کد خبر: ۱۴۰۹۱۹
تاریخ انتشار: ۰۸:۲۳ - ۱۴ مرداد ۱۳۹۹
عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی فارس از آمادگی این اتاق و منطقه ویژه اقتصادی شیراز برای حمایت و هدایت علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در حوزه برق خورشیدی خبر داد.
 نادر طیبی عضو هیات رئیسه و رئیس کمیسیون انرژی، محیط زیست، پتروشیمی و صنایع پالایشی اتاق بازرگانی فارس در جلسه کمیسیون انرژی، محیط زیست، پتروشیمی و صنایع پالایشی که به صورت وبینار برگزار شد، بیان کرد: در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر در استانداری فارس طرح‌های تهیه شده و این بحث مورد توجه قرار گرفته، اما موضوع جذب سرمایه گذار برای عملیاتی شدن این طرح‌ها مورد غفلت قرار گرفته است.

او با بیان اینکه باید برای جذب سرمایه گذار برای این طرح‌ها برنامه ریزی شود، افزود: با وجود تحریم‌ها و محدویت‌های تجهیزات، هزینه ورود پنل‌های خورشیدی به کشور بسیار بالاست و همین موضوع سرمایه گذاری در این حوزه را با مشکل روبرو کرده است.
آمادگی فارس برای حمایت از سرمایه‌گذاری در حوزه تولید پنل‌های خورشیدی
طیبی اظهارداشت: ما در این کمیسیون به دنبال شناسایی سرمایه گذاران برای ارائه این پروژه‌ها هستیم و علاوه بر اتاق بازرگانی فارس در منطقه ویژه اقتصادی شیراز نیز حمایت‌هایی برای تولید برق خورشیدی، تولید پنل‌ها و زیرساخت‌های آن در نظر گرفته ایم.

او اضافه کرد: همچنین با همکاری اعضای کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهیه شناسایی ظرفیت‌های استان فارس در حوزه انرژی به تفکیک شهرستان را دردستور کار داریم.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی فارس در بخش دیگری از سخنان خود ادامه داد: بر اساس مذاکرات صورت گرفته قرار است در شهریورماه جاری جلسه‌ای با حضور اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس و تیم اقتصادی دولت در فارس برگزار شود که در این زمینه در حال احصا مشکلات حوزه صنعت و فعالان اقتصادی استان و جمع بندی آن‌ها هستیم.

طیبی عنوان داشت: انتظار داریم فعالان اقتصادی در حوزه انرژی استان مشکلات در حوزه‌های مختلف از جمله مالیات، تامین اجتماعی، تسهیلات تبصره ۱۸، مسائل بانکی را تا ۱۶ مردادماه جاری به این کمیسیون اعلام کنند.

در ادامه این جلسه نرسی قربان نائب رئیس کمیسیون انرژی، محیط زیست، پتروشیمی و صنایع پالایشی اتاق بازرگانی فارس نیز گفت: استان فارس موقعیت بسیار خوبی برای سرمایه گذاری است و بنظر می‌رسد نیاز است در یک دوره زمانی مشخص ابعاد اقتصادی پروژه‌های پتروشیمی و حوزه‌های مرتبط آن در استان بررسی و مشخص شود.

او افزود: دراین زمینه اتاق بازرگانی یا کمیسیون انرژی این ظرفیت را دارد تا بررسی اقتصادی مستقل را برای هر یک از طرح‌ها تهیه و ارائه کند.

قربان با بیان پروژه منطقه ویژه گاز استان فارس ادامه داد: سال‌ها بر روی موضوع ایجاد منطقه ویژه گاز در فارس کار کارشناسی و علمی انجام شده و همت بسیاری در بخش دولتی و خصوصی استان نیز بر راه اندازی این منطقه بود، اما تاکنون به نتیجه نرسیده است.

او اظهارداشت: نیاز است موضوع جذب سرمایه گذار برای ایجاد هر چه سریع‌تر این منطقه در استان مورد توجه قرار گیرد.

در این جلسه آقای عالم پور به ارائه گزارش تخصصی پرسشنامه نفت و گاز توسط کارشناسان بخش صنعت و دانشگاه پرداخت.

او گفت: بر اساس این پرسشنامه و ارزیابی کارشناسان در خصوص جایگاه انرژی در استان فارس نشان می‌دهد که ظرفیت‌های بسیار خوبی در حوزه انرژی در فارس وجود دارد، اما این حوزه به دلیل نداشتن حامی جدی در بخش نفت در مجلس و در بخش دولتی استان مغفول مانده است.

عالم پور افزود: با بررسی مباحث توسعه‌ای دوران‌های مختلف در کشور می‌بینیم که بسیاری از استان‌ها به لحاظ توسعه از فارس عقب‌تر بودند، اما با توجه ویژه به حوزه انرژی توانسته اند دستاورد‌های ویژه‌ای را به دست آورند و عقب ماندگی‌های خود را جبران کنند.

او، تدوین نقشه راه انرژی استان با همت کارشناسان مجرب و توجیه مسئولان کشوری در زمینه منافع ملی را ضروری عنوان کرد.

انتهای پیام/

دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: