کد خبر: ۱۴۲۵۳۲
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۸:۱۴ - ۲۱ مهر ۱۳۹۹
شیرازه فرصت ها و چالش های کارتهای بازرگانی را بررسی کرد؛
در کشور ما به دنبال مجوزهای بی اساس و زد و بندهای اداری به سمت تخلفات پی در پی و لطمه به اقتصاد کشور پیش رفته است.
به گزارش پایگاه تحلیلی_خبری "شیرازه"،این روزها دیگر کارت های بازرگانی در دنیا به مانند گذشته برو بیایی ندارد چرا که دنیا به سمت الکترونیکی شدن رفته و در حال حاضر فقط چند کشور از این کارت ها استفاده می کنند. هر چند که کارت های بازرگانی مانند تیغ دو دم بوده و هم می توان در اقتصاد نقش مهمی ایفا کرد و هم به آن ضربه زد اما در کشور ما به دنبال مجوزهای بی اساس و زد و بندهای اداری به سمت تخلفات پی در پی و لطمه به اقتصاد کشور پیش رفته است.
 
رازقی، رئیس اتاق بازرگانی استان فارس در گفت و گو با خبرنگار "ما "با بیان این که اتاق بازرگانی تنها برای صدور کارت نقش دارد، گفت: کارت بازرگانی مانند تیغ دولبه ایست که هم می توان از آن استفاده مفیدی کرد و هم باعث ضرر و زیان شد و باید این را در نظر داشت که هر نوع عملکرد فعالین اقتصادی ارتباطی با اتاق یا سازمان صادر کننده کارت ندارد.
یک پیرزن با یک کارت بازرگانی ۷۰ «پرشه» وار کرده است!/ لزوم برچیده شدن بساط کارت های بازرگانی؛دنیا به سمت الکترونیکی شدن است/ امضا های طلایی و فساد به دنبال مجوزهای بی اساس
وی افزود:شما تا به حال شنیده اید که یقه اداره راهنمایی و رانندگی را بگیرند و بگویند چرا فلانی تصادف کرده، اتاق بازرگانی هم به همین شکل است و به همین منظور دخل و تصرفی در چگونگی فعالیت استفاده کنندگان از کارت بازرگانی ندارد.
رازقی با بیان این که ضررهای اقتصادی به سیاست گذاری های نادرست در کشور بازمی گردد، گفت: همین مسائل موجب می شود که پسته از کشور قاچاق شود و حتی یک پیرزن با یک کارت بازرگانی ۷۰پرشه وار می کند. خب معلومه که چه کسی وارد کرده و چه افرادی در پشت پرده هستند.چه کسی وکالت داده، همه مستندات آن هم موجود است پس چرا پیگیری نکرده و او را بازخواست نمی کنند.حال آقای همتی، رئیس بانک مرکزی بلوا به پا می کند که صادر کننده ارز خود را بازنگردانده،بعد هم همین بگیر و ببندها اتفاق می افتد.این می شود که واردات قاچاق داریم اما صادرات نه.

وی با تاکید بر این که بساط کارت بازرگانی باید جمع شود، توضیح داد:متاسفانه برخی مسئولین ضابطه و قانون تعریف می کنند و می گویند حالا بیا و بر اساس این ضوابط مجوز بگیرکه نتیجه آن امضا های طلایی و فساد می شود.دنیا دهکده کوچک جهانی شده، این بساطی است که ما پهن کرده ایم و فساد بار آمده،از این رو هرچه تعداد مجوزها بیشتر باشد، یقینا بر بگیر و ببند و تخلف و فساد افزوده می شود.
رازقی با بیان این که زمانی که از این کارت ها سوء استفاده شود، مقصر اتاق بازرگانی نیست، ادامه داد: دنیا به اندازه ای پیشرفته شده و به سمت الکترونیکی شدن رفته که دیگر نیازی به این کارت ها نیست درحال حاضر فقط کشور ما و چند کشور جهان سومی از این کارت ها استفاده می کنند.

رئیس اتاق بازرگانی فارس به مزیت های کارت بازرگانی اشاره کرد و گفت:این کارت ها در حقیقت مجوزیست که افراد می توانند پس از بررسی و آموزش های لازم به صادرات بپردازند.وی به روند تهیه کارت های بازرگانی اشاره کرد و افزود:صدور کارت بازرگانی مشترکا به عهده وزارت صمت و اتاق بازرگانیست.تا قبل از مردادماه سال جاری بنا بر این بود که متقاضیان مستندات را از طریق کارت بازرگانی سامانه اتاق وارد کنند و پس از تکمیل مدارک و آموزش لازم کارت بازرگانی برای آن ها صادر شود.
صدور کارت بازرگانی از سوی اتاق تعاون
ابراهیم غلامزاده،نائب رئیس اتاق بازرگانی فارس نیز با بیان این که وجود کارت بازرگانی در امر صادرات به اقتصاد کشور اختلالی وارد نمی کند، گفت:این آدرس اشتباهی دادن است و نمی توان تخلفات را به همه تجار و فعالین اقتصادی تعمیم داد.وی با تاکید بر این که ضروریست تا مراجع قانونی و مسئولین مربوطه با متخلفان برخورد کنند، ادامه داد: طبق قانون اتاق بازرگانی به عنوان مشاور سه قوه فعالیت دارد تا برای کمک به بخش خصوصی اقدام کند.لذا ضروریست که مسئولین و بازرسین مربوطه تخلفات آن ها را پیگیری نمایند.
یک پیرزن با یک کارت بازرگانی ۷۰ «پرشه» وار کرده است!/ لزوم برچیده شدن بساط کارت های بازرگانی؛دنیا به سمت الکترونیکی شدن است/ امضا های طلایی و فساد به دنبال مجوزهای بی اساس
غلامزاده گفت:روند صدور کارت های بازرگانی تنها مربوط به اتاق بازرگانی نیست چرا که از سوی اتاق تعاون هم این کار صورت می گیرد و سازمان صمت هم کارت صادر می کند.اخیرا هم فقط سازمان صنعت، معدن و تجارت در امر صدرو کارت نقش دارد.وی با اشاره به کارت های بازرگانی اجاره ای گفت:برخی با در اختیار گذاشتن کارت خود به دیگری به تخلفات دامن می زنند.این در حالیست که در هیچ جای دنیا تجار و فعالین اقتصادی برای صادرات یا واردات خود به کارت بازرگانی نیازی ندارند.

ضرورت تجارت آزادانه به جای کارت های بازرگانی
نائب رئیس اتاق بازرگانی فارس با بیان این که فعالیت اقتصادی منوط به داشتن کارت بازرگانی نیست، ادامه داد:در دنیا برای هر نوع فعالیت اقتصادی نیازی به کارت بازرگانی نیست و هر فردی این حق را دارد که بتواند آزادانه به تجارت بپزدازد اما متاسفانه در کشور ما هر نوع فعالیتی را منوط به داشتن این کارت ها کرده اند.

برپایه این گزارش، ضروریست تا بازرسین و شورای عالی نظارت بر عملکرد فعالین اقتصادی تسلط نمایند تا بیشتر از این شاهد تخلفات نباشیم و از هرج و مرج های اقتصادی کمتر شود.همانطور که در گزارش آمده اتاق بازرگانی نیز مانند اداره راهنمایی و رانندگی مجوز ها را صادر می نماید و این بازرسین و مامورین هستند که می بایست تخلفات را رصد و جرم آن ها را برای اجرای حکم پیگیری نمایند.
لزوم برچیده شدن بساط کارت های بازرگانی؛ دنیا به سمت الکترونیکی شدن رفته است/یک پیرزن با یک کارت بازرگانی ۷۰ «پرشه» وارد کرده است!/ رابطه امضاهای طلایی و فساد
 گفتنی است، اتاق بازرگانی تشکلی است که در آن تجار عمده و صاحبان صنایع برای هماهنگی فعالیت‌های خود و چانه‌زنی با نهادهای حکومتی برای تأمین منافع‌شان تلاش می‌کنند. در ادامه برخی از وظایف و اختیارات اتاق ایران از نظرتان می گذرد.ایجاد هماهنگی و همکاری بین بازرگانان و صاحبان صنایع و معادن و کشاورزی در اجرای قوانین مربوطه و مقررات جاری مملکتی، ارائه نظر مشورتی در مورد مسائل اقتصادی کشور اعم از بازرگانی، صنعتی و معدنی و مانند آن به قوای سه‌گانه،همکاری با دستگاه‌های اجرایی و سایر مراجع ذی‌ربط به منظور اجرای قوانین و مقررات مربوط به اتاق،ارتباط با اتاق سایر کشورها و تشکیل اتاق‌های مشترک و کمیته‌های مشترک با آن‌ها بر اساس سیاست‌های کلی نظام جمهوری اسلامی ایران ،تشکیل نمایشگاه‌های تخصصی و بازرگانی داخلی و خارجی با کسب مجوز از وزارت بازرگانی و شرکت در سمینارها و کنفرانس‌های مربوط به فعالیت‌های بازرگانی، صنعتی، معدنی و کشاورز اتاق در چارچوب سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی ایران.
انتهای پیام/برچسب ها: کارت ، بازرگانی ، فارس
دریـچـــــــــــــــــــــه
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
محمد
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۱
0
0
همه از اشکالات و نواقص خرابیها می گویند
کی باید مشکل را حل کند حلقه مفقوده است
همه می گویند این شود آن شود
بابا یکی باید بیل به دست بگیرد جوی را پاک کند تا آب لجن ها را ببرد
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: