کد خبر: ۱۳۹۷۱۸
تاریخ انتشار: ۱۱:۵۸ - ۲۲ خرداد ۱۳۹۹
حجت الاسلام رئیسی:
رئیس قوه قضائیه گفت: کاهش ورودی پرونده کاهش جمعیت کیفری و تسریع در رسیدگی به پرونده‌ها در استان فارس قابل تقدیر و توجه است و باید این شرایط حفظ شده، از کمیت کاسته و هم بر کیفیت افزوده شود.
به گزارش شیرازه، سیدابراهیم رئیسی در دیدار با روسای واحدهای قضایی و مدیران سازمان‌های تابع قوه قضائیه استان فارس در شیراز، کاهش ورودی پرونده کاهش جمعیت کیفری و تسریع در رسیدگی به پرونده‌ها در استان فارس قابل تقدیر و توجه دانست و تأکید کرد: باید این شرایط حفظ شده، از کمیت کاسته و  هم بر کیفیت افزوده شود.

وی افزود: قانون‌مداری و توجه به نظارت‌های قانونی در مجموعه استان فارس برای افزایش آرامش مردم هر چه بیشتری تثبیت شود.

رئیس دستگاه قضا در ادامه با بیان اینکه امروز افتخار بزرگ برای همه ما گره‌گشایی از کار مردم است، این افتخار است که یک گره از کار مردم گشوده شود افزود: یک درصد تخلف در بین مجموعه قضایی هم زیاد است، کرامت انسان اعم از سازمان و شخص تا متهم و زندانی مورد توجه مجموعه دستگاه قضا حفظ شود.

رئیس دستگاه قضائی کشور، حق‌خواهی و ایستادگی در مسیر حق را برای دستگاه قضائی مهم عنوان کرد و گفت: به هیچ عنوان دستگاه قضایی تحت تاثیر فضاسازی‌ها قرار نگیرد.

وی تصریح کرد: به هیچ عنوان نباید اجازه داد زمین خواران سراغ سرمایه‌های ملی بیایند و همه دستگاه‌ها باید این مورد را دنبال کنند، در مقدمه کار به ویژه در انشعابات غیرمجاز دنبال شود تا به دستگاه قضایی نرسد.

رئیس قوه قضائیه همچنین به پرونده سیل شیراز اشاره کرد و گفت: مقصران مشخص و حکم آنها صادر شد، اما نکته مهم لایروبی بوده که باید انجام می‌شد باید توجه داشت که اگر ترک کار منجر به خسارت شود باید بررسی شود.

رئیسی با اشاره به اجرای طرح توسعه داوری و میانجی‌گیری افزود: از هر طرحی که بتواند سبب صلح و سازش شده و مشکلات را حل کند به طور حتم استقبال می‌کنیم چرا که توسعه این قضیه به کاهش پرونده می‌انجامد.

رئیس قوه قضاییه درباره تعیین وضعیت شورای حل اختلاف نیز گفت: لایحه شورای حل اختلاف به دولت فرستاده شده که هم وضعیت کارکنان مشخص  و هم وضعیت شوراها قطعی می‌شود.

رییسی با اشاره به مطرح کردن بحث تمرکز زدایی که توسط مسئولان استانی مطرح شد گفت:  اگر مواردی در استان انجام و اخلالی در امور پیش نیاید موافق بوده و  استقبال می‌کنیم.

وی درباره دیگر مشکلات مطرح شده توسط مسئولان قضایی استان فارس در این جلسه بیان‌ کرد: معاون برنامه‌ریزی را اعزام کردم و مشکلات را بررسی کردند که در جلسه عصر همه این موارد با حضور روسای سازمان‌ها و مسئولان ارشد استان مطرح می‌شود تا جایی که بتوانیم در استان حل مشکل می‌کنیم و مابقی هم در تهران دنبال می‌کنیم.

 رئیس قوه قضاییه با اشاره به فرمایشات رهبری در 14 خرداد نیز تصریح کرد: تبیین شخصیت امام(ره)، امام تحول خواه و تحولگرا باید مورد توجه باشد و مسئولان به طور حتم  به امام امت و رهبری تاسی کنند، وضع موجود و وضع مطلوب را مشاهده کرده و تلاش کنند فاصله کم شود.

وی با بیان اینکه باید دید که مردم انتظارشان از سازمان اداری و دادگستری تراز انقلاب چیست؟ گفت: باید نظام اداری را در تراز انقلاب اسلامی قرار دهیم، به طوری که در نظام اداری کجی‌ها، فساد و پارتی‌بازی مطلقا نباشد.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر اینکه مسئولان دستگاه قضا باید نسبت به رفع مشکلات مردم حساس باشند، گفت: اقتصاد و فرهنگ مورد تاکید رهبری است، استان فارس می‌تواند رفتارهایش برای کشور الگو باشد.

وی با اشاره به مسئله فرهنگ بیان کرد: باید نسبت به مسائل فرهنگی نیز حساس بود چرا که فرهنگ می‌تواند تمدن و اسلام را برای کشور حفظ کند‌ و زمینه ترویج بسیاری از ارزش‌ها و هنجارها و برطرف کردن ناهنجاری می‌شود.

رئیسی در پایان تاکید کرد: باید آسیب‌های اجتماعی به حداقل ممکن برسد تا تبدیل به جرم نشود و در حوزه پیشگیری نیز حرفمان این است که آسیب تبدیل به جرم نشود.

 

انتهای پیام/ط

دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: