کد خبر: ۱۴۷۷۳۳
تاریخ انتشار: ۱۶:۲۲ - ۲۷ خرداد ۱۴۰۰
در حالی که دراگان اسکوچیچ در مرحله برگشت مقدماتی جام جهانی چهار پیروزی کسب کرد و به‌عنوان تیم صدرنشین صعود کرد اما رئیس فدراسیون فوتبال از پایان قرارداد او صحبت کرد.
به گزارش سرویس رصد ورزشی شیرازه، کمتر کسی نتایج ضعیف تیم ملی فوتبال ایران را در دور رفت مقدماتی جام جهانی فراموش می‌کند، تیم ایران با هدایت مارک ویلموتس که به تعبیر مهدی تاج، نجیب‌زاده بلژیکی بود، در آن مسابقات از چهار بازی دو شکست برابر عراق و بحرین کسب کرد و راه صعود از مرحله مقدماتی را به اما و اگر کشاند، البته ویلموتس پس از آن دو شکست تلخ، به خاطر عدم پرداخت مطالباتش حاضر به ادامه همکاری با تیم ملی ایران نشد و کار طرفین به شکایت و در نهایت محکومیت ایران برای پرداخت مبلغ قراردادش( دو میلیون یورو) کشیده شد.

نام نجیب‌زاده بلژیکی با کسب نتایج بسیار ضعیف و خسارت جبران‌ناپذیری که به فوتبال ایران زد، در تاریخ ماندگار شد. هر چند که مسببان این قرارداد ننگین هیچ زمانی پای میز محاکمه نیامدند و اصلا انگار نه انگار قراردادی با چنین خسارتی در فوتبال ایران بسته شده است!

پس از رفتن ویلموتس و وضعیت بلاتکلیف فدراسیون و تیم ملی، در نهایت در بهمن‌ماه ۹۸، دراگان اسکوچیچ به‌عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان معرفی شد. انتخابی که البته با واکنش‌های زیادی همراه بود و مربیان ایرانی معتقد بودند اسکوچیچ در حد و اندازه تیم ملی ایران نیست و حضور او در نیمکت تیم ملی در واقع رزومه برای اوست و دردی از فوتبال ایران دوا نمی‌کند. در نهایت فدراسیون فوتبال چنین تصمیمی گرفت و اسکوچیچ را به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب کرد.

در اسفندماه سال گذشته با آمدن تیم مدیریتی جدید در فدراسیون فوتبال، صحبت از تغییر در رأس کادر فنی تیم ملی به میان آمد اما رئیس فدراسیون آن را رد کرد، البته در آن زمان تغییر در کادر فنی در شرایطی که مرحله برگشت این رقابت‌ها هم پیش‌رو بود کار منطقی به حساب نمی‌آمد.

در نهایت تیم ملی فوتبال کشورمان بدون بازی تدارکاتی، در خردادماه امسال ابتدا عازم کیش شد و اردوی ۱۰ روزه در آن جزیره برگزار کرد و پس از آن راهی منامه بحرین شد تا در مرحله برگشت مسابقات مقدماتی جام جهانی شرکت کند. سلب میزبانی از ایران و مصاف با بحرین در خاک این کشور و همچنین رویارویی با تیم عراق که از سال ۲۰۱۱، ملی‌پوشان ایران موفق به شکست این تیم نشده بودند، موجی از نگرانی برای اهالی فوتبال به وجود آورده بود. در این میان بی‌اعتمادی به کادر فنی هم باید اضافه کرد.

تیم ملی تحت هدایت اسکوچیچ، از ۴ بازی در دور برگشت مرحله مقدماتی جام جهانی، چهار پیروزی به دست آورد و به‌عنوان تیم صدرنشین به مرحله بعد صعود کرد. البته نقش موثر بازیکنانی همچون سردار آزمون، مهدی طارمی، سامان قدوس و احسان حاج‌صفی در کنار دراگان اسکوچیچ در موفقیت تیم ملی در این رقابت‌ها را نباید نادیده گرفت،اما با این حال نمی‌توان نقش اسکوچیچ را در جمع و جور کردن تیمی که با ویلموتس از هم پاشیده و ناامید بود، فراموش کرد. دو پیروزی برابر بحرین و عراق کارنامه درخشان سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان در این رقابت‌ها بود که توانست طلسم‌شکنی کند. تیم ایران برای اولین بار بحرین را در خاک این کشور شکست داد و پس از آن موفق به شکست تیم عراق پس از ۱۰ سال شد، افتخاراتی که همه آن‌ها با دراگان اسکوچیچ سرمربی تیم ملی ایران رقم خورد و او هم پس از کسب چنین پیروزی‌های دلنشینی عدد ۷ را به مردم ایران نشان داد تا به همه یادآوری کند در هفت بازی که هدایت این تیم را برعهده داشته، هفت پیروزی کسب کرده است.

البته گویا شهاب عزیزی خادم رئیس فدراسیون فوتبال کشورمان جزء اولین کسانی بود که این کارنامه موفق را فراموش کرد، چرا که او روز گذشته بلافاصله پس از بازگشت به ایران از پایان قرارداد دراگان اسکوچیچ با تیم ملی فوتبال کشورمان خبر داد و تصمیم‌گیری برای حضور او را به جلسه اعضای هیئت‌رئیسه و کمیته فنی موکول کرد. دراگان اسکوچیچ هم در واکنش به اظهارات رئیس فدراسیون و پایان قراردادش با تیم ملی فوتبال کشورمان گفت: "من هنوز سرمربی تیم هستم و اجازه بدهید از بردی که کسب کردیم لذت ببریم."

رئیس فدراسیون فوتبال در بدو ورود در حالی از پایان قرارداد اسکوچیچ صحبت کرد که گویا این مربی هیچ افتخاری کسب نکرده است. ضمن اینکه تیم ملی فوتبال کشورمان در شهریورماه سال جاری، تقریبا دو ماه دیگر باید در مرحله بعدی این رقابت‌ها شرکت کند و عملا فرصتی برای تغییر در رأس کادر فنی نیست. البته این روزها صحبت از حضور مربیانی در رأس کادر فنی تیم ملی است که در سال‌های گذشته هم هدایت این تیم را برعهده داشتند.

اما سوال اصلی اینجاست که فدراسیون فوتبال دقیقا با چه بهانه‌ای قرار است با دراگان اسکوچیچ قطع همکاری کند؟! آیا به دلیل هفت برد پیاپی این سرمربی دیگر جایی در رأس تیم ملی ندارد؟! آیا عبور از اسکوچیچ با این دستاورد، اخلاق ورزشی است؟! ضمن اینکه نباید فراموش کنیم به دلیل مشکلات تحریم انتقال پول به مربیان و بازیکنان خارجی به یک معضل بزرگ برای فوتبال ایران بدل شده است و حالا تغییر دوباره در رأس کادر فنی و عقد قرارداد جدید می‌تواند فوتبال ایران را مانند پرونده ویلموتس وارد چالش بزرگی کند.

انتهای پیام/ش/ر
برچسب ها: ورزشی ، فوتبال ، ایران
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: