کد خبر: ۱۳۷۷۵۹
تاریخ انتشار: ۰۰:۴۰ - ۱۴ فروردين ۱۳۹۹
بسته ویژه خبری؛
رصد‌خانه خبر‌هایی از اخبار روز برای مخاطبان آماده می‌کند که غیررسمی هستند، یا اینکه کمتر از اهمیت خود، مورد توجه قرار می‌گیرند. تیتر‌هایی مانند: جزئیاتی از اولین تراکنش مالی میان ایران و اروپا / واکنش امیر پوردستان به شایعه مبنی بر شهادتش / نامه سرلشکر باقری درباره کرونا و پاسخ روحانی و ... رصد‌خانه امروز را تشکیل می‌دهند.
تحولات در گذر است و اخبار روز هیچ گاه متوقف نخواهد شد؛ خبر‌هایی رسمی و گاه غیر رسمی؛ خبر‌هایی که مورد توجه قرار می‌گیرد یا ممکن است همه به راحتی از کنار آن بگذرند. رسانه‌های خبری هر یک به فراخور وابستگی جناحی خود، خبر‌هایی را برجسته می‌کنند و در مواردی هم از کنار آن می‌گذرند. اگر خبر به‌ما‌هو خبر موضوعیت داشته باشد، وابستگی جناحی نباید در کمرنگ و پر رنگ منتقل کردن آن تأثیری داشته باشد.

رصد‌خانه ؛ جایی است که خبر‌هایی گاه غیررسمی و گاه اخباری که مورد توجه قرار نمی‌گیرد، برای مخاطبان آماده می‌کند؛ خبر‌هایی که گاه به ملاحظه جناح‌های سیاسی مورد توجه قرار نمی‌گیرند و گاه به دلیل کم توجهی رسانه‌ها به حاشیه می‌روند، ولی همین خبر‌ها، اخباری هستند که مخاطبان را از پشت پرده جریانات سیاسی آگاه می‌کنند. در رصدخانه، تیتر و خلاصه‌ای از مهم‌ترین اخباری که اطلاع از آن‌ها ممکن است برای مخاطبان مهم و قابل توجه باشد، در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد و اینک رصدخانه تابناک را می‌بینید.

شریعتمداری: خدا کند ترامپ کرونا نگیرد

مدیرمسئول روزنامه کیهان، حمله احتمالی آمریکا به عراق را حماقتی دانست که منجر به پیروزی جبهه مقاومت می شود و تصریح کرد: باید دعا کرد و عاجزانه از خدا خواست که ترامپ به ویروس کرونا مبتلا نشود و به حماقت های خود ادامه بدهد.حسین شریعتمداری مدیرمسئول روزنامه کیهان با اشاره به تحرکات روزهای اخیر آمریکایی ها در عراق گفت: این روزها، آمریکا بعد از ناکامی در تحمیل مهره خود به عنوان نخست وزیر عراق، دست به تحرکات نظامی تازه ای زده است که با توجه به شرایط سختی که با آن روبروست، بسیار بعید به نظر می رسد این تحرکات نظامی و جا به جائی نیروها،اهمیتی بیشتر از یک عملیات روانی داشته باشد.وی با بیان اینکه آمریکا و متحدان اروپائی و منطقه ای آن طی دو دهه اخیر شکست های سنگینی را در منطقه تجربه کرده اند، تصریح کرد: آن ها به خوبی می دانند که از کمترین توان و آمادگی لازم برای ورود به یک درگیری تازه در منطقه برخوردار نیستند.

سفر محرمانه جانشین سردار سلیمانی به عراق

یک شبکه خبری روسی مدعی سفر فرمانده سپاه قدس به بغداد و دیدار وی با شماری از مقامات عراقی شد.به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیا الیوم، یک منبع دولتی عراق روز سه شنبه از سفر محرمانه سردار اسماعیل قاآنی فرمانده سپاه قدس به بغداد پایتخت عراق خبر داد.بر اساس این گزارش، روسیا الیوم مدعی شد که سردار قاآنی در سفر به بغداد با شماری از مقامات عراقی دیدار کرده است.این شبکه به جزئیات بیشتر در این خصوص اشاره نکرده است.
 
جزئیاتی از اولین تراکنش مالی میان ایران و اروپا

روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال در گزارشی به انتشار برخی جزئیات از اولین تراکنش مالی میان اروپا و ایران تحت سامانه مالی اینستکس اشاره کرد.در این گزارش آمده است: «جزئیات اندکی درباره این تراکنش مالی ارائه شده، اما افراد نزدیک به این موضوع اعلام کردند که تجهیزات فروخته شده مربوط به درمان بیماری‌های خونی بوده که از یک شرکت آلمانی خریداری شده و چندین ماه نهایی شدن این معامله به طول انجامیده است.»بر اساس اعلام این افراد، ارزش مالی این قرارداد تقریبا ۵۰۰ هزار یورو (۵۴۸ هزار دلار) بوده است و تجهیزات فروخته شده هیچ ارتباطی به همه‌گیری ویروس کرونا ندارد.ساز و کار مالی اینستکس در ژانویه سال ۲۰۱۹ (دی ماه ۱۳۹۷) توسط سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان راه اندازی شد. هدف از ایجاد این سازکار مالی حفظ کردن تراکنش‌های تجاری با ایران بوده تا ایران نیز به شرایط درج شده در توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ (برجام) پایبند بماند.بر اساس گفته یک مقام که روزنامه وال‌استریت ژورنال هیچ اشاره‌ای به هویت این مقام نکرده، مقامات آمریکایی تنها پس از آنکه این تراکنش به پایان رسیده و پیش از اعلام رسمی آن، درباره آن مطلع شده‌اند.روز گذشته، وزیران خارجه آلمان فرانسه، آلمان و انگلیس نخستین عملیات مالی با ایران بر اساس اینستکس را تأیید کردند.

تکذیب کرونا گرفتن مقام ارشد دولت در کرمانشاه

سخنگوی ستاد مدیریت کرونای استان کرمانشاه خبر ابتلای استاندار کرمانشاه به بیماری کرونا را تکذیب کرد.مسعود بهرام نژاد در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص خبر ابتلای هوشنگ بازوند، استاندار کرمانشاه به بیماری کرونا اظهار داشت: این خبر کذب است.وی گفت: خبر ابتلای استاندار کرمانشاه به بیماری کرونا توسط یکی از کانال‌های مجازی منتشر شده بود که بعد از انتشار گسترده آن به عنوان دروغ سیزده توسط کانال مذکور مطرح شد.قاعدتاً در شرایط حساس فعلی مبارزه با کرونا چنین شوخی‌هایی به صلاح نیست و تنها موجب تشویش اذهان عمومی می‌شود، لذا برخورد با شایعه پراکنی‌ها در فضای مجازی باید با قاطعیت بیشتری صورت گیرد.

حال و احوال برجام از نگاه وزیر خارجه احمدی‌نژاد

وزیر اسبق امور خارجه گفت: برجام بیش از آنکه تحریم را کاهش دهد، برای ما تعهد داشت.منوچهر متکی وزیر اسبق امور خارجه کشورمان در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اتفاقات برجامی در یکسال گذشته و عملکرد اروپا در قبال این توافق اظهار کرد: در رفتار و عملکرد مقامات اروپایی و اعضای ۱+۵ مجموعه‌ای از پیامد‌ها و دغدغه‌هایی نسبت به اقدام آمریکا و شخص ترامپ در خروج از برجام به چشم می‌خورد که باید نسبت به اراده اروپایی‌ها در تعهد به برجام تردید داشت.متکی ادامه داد: اظهارات اخیر اروپایی‌ها مبنی بر اذعان به اشتباه آمریکا برای خروج از برجام قابل توجه است، اما آنرا صرفا می‌توان به عنوان یک اعتراف دوباره نسبت به این توافق دانست.او ادامه داد: آن‌ها فقط در کلام می‌گویند ما به لحاظ مصالح امنیتی از برجام حمایت می‌کنند، از سوی دیگر گام‌هایی که ایران تا به حال در کاهش تعهدات نسبت به برجام برداشته، تاثیر اساسی در اصلاح رفتار اتحادیه اروپا نداشته و زمان آن رسیده که ما نگاه مفهومی، عمیق و استراتژیک نسبت به حل این مسئله داشته باشیم.

واکنش امیر پوردستان به شایعه مبنی بر شهادتش

رئیس مرکز مطالعات راهبردی ارتش: توسل به شایعات نشانه اوج استیصال و درماندگی دشمن است.امیر سرتیپ احمدرضا پوردستان در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما، در خصوص انتشار شایعاتی مبنی بر شهادت جمعی از رزمندگان جبهه مقاومت، افزود:، چون دشمن نمی‌تواند در فضای واقعی کاری کند به فضای مجازی متوسل شده است و با شایعه افکنی تلاش دارد که اذهان مردم را مخدوش کند.وی همچنین گفت: متوسل شدن دشمن به شایعات نشان دهنده آن است که نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران از چه قابلیت، توانمندی و اقتداری برخوردارند و تا چه حد دشمن از وجود آن‌ها احساس ترس می‌کند.رئیس مرکز مطالعات راهبردی ارتش، شهادت را اوج آروزی رزمندگان اسلام دانست و خطاب به ملت ایران، تاکید کرد: فرزندان ایران اسلامی در ارتش و سپاه با تمام قوت در جهت اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران آمادگی‌های لازم را دارند و چنانچه که دشمن بخواهد حرکتی انجام دهد او را از حرکت خود پشیمان خواهند کرد.
امیر پوردستان گفت: دیشب رژیم صهیونیستی مناطقی را در سوریه بمباران کرد، ولی با هوشیاری جبهه مقاومت این حملات تلفات و خساراتی نداشت.

توصیه وزیر ارشاد به خانواده‌های عزادار

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه این روز‌ها با فوت طبیعی و یا حوادث غیر کرونایی، خانواده‌هایی عزادار می‌شوند، گفت: بکوشیم با ارتباطات پیوسته غیرحضوری، مرهمی بر اندوهشان باشیم.سیدعباس صالحی سه شنبه شب در حساب کاربری شخصی خود در توئیتر می‌افزاید: از آنجایی که شرایط تشییع و مجالس سوگ برای بازماندگان درگذشتگان وجود ندارد. این سوز تسلا یافته در اعماق جان بازماندگان شان می‌ماند. از این رو بکوشیم مرهمی بر اندوهشان باشیم.

پیشنهادی برای آینده ایران پس از کرونا

عباس عبدی در گفتگویی درباره تحلیل خود از شرایط ایران پس از کرونا گفت: «تصویر دقیقی از رفتار‌های پس از کرونا ندارم و نمی‌توانم بگویم، چون پس از کرونا شرایط متحول می‌شود و وضعیت داخلی و بین‌الملی تغییر خواهد کرد.وی گفت: من عقیده دارم باید در مسیر وحدت حرکت کنیم و چنین تفاهمی را ایجاد کنیم. چون بدون به رسمیت شناختن تمام گرایش‌های موجود در جامعه نمی‌توان حکومتی کارآمد داشت. اگر این تفکر را اشاعه دهیم و به تبعات آن ملتزم باشیم، فکر می‌کنم می‌توان وحدت نظر و وحدت عملی نسبی بین مردم ایجاد کرد و از کینه‌ها و دشمنی‌ها کم کرد و به این سمت رفت که همه ما ایرانی هستیم و در یک کشتی قرار داریم و باید تمام علایق و سلیقه‌ها را به رسمیت بشناسیم و باید با هم سازگاری کنیم و آنچه که خط قرمز ما خواهد بود، نقض نظم اجتماعی است و آنچه که نظم اجتماعی را از بین می‌برد مبنا باشد. فقط از این خطوط قرمز تخطی نکنیم. چرا که جز نظم اجتماعی نمی‌توان نظم‌های خودخوانده را پذیرفت و به آن‌ها احترام گذاشت.»
 
داد ضرغامی هم درآمد

عزت الله ضرغامی در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: مجلس، اجمالاً مثل مدارس تعطیل است!در حالی که می‌تواند مثل سایر نهاد‌های امدادی و یا حداقل مثل مردم عادی، از طریق فضای مجازی، نقش‌آفرینی کند.مجلس نباید در برابر مهمترین چالش تاریخی کشور ساکت و منفعل باشد.

رضایی: مردم عراق قادرند ذلیلانه آمریکا را اخراج کنند

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام حضور آمریکا در عراق را دخالت کور و بی نتیجه خواند.به گزارش ایسنا، محسن رضایی نوشت: آمریکا قصد دارد با بمباران مراکز نظامی و سیاسی، ترور افراد خاص و ادم ربایی در عراق پایه‌های اقتدار مردمی عراق را تضعیف و جریان هوادار و وابسته به خود را تقویت نماید تا دولتی را بر سر کار بیاورد که تضمین کننده غارت نفت عراق و حضور نظامی‌اش در عراق باشد. قطعا شرایط عراق برای امریکا نسبت به ویتنام به مانند باتلاق خواهد بود و مردم مسلمان و انقلابی عراق بیش از ویتنامی‌ها قادرند امریکا را ذلیلانه از کشور خود خارج کنند.

توضیحات معاون دفتر روحانی درباره مدل قرنطینه در ایران

معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهوری با بیان اینکه «روحانی توضیح داد که ایران نه مدل قرنطینه چینی را انتخاب کرد و نه مدل ‎مصونیت جمعی برخی اروپایی‌ها را» اظهار کرد: در ایران مدل فاصله‌گذاری اجتماعی گام به گام اجرا شد.به گزارش ایسنا، علیرضا معزی معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس‌جمهوری در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت:«روحانی توضیح داد که ایران نه مدل قرنطینه چینی را انتخاب کرد و نه مدل ‎مصونیت جمعی برخی اروپایی‌ها را.اولی را که به جز چین هیچ کشور دیگری نپسندید و در هیچ کجا هم قابل اجرا نبود، از اجرای مدل دوم هم اروپایی‌ها، عقب‌نشینی کردند. در ایران مدل فاصله‌گذاری اجتماعی گام به گام اجرا شد.»
 
وقتی حاج قاسم سردار قاآنی را توبیخ کرد!

به تازگی فایل صوتی در فضای مجازی منتشر شده است که نشان می‌دهد سپهبد شهید قاسم سلیمانی حتی برای یک ماموریتش پول نگرفت درحالی که با هر ماموریت جانش را به خطر می‌انداخت. در بخشی از فایل صوتی منتشر شده، راوی می‌گوید:"حاج قاسم مشکل مالی پیدا کرده بود. پور جعفری از یک طریقی این مسئله را متوجه شد. بی سر و صدا و دور از چشم حاج قاسم موضوع را به سردار قاآنی گفت. سردار قاآنی هم به معاون مالی اداری دستور داد یکی از ماموریت‌های حاجی را حساب کنند و پولش را به حساب او بریزد. تا حاج قاسم این را فهمید اول پول را برگرداند و بعد هر سه را توبیخ کرد. با تشر گفت: شما اشتباه می‌کنید در زندگی شخصی من دخالت می‌کنید به شما ارتباطی ندارد که من مشکل مالی دارم یا نه".
 
پیام کرونایی احمدی‌نژاد به مردم جهان

محمود احمدی نژاد عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پیامی خطاب به مردم جهان گفت: کرونا یک سلاح بیولوژیک است که صاحبان قدرت ساختند برای رسیدن به قدرت بیشتر، اما حالا سلاحی علیه خودشان شده است.
 
هشدار مشاور عالی فرمانده کل قوا به آمریکا

دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا با تاکید بر اینکه تغییرات نظامی پایگاه‌های آمریکا در عراق در راستای تغییرات آرایش دفاعی و امنیتی ارتش آمریکا و در جهت تحمل آسیب‌پذیری کم‌تر تحلیل می‌شود، عنوان کرد: به سیاستمداران و ارتش آمریکا توصیه می‌کنیم قبل از هر اقدامی به مسؤولیت و تبعات اقدامات تحریک‌آمیز خود بیندیشند.سرلشکر سید یحیی صفوی دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا طی یادداشتی در تحلیل تحرکات نظامی آمریکا در عراق و در واکنش به ادامه حضور نامشروع و غیرقانونی ارتش تروریستی آمریکا در عراق نوشت: دولت و حاکمیت آمریکا بایستی تکلیف خود را در پایبندی به معاهدات و قوانین بین الملل معین کنند، اگر دولت فعلی پایبند به قوانین حقوقی بین الملل و تصمیمات نمایندگان قانونی ملت‌ها است، پارلمان عراق طی مصوبه‌ای در دی‌ماه تحت عنوان اخراج نظامیان خارجی از کشور خواستار خروج نظامیان تروریست آمریکائی از خاک عراق شد و ادامه حضور این نظامیان بعد از این مصوبه نماد نقض حاکمیت ملی عراق می باشد و اگر دولت و حاکمیت آمریکا پایبند قوانین و معاهدات بین الملل نمی باشند باید تبعات حضور غیر قانونی و اشغال خاک عراق را بپذیرند و دفاع مشروع و قانونی مردم ، دولت و ارتش عراق در برابر شرارت ها و ماجراجویی های آمریکا اجتناب ناپذیر است.در ادامه این یادداشت آمده است: حضور قانونی بعد از مصوبه پارلمان عراق منتفی است و مردم عراق در برابر حضور غیر قانونی ارتش آمریکا می ایستد و با شرایط فعلی ایالات متحده و ارتش آمریکا در عراق، نقض حاکمیت ملی عراق به نفع ارتش آمریکا و دولت مرکزی ایالات متحده آمریکا نمی‌باشد و البته منطقه تحمل تنش‌های جدید را ندارد.
 
سردار نقدی: عمر رژیم صهیونیستی به ١٠ سال هم نخواهد رسید

سردار محمدرضا نقدی معاون هماهنگ کننده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اظهار داشت: ابرقدرتی رژیم آمریکا دیگر تمام شده و هرکاری بکند مثل حیوان سربریده ای است که دست وپامی زنددیگر قدرت به اوبرنخواهد. معاون هماهنگ کننده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ادامه عنوان کرد: سخن از عمر ۲۵ ساله رژیم صهیونیستی و کم زیاد کردن آن برداشت کاملا غلط از فرمایشات رهبری و روحیه دادن به اسرائیل است عمر منحوس آن رژیم قطعا به ده سال هم نمی رسد شاید به ۵ سال هم نرسد. نقدی در خاتمه عنوان کرد که بنده هیچ صفحه ای در توئیتر ندارم و نقل قول‌ها از طرف بنده غلط است.

تکذیب شایعه ی ابتلای علی دایی به کرونا

یکی از نزدیکان علی دایی به خبرورزشی گفت حال شهریار خوب است و خبری که امروز در فضای مجازی در خصوص ابتلای او به کرونا پخش شده، شایعه است. منتشر کنندگان این شایعه، برای دروغ سیزده اقدام به انتشار این خبر کرده‌اند.

ممنوعیت صادرات لیموشیرین و لیموترش

عباس قبادی، معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت طی نامه‌ای به مدیرکل دفتر صادرت و واردات این وزارتخانه خواسته که به دلیل شیوع ویروس کرونا و ملتهب شدن بازارهای تجارت جهانی و بازارهای داخلی از این موضوع، همچنین با توجه به ضرورت استفاده بیشتر مردم از میوه های تقویت‌کننده سیستم ایمنی بدن مانند گروه مرکبات و به تبع آن افزایش تقاضا برای مصرف آن‌ها، دستور ممنوعیت صادرات لیمو شیرین و لیمو ترش صادر شود. روزهای ابتدایی شیوع ویروس کرونا و افزایش تقاضای این نوع محصولات غذایی مفید برای سیتم ایمنی بدن، باعث شده بود که برای مثال قیمت زنجبیل تازه در خرده فروشی‌ها کیلویی ۱۲۰ هزارتومان، لیموترش و سیر نیز به کیلویی ۵۰ هزار تومان و لیمو شیرین به ۹۰۰۰ تومان برسد.

روحانی: اجرای مدل قرنطینه چینی در ووهان، در ایران و هیچ کشور دیگری امکان پذیر نبود

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت: کشورهای مختلف، شیوه‌های مختلفی در برابر این موضوع اتخاذ کردند. البته از تجربه همه کشورها استفاده کردیم ولی هیچ‌وقت خودمان را اسیر راه و مسیر آنها نکردیم. از همان روزهای اولیه‌ای که این ویروس شروع شد - قبل از فروردین در همان ماه اسفند- ، بعضی‌ها پیشنهاد می‌کردند قرنطینه چینی را پیاده کنیم. لازم است توضیحی برای مردم بدهم که قرنطینه چینی یعنی چه. قرنطینه چینی معنایش این بود که دستور دادند تمام مغازه ها بسته و تمام ماشین‌ها از حرکت متوقف و تمام درب خانه‌ها بسته شود و هیچ کس حق ندارد از خانه خارج شود و غذای 24 ساعت توسط مأمورین به داخل خانه‌ انداخته می‌شد. این مدل قرنطینه چینی در ووهان بود.

نامه سرلشکر باقری درباره کرونا و پاسخ روحانی

حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور، از اقدامات نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با بیماری کرونا قدردانی کرد. سردار سرلشگر پاسدار باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، گزارشی را از اقدامات قرارگاه بهداشتی درمانی امام رضا(ع) در رابطه با مقابله با بیماری کرونا تقدیم رئیس جمهور کرد. رئیس جمهور نیز در پاسخ به گزارش رئیس ستاد کل نیروهای مسلح پی نوشت نمود که «از اقدامات همه نیروهای مسلح در این شرایط حساس، تشکر می شود.»

نماینده همدان در مجلس به کرونا مبتلا شد

نماینده مردم همدان در مجلس به بیماری کرونا مبتلا شد. امیر خجسته نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی به بیماری کرونا مبتلا شد. حال وی که چند روزی است به علت ابتلا به بیماری کرونا در بیمارستان بستری شده، در حال بهبودی است. پزشکان معالج وی نیز از روند درمانی این نماینده، ابراز رضایت کرده اند.

دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: