کد خبر: ۱۴۸۷۲۳
تاریخ انتشار: ۱۵:۴۲ - ۰۳ مرداد ۱۴۰۰
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز در نشست امروز ستاد مدیریت بیماری کووید۱۹ در دانشگاه، کروناویروس را خطرناک ترین بیماری قرن خواند و بر جدی گرفتن این ویروس خطرناک تاکید کرد.
به گزارش سرویس سلامت شیرازه، مهرزاد لطفی رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز با ابراز نگرانی نسبت به وضعیت کرونا در استان گفت: حساسیت مردم استان نسبت به بیماری کووید۱۹ و ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی روز به روز در حال کاهش است و این موضوع وضعیت استان را بحرانی تر می کند.

وی ادامه داد: با توجه به قدرت بالای سرایت پذیری نوع جهش یافته کروناویروس هندی و انتقال گسترده آن در بین افراد جامعه، باید حساسیت ها نسبت به این ویروس کشنده در رعایت کامل پروتکل های بهداشتی افزایش یابد.
 
رییس دانشگاه با تاکید بر مشارکت بیشتر مردم در رعایت پروتکل های بهداشتی در برابر کروناویروس اظهار کرد: هرگونه بی توجهی، ساده انگاری و رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی، تاثیر بسیاری در شدت چرخش و انتقال این بیماری در جامعه دارد.

لطفی با اشاره به موج پنجم کروناویروس گفت: همراهی و همکاری بیشتر دستگاه های اجرایی در افزایش نظارت ها در زمینه رعایت پروتکل های بهداشتی و اعمال محدودیت ها به ویژه در اماکن پرتردد، سهم به سزایی در برون رفت از این بحران دارد.
 
این مقام مسئول با توجه به افزایش ورودی مراکز ۱۶ ساعته یادآور شد: از ابتدای شیوع این بیماری تا کنون، فعالیت مراکز منتخب درمان سرپایی کروناویروس استان در پیشگیری و درمان زودهنگام افراد مشکوک و دارای علائم کروناویروس نقش موثری داشته و ضرورت دارد مردم در صورت مشاهده علائم، به پزشک خانواده و یا مراکز ۱۶ ساعته مراجعه کنند.

رییس دانشگاه با بیان اینکه هفته های سختی را از نظر بحرانی تر شدن وضعیت کروناویروس در استان در پیش داریم افزود: متاسفانه علی رغم هشدارهای مکرر مبنی بر عدم مسافرت به فارس، هموطنان از استان های با وضعیت قرمز به فارس سفر داشته اند که این امر نیز باعث تشدید وضعیت بحرانی استان شده است.
 
 لطفی یادآور شد: در حال حاضر ۲۳ شهرستان استان در وضعیت قرمز به سر می بردند که اگر کماکان شاهد عدم رعایت پروتکل های بهداشتی باشیم، شهرستان های دیگر استان نیز به سرعت به وضعیت قرمز تبدیل می شوند، همشهریان باید آگاه باشند که عدم رعایت دستورالعمل های بهداشتی، باعث شعله ورشدن آتش کرونا در خانه فارسی شده است.

وی  در ادامه این نشست وضعیت آمار مبتلایان به کروناویروس و جانباختگان این بیماری در شیراز و استان، روند انجام تست های pcr در مراکز ۱۶ ساعته، فعالیت آزمایشگاه های تشخیصی کووید۱۹، همچنین اقدامات کارگروه های مختلف ستاد دانشگاهی مدیریت بیماری کووید۱۹ را ارزیابی کرد.
 
گفتنی است در این جلسه معاونان و مدیران ارشد دانشگاه نیز توضیحاتی در خصوص حوزه های مختلف مانند بیمارستان پشتیبان، نوبت کاری پزشکان در مراکز درمانی، فرآیند تزریق واکسن علیه کووید۱۹، نحوه انجام تست کووید۱۹ و تست سریع، فعالیت مراکز ۱۶ ساعته درمان سرپایی کرونا، وضعیت بیماران بستری کووید۱۹، اقدامات کارگروه های مختلف و پیگیری مصوبات ستاد، روند وضعیت بستری و ترخیص بیماران مبتلا به کروناویروس، درصد اشغال تخت های عادی و ویژه، وضعیت ابتلا در شهرستان های استان و انجام تست های کروناویروس، ارائه کردند.

به گزارش شیرازه، سیصد و شصت و هشتمین نشست ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم پزشکی شیراز صبح امروز، سوم مرداد، در دفتر رییس دانشگاه برگزار شد.

انتهای پیام/ح
مطالب مرتبط
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: