کد خبر: ۱۵۰۰۶۳
تاریخ انتشار: ۰۹:۲۹ - ۳۱ شهريور ۱۴۰۰
چالش‌های دفع پسماندهای عمرانی و ساختمانی شیراز بررسی شد:
رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر شیراز از افزایش قابل توجه حجم پسماندهای ساختمانی شهر شیراز خبر داد و گفت: مدیریت صحیح پسماندهای ساختمانی از اولویت های جامعه بوده که مستلزم نگاه جدی مدیران شهری است.
روزانه بیش از ۷هزار تن پسماند عمرانی ساختمانی دفع می شودبه گزارش سرویس اجتماعی شیرازه، چالش های حال و آینده دفع پسماندهای عمرانی و ساختمانی  با حضور رئیس و اعضاء کمیسیون سلامت ، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز و جمعی از معاونین خدمات شهری شهرداری شیراز بررسی و معضلات زیست محیطی موجود و لزوم اتخاذ تصمیم کارشناسی در جانمایی سایت دفن پسماندهای ساختمانی شیراز با محوریت نگاه به آینده شهر و مسائل شهرسازی پیش رو در بازدید میدانی از سایت دفن پسماندهای ساختمانی کیان آباد ارزیابی شد.

مسعود زارعی رئیس کمیسیون سلامت ، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز با اشاره به افزایش قابل توجه حجم پسماندهای ساختمانی که باعث ایجاد آلودگی های زیست محیطی و تاثیر منفی در منظر شهری و نارضایتی شهروندان شده است ، افزود : مدیریت صحیح پسماندهای ساختمانی از اولویت های جامعه بوده که مستلزم نگاه جدی مدیران شهری است.

رئیس سازمان مدیریت پسماند ضمن ارائه گزارشی از میزان پسماندهای عمرانی و ساختمانی و تعداد خودروهایی که به سایت کیان آباد وارد می شود بیان کرد : با توجه به دفع روزانه بیش از 7 هزار تن پسماند عمرانی  ساختمانی و تکمیل ظرفیت فعلی سایت در زمانی کمتر از یکسال نیازمند نگاه ویژه شورا و شهرداری به مسئله افزایش ظرفیت سایت و جانمایی مکانهای دفع پسماند در نقاط مختلف پیش بینی شده می باشد.

زارعی بحث دفع پسماند را موضوعی چند بعدی دانست و تصریح کرد: تشکیل تیم کارشناسی متخصص متشکل از حوزه های شهرسازی ، حمل و نقل و ترافیک ، پسماند ، فنی وعمرانی ، اقتصاد و سرمایه گذاری و مشاوران طرح جهت بررسی دقیق و جامع این موضوع در کوتاهترین زمان و استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در جهت بازیافت پسماندهای ساختمانی  با هدف ایجاد صرفه‌جویی در هزینه های حمل و نقل و دفع ضایعات ساختمانی ، استفاده مجدد از این مواد ، حفظ محیط زیست ، کاهش آلودگی خاک ، کاهش نیاز به زمین جهت دفع ، ایجاد اشتغال و توسعه صنایع بازیافت ضروری است.

وی با توجه به اهمیت افزایش سرانه فضای سبز در ارتفاعات به کاشت درختان و ایجاد فضای سبز در سایت تاکید کرد و افزود:  فضای سبز مناسب تاثیر بسزایی در سلامت روان شهروندان دارد.

در ادامه مقرر گردید با توجه به گستره شهر شیراز طرح دفع پسماندهای عمرانی ساختمانی محلات با هدف صرفه‌جویی در هزینه های حمل و نقل و دفع ضایعات ساختمانی در نقاط مختلف بررسی و نتیجه به کمیسیون ارائه گردد.

در پایان عضو شورای شهر با توجه به اهمیت موضوع رفع معضلات سایت و تاکید بر پیگیری جدی راهکارهای پیشنهادی توسط شهرداری مقرر گردید در اولین جلسه سازمانها با استاندار فارس گزارشات و طرح های پیشنهادی در جهت تعیین تکلیف موضوع و مکان یابی جدید با استفاده از ظرفیت های استان درسطح یکی از معضلات شهری مطرح شود.

انتهای پیام/س
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: