکاری با شرکت ملی نفت ایران، به فهرست شرکت‌های تحت تحریم دفتر کنترل دارایی‌های خارجی (اوفک) از نهاد‌های زیرمجموعه این وزارتخانه افزوده شده است.وزارت خزانه‌داری آمریکا ادعا می‌کند که این ۵ شرکت که مشمول تحریم‌های ثانویه آمریکا شده و نامشان در فهرست شرکت‌های تحت تحریم اوفک قرار گرفته است، با شرکت ملی نفت ایران در ارتباط هستند.در روز‌های اخیر مقامات چندین کشور از دولت آمریکا خوسته‌اند تحریم‌های خود علیه ایران را بردارد تا بخش بهداشت و درمان ایران بهتر بتواند با روند شیوع ویروس کرونا مقابله کند؛ اما مقامات آمریکایی -که به‌نظر می‌رسد شیوع ویروس کرونا را فرصت خوبی برای افزایش فشار بر ایران قلمداد می‌کنند- نه‌تن‌ها تاکنون هیچ واکنش مثبتی به این درخواست‌ها نشان نداده‌اند، بلکه تحریم‌های تازه‌ای را طی چند روز گذشته علیه ایران و افراد و شرکت‌های که به زعم آن‌ها با ایران همکاری داشته‌اند، وضع کرده‌اند.
 
نماینده سابق مجلس بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت

دبیر مجمع اصلاح طلبان خوزستان گفت: حمید کهرام نماینده مردم اهواز در ششمین دوره مجلس شورای اسلامی و رییس ستاد حجت الاسلام روحانی در خوزستان بدلیل ابتلا به ویروس کرونا درگذشت. سید صدرالدین مرتضوی روز پنجشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: مرحوم کهرام از سه روز پیش بدلیل ابتلا به ویروس کرونا در بیمارستان بستری بود و امروز ساعت ۱۲:۴۵ دقیقه فوت کرد. وی افزود: کهرام به بیماری دیابت مبتلا بود که همین مساله در فوت او تاثیرگذار بود. رییس ستاد حجت الاسلام روحانی در انتخابات سال۹۶، رییس سابق موسسه تحقیقات واکسن سرم سازی رازی و عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز از دیگر سمت‌های مرحوم کهرام بودند.
 
درخواست مازنی از مدیر حوزه‌های علمیه در روز‌های شیوع کرونا

یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در نامه‌ای به به آیت‌الله اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه کشور از وی خواست که حوزه‌های علمیه با جدیت در مقابل خرافه گرایی که به نام دین صورت می‌گیرد بایستند.
 
پامپئو: ایران «مایکل وایت» را به مرخصی فرستاد

«مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا امروز پنجشنبه در بیانیه‌ای مدعی شده جمهوری اسلامی ایران یکی از شهروندان آمریکا را که در ایران بازداشت شده بود به مرخصی پزشکی فرستاده است. پامپئو در این بیانیه با بیان این ادعا که «مایکل وایت» به غلط از سال ۲۰۱۸ بازداشت و به تحمل حبس ۱۳ ساله محکوم شده نوشته تهران او را بنا به دغدغه‌های بشردوستانه و مشروط به ماندن در ایران آزاد کرده است. پامپئو همچنین نوشته است: «مایکل اکنون تحت حفاظت سفارت سوئیس است و مورد معاینه و ارزیابی پزشکی قرار خواهد گرفت.» ۱۹ دی ماه سال گذشته بود که «بهرام قاسمی» سخنگوی وقت وزارت امور خارجه ایران در کنفرانس خبری اعلام کرد که یک شهروند آمریکایی به نام «مایکل وایت» در شهر مشهد بازداشت شده که موضوع، در نخستین روز‌های دستگیری از طریق دفتر حفاظت منافع آمریکا در تهران به اطلاع دولت آمریکا رسید و دولت متبوع وی از همان ابتدای بازداشت، در جریان این دستگیری قرار داشته است. بر اساس گزارش‌ها، این شهروند آمریکایی شاکی خصوصی داشته و پس از رسیدگی به پرونده، به ۱۰ سال زندان محکوم شده است. وزیر خارجه آمریکا در بیانیه روز پنجشنبه خود نوشته است: ایالات متحده آمریکا به تلاش برای آزادی کامل مایکل و همچنین آزادی تمامی آمریکایی‌هایی که به غلط در ایران بازداشت شده‌اند ادامه خواهد داد.
 
ظریف: زمان تغییر سیاست‌های شکست‌خورده آمریکا فرا رسیده است

ظریف در سالگرد ملی شدن صنعت نفت ایران در توئیتر خود نووشت: ۶۹ سال پیش در چنین روزی نخست‌وزیر منتخب ایران صنعت نفت ما را ملی کرد تا به غارت ثروت ما پایان دهد. پاسخ آمریکا تحریم و تغییر رژیم بود. از سال ۱۹۷۹ (پیروزی انقلاب اسلامی) تاکنون٬ تحریم و تغییر رژیم کماکان جزو سیاست‌های آمریکا در قبال ایران بوده است؛ حتی در بحبوحه کرونا. ️زمان تغییر این سیاست شکست خورده فرارسیده است. /فارس

ایران آماده کمک به آمریکا برای کنترل کروناست

علیرضا رئیسی، معاون وزیر بهداشت گفت: اعلام آمادگی می‌کنیم که به آمریکا برای مهار و کنترل کرونا کمک کنیم، آمریکا اگر توانمندی در این زمینه دارد بهتر است سیستم بهداشت و درمان خودش را سامان دهد البته ادعای کمک به ایران از سوی آقای پومپئو وزیر خارجه مطرح شده که هیچ اطلاعاتی درباره بیماری ندارد.‌ای کاش فرد متخصصی در این زمینه و همتای من در آمریکا در این زمینه صحبت می‌کرد که بتوانیم پاسخ علمی بدهیم. سیستم بهداشت و درمان آمریکا برای کنترل اپیدمی کرونا ناتوان است. نه اینکه ما از ناتوانی آمریکا خوشحال باشیم. خود ترامپ سیستم اطلاع رسانی درباره کرونا را محدود به دولت کرده و هیچ کس حق ندارد آمار و گزارش اعلام کند. ترامپ و پومپئو اگر می‌خواهد کاری کند و انسان دوستی دارند، تحریم‌ها را بردارد یا اگر می‌تواند اولین کسی باشد که واکسن کرونا روی او تست می‌شود. این کمکی است به جامعه بشریت. / ایرنا

شب عید دست‌فروشان چطور می‌گذرد؟

کرونا آمد و خیلی‌ها از کار بی‌کار شدند، بسیاری از مکان‌ها تعطیل کرده‌اند و بقیه بازار کارشان کساد شد. مثل بازار دستفروشان که همه رونق‌شان را مدیون شب عید بودند. علی، یکی از تولید کنندگان کارگاه تولیدی جوراب به خبرآنلاین می‌گوید: از دی ماه، دو شیفتمان را کار کردیم. الان بالای ۶۰ هزار جین جوراب در کارگاهمان است. کارگاه پر است، اما خرید هیچی. مریم، دانشجو و یکی از دست‌فروشان چهار راه ولیعصر هم به خبرآنلاین می‌گوید: اوضاع که افتضاح است. سال‌های قبل، این ساعت (ساعت ۸ شب) دیگر بساطمان را جمع می‌کردیم و می‌رفتیم. چون آن قدر مشتری زیاد بود دیگر تا شب چیزی برای فروش باقی نمی‌ماند؛ بیشتر کارمند‌ها و غیر تهرانی‌ها از ما خرید می‌کردند که با این اوضاع هیچ کدام نیستند.

واقعیت‌های بازار نفت و درآمد ایران از فروش نفت و محصولات پتروشیمی

درآمد ناشی از صادرات محصولات پتروشیمی است که تحت تاثیر کاهش تقاضا و کاهش قیمت‌های جهانی، نسبت به سال ٩٨، کم خواهد شد. اوضاع اقتصاد جهانی به طرز کم‌سابقه‌ای خوب نیست. تقریبا تمام رشد بورس بازار سهام امریکا در دوران ترامپ فرو ریخته و ممکن است دوره رکود تا بعد از نیمه ٢٠٢٠ هم طول بکشد. گلدمن ساکس برای ۳ ماهه دوم میلادی نفت بشکه‌ای ۲۰ دلار را پیش‌بینی کرده است. دبیرکل اوپک و رییس آژانس بین‌المللی انرژی هم دیروز پس از گفت‌وگوی‌شان ابراز کردند که در صورت ادامه شرایط فعلی، بین ٥٠ تا ٨٥ درصد درآمد‌های نفت و گاز کشور‌های در حال توسعه، کاهش خواهد یافت. بحران درآمد در ماه‌های پیش رو برای کشور‌ها جدی است. نفت برنت دیروز در حالی به بشکه‌ای ٢٩ دلار رسید که نفت ایران و ونزوئلا و حتی لیبی تقریبا بیرون بازار است، (به جز مقدار اندکی). همین جمله به اندازه کافی گویا هست. آقایان مسوول! لطفا در تصمیم‌سازی‌های واقع‌بینانه و اجرای سریع آنها، دیر نکنید.

مسافران در خراسان رضوی باید هزینه قرنطینه را از جیب خود بپردازند

علی رضا رزم حسینی، استاندار خراسان رضوی گفت: زائران و مسافرانی که از سایر شهر‌ها به مشهد مقدس سفر کنند با هزینه خودشان در مراکز قرنطینه نگهداری می‌شوند. با توجه به رشد صعودی شیوع ویروس کرونا در خراسان رضوی امکان میزبانی از زائران در نوروز ۹۹ در مشهد مقدس و این استان فراهم نیست. بر اساس مصوبه ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا در استان، نوروز امسال هتل‌ها، کمپ‌ها و خانه‌های مسافر در مشهد و سایر شهر‌های خراسان رضوی امکان خدمت‌رسانی ندارند. درخواست، انتظار و خواهش ما از مردم این است که با توجه به زیاد بودن میزان شیوع ویروس کرونا در خراسان رضوی نوروز ۹۹ به مشهد و این استان سفر نکنند. /باشگاه خبرنگاران

تخریب ۶۸ خودپرداز بانکی در لرستان بر اثر شست و شوی غیراصولی توسط مردم

رئیس شورای هماهنگی بانک‌های لرستان گفت: ۶۸ دستگاه خودپراز سیستم بانکی بعلت شست و شوی غیر اصولی توسط مردم تخریب شده که با توجه نبود قطعات راه اندازی استفاده از این دستگاه‌ها امکان پذیر نیست. بار‌ها اعلام کرده ایم که بانک‌ها مکلف به نظافت و بهداشتی کردن این دستگاه‌ها می‌باشند و مردم تنها با دستکش از خودپرداز‌ها استفاده کنند و نیازی به مواد ضد عفونی کننده نیست. ادامه این روند یعنی تخریب صددرصدی دستگاه‌های خودپرداز استان که با توجه به تحریم قطعات و ممنوعیتی که برای واردات دستگاه‌های خودپرداز وجود دارد فاجعه‌ای جبران ناپذیر خواهد بود. / ایرنا

همکاری تهرانی‌ها برای عدم حضور در بهشت زهرا

مدیرعامل سازمان بهشت زهرا (س) گفت: خوشبختانه مردم عزیزمان توصیه‌ها را جدی گرفته و برخلاف سال‌های گذشته امروز به بهشت زهرا نیامدند و حتی از هفته گذشته نیز همکاری شان بیشتر بوده است. امیدواریم فردا که روز اول سال است و همچنین پنجشنبه و جمعه هفته بعد هم شهروندان همکاری لازم را داشته باشند و برای زیارت اهل قبور به بهشت زهرا نیایند.

طرح قرنطینه سازی معکوس در سفر‌ها اجرا شود

علیرضا زالی امروز پنجشنبه در جلسه فوق‌العاده ستاد پیشگیری و مبارزه با بیماری کرونای استان تهران که به ریاست اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور برگزار شد، افزود: مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری باید به سرعت رئوس تجربه موفق کشور‌های دیگر ر. اجرایی کند که مهمترین آن قرنطینه معکوس است. وی گفت: قرنطینه ۴ سطح جهانی دارد و در شرایط کنونی می‌توان از قرنطینه سازی معکوس استفاده کرد. به این صورت که افراد آلوده به سفر نروند و دولت در این راستا اقدام لازم را انجام دهد.
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: