کد خبر: ۱۳۹۴۹۳
تاریخ انتشار: ۱۹:۳۱ - ۱۱ خرداد ۱۳۹۹
نود و هفتمین بسته ویژه خبری؛
رصد‌خانه خبر‌هایی از اخبار روز برای مخاطبان آماده می‌کند که غیررسمی هستند، یا اینکه کمتر از اهمیت خود، مورد توجه قرار می‌گیرند. تیتر‌هایی مانند: انتقاد تند سایت اصولگرا از نماینده نزدیک به مصباح یزدی / جنجال بر سر اعتبارنامه نماینده دارای سابقه محکومیت / امیررضا واعظ آشتیانی: استیضاح روحانی از او یک قهرمان می‌سازد و ... رصد‌خانه امروز را تشکیل می‌دهند.
تحولات در گذر است و اخبار روز هیچ گاه متوقف نخواهد شد؛ خبر‌هایی رسمی و گاه غیر رسمی؛ خبر‌هایی که مورد توجه قرار می‌گیرد یا ممکن است همه به راحتی از کنار آن بگذرند. رسانه‌های خبری هر یک به فراخور وابستگی جناحی خود، خبر‌هایی را برجسته می‌کنند و در مواردی هم از کنار آن می‌گذرند. اگر خبر به‌ما‌هو خبر موضوعیت داشته باشد، وابستگی جناحی نباید در کمرنگ و پر رنگ منتقل کردن آن تأثیری داشته باشد.

رصد‌خانه؛ جایی است که خبر‌هایی گاه غیررسمی و گاه اخباری که مورد توجه قرار نمی‌گیرد، برای مخاطبان آماده می‌کند؛ خبر‌هایی که گاه به ملاحظه جناح‌های سیاسی مورد توجه قرار نمی‌گیرند و گاه به دلیل کم توجهی رسانه‌ها به حاشیه می‌روند، ولی همین خبر‌ها، اخباری هستند که مخاطبان را از پشت پرده جریانات سیاسی آگاه می‌کنند. در رصدخانه، تیتر و خلاصه‌ای از مهم‌ترین اخباری که اطلاع از آن‌ها ممکن است برای مخاطبان مهم و قابل توجه باشد، در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد و اینک رصدخانه را می‌بینید.
 
بلاتکلیفی بیش از ۱۰میلیون ایرانی برای دریافت کارت هوشمند ملی

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور:چنانچه چاپخانه دولتی که مسئول تولید بدنه کارت هوشمند ملی است به تعهداتش در زمینه تولید بدنه این کارت عمل کند، سازمان ثبت احوال طی ۶ ماه می‌تواند برای همه افرادی که در نوبت گرفتن کارت هستند، کارت را صادر و تحویل دهد. در حال حاضر بیش از ۱۰میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در نوبت صدور کارت هوشمند ملی هستند و برخی از این افراد حتی نزدیک به دو سال است که مراحل پیش ثبت نام کارت هوشمند ملی را انجام داده اند، اما همچنان منتظر دریافت کارت هستند. /ایرنا
 
ادعای جنجالی نماینده تهران: تهدید مسلحانه شدم

  احمد نادری، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، در توئیتی نوشت:از دیروز که به اعتبارنامه جناب آقای تاجگردون اعتراض کرده ام، هزاران پیام تهدید و تشکر ارسال شده. جالب‌ترین آن، تهدید به برخورد با اسلحه گرم بوده. قبل از انتخابات هم نظام را تهدید کرده بودند اگر صلاحیت ایشان تایید نشود، درگیری مسلحانه اتفاق می‌افتد.
 
 کدام نهاد دولتی به نمایندگان کارت هدیه داد؟

یکی از سازمان های زیرمجموعه وزارتخانه دولتی به نمایندگان مجلس یازدهم کارت هدیه داد، اما برخی نمایندگان مردم از قبول این هدیه خودداری کردند. روز گذشته رسانه ها خبری مبنی براینکه «تعدادی از نمایندگان مجلس یازدهم از قبول هدیه یک نهاد دولتی امتناع کرده اند» را به نقل از احمد امیرآبادی عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی، منتشر کردند.
امیرآبادی در این اظهاراتی عنوان کرد: «روز گذشته جلسه‌ای برای معارفه نمایندگان استان تهران در یکی از سازمان‌های وزارتخانه‌ای در تهران برگزار شد بود که در پایان این جلسه تعدادی کارت هدیه به نمایندگان ارائه شد اما تمامی نمایندگان این کارت هدیه‌ها را بازگرداندند.»
پس از بررسی های صورت گرفته از سوی خبرنگار سیاسی دانا، یک منبع مطلع اعلام کرد که میزبان نمایندگان در این جلسه یک وزارتخانه «نظارتی» دولتی بوده است و کارت های هدیه نیز از سوی سازمان زیر مجموعه این وزارتخانه به نمایندگان اهدا شده اما نمایندگان مجلس از پذیرفتن آن خودداری کردند.
گفته می شود نمایندگان حاضر در این جلسه از منتخبین تهران و شهرستان های اطراف تهران بودند.

انتقاد سایت اصولگرا از نماینده نزدیک به مصباح یزدی

پیشنهاد نماینده اصولگرای مجلس و از نزدیکان به آیت الله مصباح با انتقاداتی از سوی سایت اصولگرای مشرق روبرو شده است.مشرق نوشت: نمایندگان به رسالت اصلی خود یعنی "نمایندگی" یا همان قانون‌گذاری، نظارت و سیاست‌ورزی منتج به کاهش مشکلات بپردازند نه اینکه مردم فکر کنند نمایندگان محترم بصورت روزانه مشغول نوشتن توییت‌های داغ، گل‌آرایی میز کار با عکس شهدا و برنامه‌ریزی برای کلاس اخلاق و ختم قرآن هستند.آقای جلالی و سایر نمایندگان اصولگرای محترمی که طی روز‌های جاری به رفتار‌های فردی (ولو پسندیده) مثل پس دادن کارت هدیه، یادگاری با عکس حاج قاسم، متروسواری و حضور در گلزار شهدا مشغول شده‌اند باید در جریان باشند که انتظار مردم صرفاً کار و رفع مشکلات است نه این رفتار‌های شخصی!
 
زمین متری ۴ میلیون، ۲۰ میلیون شد!

طی ۳ سال اخیر قیمت زمین در تهران متری ۱۶ میلیون تومان گران شد؛ یعنی چیزی حدود ۳۵۱ درصد رشد! طی ۳ سال اخیر یعنی از بهار ۱۳۹۶ تا پایان زمستان ۱۳۹۸ قیمت زمین مسکونی از متری ۴ میلیون و ۶۰۰هزار تومان با رشد حدود ۳۵۱ درصدی به ۲۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسیده است. /نود اقتصادی
 
جنجال بر سر اعتبارنامه نماینده دارای سابقه محکومیت

در جلسه علنی امروز مجلس اعتبارنامه حسین محمدصالحی نماینده فریدن و فریدون شهر و چادگان تایید نشد. یکی از معترضان به اعتبارنامه این نماینده زهره الهیان نماینده تهران بود.به نوشته خبر آنلاین، زهره الهیان، منتخب مردم تهران در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، در گفتگویی از اعتراض خودش نسبت به اعتبارنامه حسین محمدصالحی منتخب فریدن، فریدون شهر و چادگان در این دوره مجلس به شعبه ۱۰ پارلمان خبر داد.او گفت: آقای محمدصالحی سابقه محکومیت دارد و صلاحیت وی در هیات نظارت استان و هیئت مرکزی رد شده است. نحوه بررسی صلاحیت آقای محمدصالحی در شورای نگهبان اینگونه بوده که فقط یکی از اعضا صلاحیت وی را تأیید کرده و تأیید صلاحیت وی به منزله تأیید شورای نگهبان نیست.
 
پرداخت سود‌های ۱۸و ۲۰درصدی در بانک‌ها!

با وجود اینکه بانک‌ها در ۳۱فروردین‌ماه سال جاری تصمیم گرفتند تا مصوبه شورای پول‌واعتبار در سال ۹۵ مبنی بر توقف پرداخت سود سپرده بیش از ۱۵درصد را با جدیت رعایت کنند، اما کمتر از یک ماه بعد از این تصمیم با انتشار اوراق گواهی با سود ۱۸درصد به تصمیم خود پشت کردند.به گزارش میدانی اقتصادآنلاین از شعب بانک‌های مختلف نشان می‌دهد بسیاری از بانک‌ها پیمان خود را فراموش کرده و سود‌های ۱۸ و ۲۰درصدی برای سپرده‌های یکساله خود پرداخت می‌کنند.
 
امیررضا واعظ آشتیانی: استیضاح روحانی از او یک قهرمان می‌سازد

امیررضا واعظ آشتیانی گفت: به هیچ‌وجه نباید استیضاح‌هراسی در کشور راه بیفتد. اگر منافع نظام و مردم اقتضا کند که فردی نالایق در مقام وزارت نباشد، طبیعی است که نمایندگان مجلس باید اقدام به استیضاح کنند؛ خواه دولت از نصاب بیفتد یا نیفتد.فعال سیاسی اصولگرا به نامه نیوز گفت:اگر تنها یک وزیر از دولت حسن روحانی به هر دلیلی خواه استیضاح یا استعفا یا حتی مرگ جدا شود، دولت باید تمام کابینه را مجدد به مجلس معرفی کند. من بعید می‌دانم که مجلس یازدهم به سمت استیضاح رئیس‌جمهور پیش برود، زیرا آقای روحانی باید دوره هشت‌ساله خود را طی کند تا عملکردش همه‌جانبه مشخص شود. اگر روحانی استیضاح شود، از او قهرمان ساخته می‌شود و همه ناکارآمدی‌های دولتش تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد و او و حامیانش خواهند گفت که اگر رئیس‌جمهور استیضاح نمی‌شد و دولت می‌ماند نتایج کار‌ها و اقدامات مشخص می‌شد.
 
 کرونا نه از بین رفته و نه ضعیف شده است

علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: متأسفانه در برخی موارد، مردم نکات بهداشتی را رعایت نمی‌کنند. این تصور که با گرم شدن هوا کرونا از بین می‌رود، تصور غلطی است و اتفاقاً می‌بینیم که مناطق گرمسیر گرفتار کرونا شده‌اند. برزیل و روسیه که در رتبه ۲ و ۳ تعداد مبتلایان قرار دارند، جزء سردترین و گرم‌ترین کشور‌ها هستند و تفاوتی در این زمینه وجود ندارد. هر کس که در هر جمعی است باید از ماسک استفاده کند. نیازی نیست از ماسک N ۹۵ یا ماسک ۳ لایه استفاده شود؛ حتی یک تکه پارچه هم که جلوی دهان و بینی را بگیرد، مناسب است. کرونا نه از بین رفته و نه ضعیف شده است؛ اگر مدیریتی در بحث کرونا صورت گرفته، به دلیل رعایت کردن مردم است و اگر رعایت کردن ادامه نداشته باشد، دوباره گرفتار می‌شویم. /باشگاه خبرنگاران

چین مدعی شد واکسن کرونا را تا پایان سال وارد بازار می‌کند

همزمان با تلاش جهانی برای دستیابی به واکسن کرونا، چین اعلام کرد این واکسن را تا پایان سال جاری میلادی وارد بازار خواهد کرد. کمیسیون مدیریت و نظارت ارزیابی‌های دولتی چین اعلام کرد در حال حاضر ۵ واکسن کرونا در این کشور در حال گذراندن مراحل مختلف از جمله آزمایش‌های بالینی هستند. گزارش حاکی است واکسن مشترک آزمایشگاه بیولوژیک ووهان، کانون شیوع اولیه ویروس کرونا و یک موسسه تحقیقاتی پکن نسبت به سایر واکسن‌ها پیشرفت بیشتری دارد و احتمالا تا پایان سال جاری میلادی روانه بازار خواهد شد. این واکسن که اکنون در فاز دوم آزمایش قرار دارد تا کنون بر روی دو هزار نفر آزمایش شده و ظرفیت تولید سالانه ۱۰۰ هزار میلیون دوز را دارد. / ایرنا

کارشناسی ارشد ۲۵ میلیون و دکترا ۳۵ میلیون تومان

دیروز فریدون جعفری دستیار ویژه وزیر علوم در امور حقوق شهروندی با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود از کشف بیش از ۳۰ هزار مدرک جعلی توسط وزارت علوم در سال ۹۸ در محدوده میدان انقلاب خبر داد. این مطلب بهانه‌ای شد تا روزنامه خراسان در باره مافیای مدرک جعلی گزارشی را منتشر کند. این روزنامه نوشت:"کارشناسی ارشد ۲۵ میلیون و دکترا ۳۵ میلیون تومان! "؛ این قیمت‌هایی است که یک فروشنده مدارک دانشگاهی که اعتماد به نفس بالایی هم دارد برای فروش به اصطلاح قانونی مدرک به من می‌دهد. مدرکی که اگر بخواهی به صورت قانونی و تحصیل آن را کسب کنی، در دانشگاه آزاد شبانه، پردیس و غیر دولتی حدود ۱۰۰ میلیونی برایت آب می‌خورد. در برخی موسسات به‌صورت علنی مدرک فروخته می‌شود به گونه‌ای که نام و عنوان در سوابق موسسه جعلی است، ولی فقط روی کاغذ فاجعه‌ای در فضای علمی و دانشگاهی در حال رخ دادن است.

تعداد کشته‌های آبان همین روز‌ها اعلام می‌شود

بعد از گذشت ماه‌ها از درگیری‌های آبان، وزیر کشور اعلام کرد در "همین روزها"، تعداد کشته شدگان این حوادث اعلام خواهد شد. وی در گفتگو با شبکه دوم سیما هم چنین گفت:وقتی تمام رسانه‌های آمریکایی، منافقان و سلطنت‌طلبان علیه ایران آموزش نظامی می‌دادند، باید اینترنت قطع می‌شد. آن‌ها می‌خواستند در ایران جنگ داخلی راه بیندازند. همین روز‌ها تعداد کشته‌های آبان اعلام می‌شود. حوادث غمباری رخ داد و حدود ۴۰ یا ۴۵ نفر یعنی حدود ۲۰ درصد کشته‌شدگان، افرادی بودند که با سلاح‌هایی کشته شدند که سلاح سازمانی نبود و آن‌ها شهید شدند.

 ۳ نفر در یک روز بر کرسی ریاست مجلس تکیه زدند

مجلس یازدهم در اولین جلسه رسمی خود سه رئیس را تجربه کرد و سه نفر بر صندلی ریاست نشستند. قالیباف زنگ آغاز جلسه را به صدا درآورد، تقریبا دو ساعت بعد امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی نائب رئیس اول مجلس اداره جلسه را به عهده گرفت، اما او هم تا پایان جلسه ماندگار نشد و بعد از گذشت ساعتی ریاست را به علی نیکزاد سپرد. طبق آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی هر جلسه باید ۴ ساعت باشد و اگر نمایندگان بخواهند جلسه را ادامه بدهند باید برای آن رای گیری کنند با وجود این جلسه علنی امروز بیشتر از حد قانونی طول کشید و حتی برخی اعضای هیات رئیسه با صدای آرام این موضوع را به یکدیگر تذکر می‌دادند، اما علی نیکزاد زنگ پایان جلسه را وقتی به صدا درآورد که نزدیک به نیم ساعت از وقت قانونی مجلس گذشته بود.

بی نظمی نمایندگان، صدای قالیباف را درآورد

امروز اولین جلسه‌ای بود که هیات رئیسه مجلس یازدهم رسما اداره آن را به عهده گرفت. هرچند بررسی اعتبارنامه اهالی مجلس یازدهم اولین دستورکار بهارستانی‌ها بود و انتظار می‌رفت حواشی زیادی در این رابطه وجود داشته باشد، اما حاشیه‌ای که دامن این جلسه را گرفت موضوع عدم رعایت نظم جلسه بود. تذکری که دائما میان هیات رئیسه و نمایندگان رد و بدل می‌شد و هر چند دقیقه یکبار محمدباقر قالیباف موضوع نشست بر روی صندلی‌ها و رعایت سکوت و نظم را یادآور می‌شد، اما گویا گوش نمایندگان جدیدالورود چندان بدهکار نبود و باز رویه قبل ادامه پیدا می‌کرد.
 
اولین گاف مجلس جدید ایران

عدم آشنایی نمایندگان مجلس جدید ایران با قوانین باعث بروز گافی شد که در مجالس اول که نمایندگان تجربه‌ای نداشتند رخ نداده بود.به گزارش دیده‌بان ایران، به دلیل عدم آشنایی نمایندگان ایران با قوانین، مجلس در اقدامی عجیب پس از پایان وقت قانونی هم ادامه پیدا کرد؛ طبق آیین‌نامه برای رسمیت یافتن قانون‌گذاری پس از وقت قانونی؛ رای‌گیری از نمایندگان الزامی است. این اتفاق حتی در مجالس اول که نمایندگان تجربه‌ای نداشتند رخ نداده بود و از نظر در تاریخ مجلس بی نظیر بود.طبق آئین نامه داخلی مجلس ایران هر جلسه باید ۴ ساعت باشد و اگر نمایندگان بخواهند جلسه را ادامه بدهند باید برای آن رای گیری کنند با وجود این جلسه علنی امروز که حدودا ساعت ۸ و ۵ دقیقه صبح آغاز شده بود تا ۱۲ و ۴۰ دقیقه ادامه پیدا کرد. البته برخی اعضای هیات رئیسه با صدای آرام این موضوع را به یکدیگر تذکر می‌دادند، اما علی نیکزاد زنگ پایان جلسه را وقتی به صدا درآورد که نزدیک به نیم ساعت از وقت قانونی مجلس گذشته بود.پیشتر نیز علی خضریان، نماینده مجلس یازدهم توییتی زده بود مبنی بر اینکه برای حضور در مراسم افتتاحیه مجلس یازدهم با مترو به سمت ایستگاه بهارستان حرکت کرده است. این در حالی بود که آن روز به دلیل افتتاح مجلس ایستگاه متروی بهارستان بسته بود.

توصیه همتی به بانک‌ها

عبدالناصر همتی گفت: بانک‌ها می‌توانند سهام بورسی، به‌ویژه سهام عدالت را به عنوان وثیقه برای صدور کارت اعتباری قرار دهند. رئیس کل بانک مرکزی افزود: با توجه به ارزنده بودن بخش عمده‌ای از سهم‌های موجود در سبد سهام عدالت، به بانک‌ها توصیه می‌کنم درقبال وثیقه گرفتن سهام آزاد شده، درچارچوب ضوابط خود، معادل درصدی از ارزش آن، به دارندگان سهام که نیاز به منابع مالی دارند، ولی قصد فروش سهام خود را ندارند، کارت اعتباری برای خرید بدهند. به حوزه فناوری اطلاعات بانک مرکزی تأکید کرده‌ام هرچه سریعتر برای ساده‌سازی فرآیند صدور کارت اعتباری اقدام کند. /فارس

عقب گرد شاخص کل بورس

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز، با کاهش 3083 واحدی معادل 0.32 درصد به رقم 970 هزار و 411 واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت 31 واحدی به رقم 11 هزار و 216 واحد رسید. همچنین شاخص قیمت (وزنی-ارزشی)، با کاهش 818 واحدی معادل 0.32 درصد به رقم 257 هزار و 709 واحد رسید. شاخص کل هم وزن نیز، با افت 610 واحدی معادل 0.19 درصد، عدد 318 هزار و 286 واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) نیز با کاهش 403 واحدی معادل 0.19 درصد به رقم 210 هزار و 650 واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور، 897 واحد کاهش معادل 0.07 درصد را رقم زد و به سطح یک میلیون و 301 هزار واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول با 1746 واحد کاهش معادل 0.24 درصد به رقم 714 هزار و 104 واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز، با 8348 واحد کاهش معادل 0.43 درصد همراه بود و عدد 1 میلیون و 945 هزار واحد را به نمایش گذاشت.

تاکید رئیس جمهور بر واقعی کردن قیمت خودرو/ ثبات نرخ دلار در صرافی بانکی/ زمان قرعه‌کشی و تحویل ۲۵ هزار خودرو/ وقتی یک کالا را در یک خیابان با سه قیمت می‌شود خرید/ چرا بورس قرمز شد؟

چرا بورس تهران قرمز شد؟

سینا سلیمانی کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با «نبض بورس» در خصوص دلایل اصلاح بازار و سبز پوشی شاخص در ابتدای معاملات و پایان قرمز شاخص گفت: هیچ کدام از دلایلی که گفته می شود یعنی مشکلات هسته معاملات و عرضه پرتفوی سهام عدالت نمی تواند دلیل این اصلاح باشد. وی با بیان اینکه بازار رشد خوبی داشته و بسیاری از سهام به محدوده ارزشی رسیده اند و نیاز به دست به دست شدن دارند، ادامه داد: دلیل منفی شدن بازار پس از سبز پوشی ساعت ابتدایی را می توان این موضوع دانست که بسیاری از فروشندگان که نتوانسته بودند در ریزش 30 درصدی اخیر سهام خود را بفروشند و به اصطلاح در صفوف فروش گیر کرده بودند، پس از یکی دو روز رشد بازار و جبران بخشی از اصلاح اخیر و قوی تر شدن خریداران اقدام به فروش سهام و اصلاح پرتفوی خود کرده اند.

ورود ۱۴ میلیون ایرانی به بازارهای مالی

رئیس شورای اجرایی فناوری اطلاعات گفت: طبق مصوبات جلسه سیزدهم شورای اجرایی فناوری اطلاعات و دستور رئیس جمهوری برای الکترونیکی شدن ۱۰ محور از خدمات دستگاه‌های اجرایی، با همراهی سازمان خصوصی سازی، وزارت اقتصاد، سازمان بورس و اوراق بهادار و بستر یکپارچه دولت الکترونیک که توسط وزارت ارتباطات ایجاد شده امکان آزادسازی سهام عدالت برای بیش از ۱۳میلیون و ۶۴۰ هزار نفر از متقاضیان تا تاریخ هشتم خرداد فراهم شد. این تعداد اکنون در حال افزایش است و با تسهیل دسترسی الکترونیکی و غیر حضوری فراهم شده، تعداد بیشتری از هموطنان تقاضای آزادسازی سهام داشته‌اند و تعداد آن‌ها طبق آخرین آماری که دارم به ۱۴ میلیون نفر رسیده است.

تاکید رئیس جمهور بر واقعی کردن قیمت خودرو

جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت روز یکشنبه به ریاست رییس جمهور تشکیل و در این جلسه بر ضرورت ارتقای فناوری و کیفیت تولید داخلی، شفاف سازی و واقعی کردن نرخ خودرو تأکید شد. در این جلسه سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت از وضعیت صنعت خودروسازی و نقش مهم آن در ایجاد اشتغال، گزارشی ارائه داد که براساس آن روند تولید خودرو در نیمه دوم سال گذشته و دو ماهه اول امسال افزایشی بوده است. حسین مدرس خیابانی در زمینه تاثیر این وزارتخانه در مدیریت قیمت در بازار خودرو و مقابله با رانت جویی گزارشی داد و رئیس جمهور نیز در این خصوص علاوه بر لزوم تقویت و رشد تولید خودرو در داخل کشور بر ارتقا فناوری و کیفیت تولید داخل و همچنین شفاف سازی و واقعی کردن نرخ خودرو تاکید کرد. لزوم هماهنگ کردن سیاست تولید و فروش خودرو با ملاحظات زیست محیطی از طریق جایگزین کردن خودروهای جدید به جای خودروهای فرسوده از دیگر موضوعات مطرح شده در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت بود. /شاتا

زمان قرعه‌کشی و تحویل ۲۵ هزار خودرو

ثبت‌نام ۱۱ محصول  ارائه شده برای طرح فروش فوق‌العاده که از هفته گذشته آغاز شده است تا روز چهارشنبه هفته جاری ادامه دارد. پس از روز پایانی ثبت نام، سایت  بسته و روز شنبه ۱۷ خردادماه فرآیند قرعه‌کشی انجام خواهد شد. اسامی افرادی که اسم آن‌ها دربیاید، اعلام و از طریق پیامک به آن‌ها اطلاع‌رسانی می‌شود و ظرف مدت ۴۸ پس از اعلام اسامی، زمان دارند تا نسبت به واریز و تکمیل وجه اقدام کنند. اگر فردی در قرعه کشی برنده شده و وجه مورد نیاز را تامین نکند، تا دو سال از شرکت در فرآیند ثبت نام محروم می‌شود. به گفته خودروسازان حداقل سه ماه پس از قرعه‌کشی خودرو تحویل مشتری داده می‌شود. آنطور که به گوش می‌رسد امکان انصراف و یا تغییر خودروی انتخابی متقاضی طرح فروش فوق‌العاده برای مشتریان ایران‌خودرو بنا به درخواست مشتریان فراهم شده و با مراجعه به میزکار و انتخاب گزینه استعلام وضعیت فروش فوق‌العاده و انتخاب گزینه انصراف و ثبت مجدد خودرو امکان تغییر خودروی انتخابی فعال شده است. همچنین افرادی که در این دوره از قرعه‌کشی برنده نشوند، باید منتظر شرکت در دوره بعدی ثبت‌نام‌ها باشند. این طرح تا پایان سال طی سه مرحله دیگر نیز انجام می‌شود. /ایسنا

کاهش قیمت انواع طلا و سکه در بازار تهران

در معاملات امروز بازار طلا و سکه، هر قطعه سکه نمام طرح قدیم با کاهش نرخ نسبت به روز قبل، به رقم ۷ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسیده است. همچنین هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید (سکه امامی) ۷ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان قیمت گذاری شده است که نسبت به روز قبل، کاهش داشته است. هر نیم سکه بهار آزادی نیز به رقم ۳ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان رسیده است. هر ربع سکه بهار آزادی نیز ۲ میلیون و ۳۰ هزار تومان ارزشگذاری شده است. هر سکه یک گرمی در بازار امروز، یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان قیمت گذاری شده است. هر مثقال طلای ۱۷ عیار که به عنوان مبنا برای محاسبات نرخ گذاری است، ۳ میلیون و ۱۲۰ هزار تومان قیمت گذاری شد. همچنین هر گرم طلای ۱۸ عیار در پایان فعالیت بازار امروز، به رقم ۷۲۰ هزار تومان معامله شد.

ثبات نرخ دلار در صرافی های بانکی

در معاملات امروز بازار ارز، شاهد ثبات نسبی قیمت دلار و یورو بودیم. به گونه‌ای که در صرافی‌های بانکی سطح کشور، هر اسکناس دلار آمریکا به نرخ ۱۷۰۰۰ تومان از مردم خریداری و در مقابل، بدون تغییر نرخ نسبت به روز قبل، به قیمت ۱۷۱۰۰ تومان به متقاضی دریافت دلار فروخته شد. همچنین هر اسکناس یورو به نرخ ۱۸۵۰۰ تومان از مردم خریداری و به قیمت ۱۸۶۰۰ تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته شد که همانند دلار، نسبت به روز قبل، تغییری نداشته است.

دستورالعمل ورود موقت کالا با محوریت رفع تعهدات ارزی ابلاغ می‌شود

حمید زادبوم، رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران در نشست مجازی بررسی آخرین تحولات تجاری و توسعه صادرات در دوران پساکرونا با هیات نمایندگان اتاق اصفهان، از ابلاغ دستورالعمل ورود موقت کالا با محوریت تسهیل و رفع تعهدات ارزی طی هفته آینده توسط معاون اول رئیس‌جمهور خبر داد.

وقتی یک کالا را در یک خیابان با سه قیمت می‌شود خرید

فارس: بازار لوازم خانگی در حاشیه کم‌کاری سازمان حمایت به بازاری نابسامان تبدیل شده که تولید‌کنندگان، مصرف‌کنندگان و فروشندگان هیچ‌کدام از آن رضایتی ندارند. به عنوان مثال برای خرید یک ماشین‌لباس‌شویی تولید داخل در سه مغازه، 3 قیمت متفاوت ارائه می‌شود. یک فروشگاه قیمت عرضه  را 5 میلیون و 500 هزار تومان، فروشگاهی دیگر 5 میلیون و 650 هزار تومان و فروشگاه سوم نیز همان کالا را با  5 میلیون و 800 هزار تومان  عرضه می‌کند.  البته این تنوع قیمت در خصوص کالاهای تولید داخلی که به نوعی قیمت کارخانه‌ای و قیمت مصرف‌کننده آن تا حدودی مشخص است کمتر مشاهده می‌شود اما درباره لوازم خانگی که مبدا مشخصی ندارد  و به احتمال زیاد به صورت قاچاق به کشور وارد شده و به وفور هم در بازار لوازم خانگی عرضه می‌شود آشفتگی در قیمت‌گذاری به مراتب بیشتر است. به عنوان مثال قیمت یک ماکروویو با برند کره‌ای که به گفته عرضه‌کنندگان این کالا اکنون از کشورهای چین، مالزی و ... وارد کشور می‌شود در بازار لوازم خانگی در 10 فروشگاه با 10 قیمت متفاوت عرضه می‌شود. مثال در مورد تنوع  قیمت‌ یک کالا با یک برند،  در بازار لوازم خانگی بسیار زیاد است، آن قدر این بازار آشفته و بهم ریخته است که  مصرف‌کننده به هیچ عنوان نمی‌تواند انتخاب دقیق و مطمئنی داشته باشد، از طرفی قیمت تولیدات داخلی هم دائما در حال افزایش است و هیچگونه ثبات قیمتی در بازار وجود ندارد. 


دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: