کد خبر: ۱۴۹۸۶۷
تاریخ انتشار: ۱۴:۳۲ - ۲۱ شهريور ۱۴۰۰
عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی فارس:
طیبی گفت: مشکلی اصلی رمز ارز‌ها، نبود متولی مشخص، قانونی و اصلی جهت فعالیت گسترده رمز ارز در کشور است و عدم وجود چنین سازمانی جهت اخذ مجوز افراد و شرکت‌های فعال در این زمینه این مسئله را به یک معضل اساسی تبدیل کرده است.
به گزارش سرویس اقتصادی شیرازه، نادر طیبی عضو هیات رئیسه و رئیس کمیسیون تخصصی انرژی، محیط زیست، صنایع پالایشی و پتروشیمی اتاق بازرگانی فارس با اشاره به بلاتکلیفی در خصوص رمز ارز‌ها در فضای اقتصاد کشور، گفت: در بحث رمز ارز‌ها مشکلی اصلی، نبود متولی مشخص، قانونی و اصلی جهت فعالیت گسترده رمز ارز در کشور است و عدم وجود چنین سازمانی جهت اخذ مجوز افراد و شرکت‌های فعال در این زمینه این مسئله را به یک معضل اساسی تبدیل کرده است.

وی افزود: رمز ارز‌ها واقعیتی در کشور است که همچنان متولی قانونی جهت استخراج آن در کشور مشخص و شفاف نیست و همین موضوع موجب شده رفتار ها و بخشنامه‌ها  بسیار متناقض است.

طیبی اظهارداشت: به عنوان مثال در زمان قطعی برق به صورت موردی یک سری برخورد‌های موردی، مقطعی و بدون تداوم انجام می‌شود که مبنای قانونی چندان مشخصی ندارد و همین موضوع موجب بلاتکلیفی دستگاه‌ها و سیستم‌هایی مانند شهرک‌های صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی می‌شود که موضوع تولید رمز ارز‌ها و مزارع رمز ارز در آن‌ها مطرح است و این مسئله نهایتا سبب ایجاد فضایی غیر شفاف و نیز بروز اقدامات غیرقانونی خارج از عرف در این حوزه شده است.

وی با اشاره به صدور برخی مجوز‌ها بر اساس دستورالعمل‌های سازمان صمت یا دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه برای تامین انرژی اضافه کرد: در خصوص محدودیت‌های تولید برق و گاز، برخی خواستار مجوز‌هایی پیرامون نیروگاه‌های خود تامین و خرید گاز از شرکت ملی گاز شدند که مجوز‌های صادره جهت نیروگاه‌های خود تامین، بلاتکلیف مانده و افراد و شرکت‌هایی که در حوزه تولید دستگاه‌ها و تجهیزات مرتبط با حوزه رمز ارزها، سرمایه گذاری انجام داده اند همچنان در اغما به سر می‌برند.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی فارس ادامه داد: با ادامه این روند و مصرف غیر قانونی برق و گاز در این حوزه، دولت نیز با کمبود انرژی در کشور مواجه می‌شود و در مواردی نیز برخی از مجوز‌های قانونی صادر شده نیز لغو می‌شود.

طیبی با بیان اینکه موضوع رمز ارز‌ها می‌تواند فرصت و یا تهدید باشد، عنوان داشت: در حوزه رمز ارز‌ها نیاز است نقشه راه فعالیت در این بخش، تامین تجهیزات و زیرساخت‌های لازم جهت استخراج قانونی، مشخص شدن سیاست‌های دولت و متولی این حوزه جهت سرمایه گذار و بهره برداران مشخص شود، زیرا ادامه روند فعلی موجب نابودی صنعت و کسب و کار‌های خرد و کلان خواهد شد.

در ادامه این جلسه عالم پور فعال اقتصادی و کارشناس حوزه انرژی در بخش خصوصی به ارائه گزارشی پیرامون موضوع بررسی مشکلات رمز ارز‌ها بر ساختار صنعت و اقتصاد کشور پرداخت.

وی گفت: با توجه به آمار داده شده در حال حاضر سرانه مصرف برق ایران ۲.۹ مگاوات در ساعت به ازای هر نفر است که کمتر از میانگین جهانی است، اما در تولید و استخراج رمز ارز‌ها در رتبه ۴ در دنیا قرار داریم که پیش بینی میشود در سال‌های آتی با افزایش استخراج رمز ارز‌ها مواجهه شویم.

عالم پور با اشاره به مصرف برق، اظهار کرد: طبق آمار و بررسی‌های انجام شده در حال حاضر میزان برق مصرفی جهت استخراج رمزارز معادل ۴ نیروگاه برق اتمی است که نشان از افزایش بار اضافی بر شبکه تولید و توزیع برق بوده و در بلند مدت باعث اثرات مخرب بر بدنه صنعت و تولید شده و بررسی‌ها تا به امروز حاکی از اثرات خسارت بار زیادی بر شدت اثر قطعی برق بر ۶۴درصد از صنایع کوچک و متوسط ایران است.

به گفته این فعال اقتصادی، با توجه به افزایش قیمت جهانی رمز ارز‌ها مانند بیت کوین و محدودیت‌های اعمال شده از سمت دولت‌ها در خصوص استفاده از دستگاه‌های ماینر، پیش بینی می‌شود که افزایش بی رویه واردات غیر قانونی دستگاه‌های ماینر و خسارات مجدد بر افزایش بار شبکه برق کشور و تمایل واحد‌های تولیدی و صنعتی نسبت به استفاده از دستگاه‌های ماینر به جای تولید و اشتغال در حرفه اصلی خود و باعث تعطیلی مجدد واحد‌ها شوند.

عالم پور اظهارداشت: در حال حاضر استخراج رمز ارز‌ها مشکلات بسیاری را بر ساختار تولیدی و صنعتی ایران داشته است از جمله قطعی برق که باعث خسارت و تعطیلی واحد‌های صنعتی و تولیدی شده، تعطیلی واحد‌ها و تمایل به استفاده از دستگاه‌های ماینر با استفاده از برق صنعتی و. باعث خسارت بر تولید و اشتغال شده است.

وی با اشاره به اینکه استخراج یک بیت کوین به بیش از ۳۰۰ مگاوات ساعت برق نیاز دارد، تاکید کرد: این میزان بیشتر از برق مصرفی حدود ۳۵ هزار واحد مسکونی در یک شبانه روز است. مسئله این است که در این سال‌ها به هر دلیل، سرمایه گذاری کافی در تولید برق صورت نگرفته و پروژه‌های نیروگاهی یا نیمه کاره مانده یا آغاز نشده است.

عالم پور معتقد است که اگرچه گفته می‌شود که در حدود یک هزار مگاوات از برق کشور به استخراج رمز ارز‌ها اختصاص می‌یابد، اما اگر اجازه داده می‌شد سرمایه گذاران، برق تولید کنند و برق خود را بر اساس ضوابط قانونی مصرف کنند، بخشی از این کمبود‌ها نیز جبران میشود.

وی عنوان داشت: همچنان در کشور در خصوص استخراج رمز ارز‌ها متولی و سازمان مشخصی وجود ندارد که هم در جهت صدور مجوز قانونی و هم در خصوص برخورد با متخلفان اقدام کند و در نتیجه پاسخگویی در رابطه با قطعی برق و خسارت وارده بر واحد‌های تولیدی و تعطیلی آن‌ها و استفاده از امکانات صنعتی برای مصارفی غیر از تولید و ایجاد اشتغال در بدنه صنعت وجود ندارد و این باعث بروز تخلفات گسترده و خسارات زیان باری شده است.

کتیبه نیز در این جلسه با بیان اینکه امروزه استخراج رمز ارز‌ها یک فرصت است یا تهدید و همچنین هیچ سازمانی ریسک‌های سرمایه گذاری در این رابطه را ارزیابی و بررسی نمی‌نماید گفت: بایستی متولی این امر مشخص شود تا شاهد این نابسامانی و هدر رفت سرمایه در بخش تولید نباشیم و فعالیت سرمایه گذاران این حوزه و تامین برق جهت استخراج رمز ارز‌ها در مسیر شفاف و روشنی قرار گیرد.

انتهای پیام/ح

مطالب مرتبط
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: