کد خبر: ۱۵۳۳۲۵
تاریخ انتشار: ۱۹:۰۴ - ۰۵ فروردين ۱۴۰۱
در نماز جمعه شیراز :
امام جمعه شیراز گفت: روحیه مشارکت، رقابت سالم، ایجاد فرهنگ مبارزه با مفاسد اقتصادی و مبارزه با رباخواری، از پیوست‌هایی است که در نقشه مهندسی فرهنگی فارس مورد تاکید است.
به گزارش سرویس فرهنگی شیرازه، آیت‌الله لطف‌الله دژکام ظهر امروز در خطبه‌های نخستین نماز جمعه سال نو، اظهار داشت: در آغاز سال که متصل به ماه رمضان است جوانان برای کسب عزت و عظمت به سمت تقوا بروند بنابراین تقوا سرفصل اصلی برای سال 1401 باشد.

امام جمعه شیراز با تاکید بر طی مسیر معنویت به یکی از گام‌های این مسیر که ورزش است، اشاره کرد و افزود: در ورزش همگانی هدف اصلی و مهم سلامت بدن همه مردم است پس باید ورزش‌های همگانی را در جامعه رواج داد.

آیت‌الله دژکام باید سبک زندگی اسلامی را رواج داد که ورزش در این سبک اصلی مهم است، بیان کرد: علاوه بر ورزش همگانی توجه به ورزش رزمی است که این نوع ورزش آماده نگه داشتن توانایی و توانمندی بدنی است که در قرآن نیز به آن اشاره شده است.

امام جمعه شیراز با بیان اینکه نوع دیگر ورزش قهرمانی است، گفت: قهرمانان ما در عرصه بین‌المللی وقتی پرچم را بالا می‌برند عزت ما تامین می‌شوند پس ورزش‌های قهرمانی نیز حفظ آبرو، عزت و عظمت ایران اسلامی است باید به قهرمانان بها دهیم.

آیت‌الله دژکام با اشاره به برش استانی نقشه مهندسی فرهنگی افزود: این نقشه تهیه شده که در این نقشه درباره ورزش نیز مطالبی قید شده که تاکید نخست بر ورزش همگانی است و در راستای تحقق آن باید فضاهای انجام ورزش همگانی و امنیت آن را تامین کنیم.

وی با بیان اینکه توجه به ورزش همگانی فقط به شهرها خلاصه نشود بلکه در روستاها هم باید این امر مورد توجه قرار گیرد، بیان کرد: ورزش‌های بومی و پهلوانی نیز باید مورد توجه قرار گیرد همچنین توجه به کارکردهای ورزش که در نقشه مهندسی ذکر شده باید از سوی ورزش و جوانان استان پیگیری شود.

امام جمعه شیراز در ورزش‌های پهلوانی در حین ورزش بحث اخلاقی و معنوی نیز مطرح می‌شود، گفت: از این سبک ورزش باید در دیگر ورزش‌ها استفاده شود اگر ریتمی در ورزش لازم است چه لزومی دارد که از غرب به عاریه گرفته شود.

آیت‌الله دژکام با اشاره به تاکید پیامبر اسلام بر ورزش کردن افزود: مسلمانی بهترین سبک برای زندگی است و محدود به چند مورد خاص نیست باید این سبک را به مردم بشناسانیم و در جامعه رواج دهیم.

وی در خطبه‌های دوم نماز خطاب به مدیران استان گفت: در سال‌های پیش وقتی رهبری معظم نام یک سال را معین می‌کردند، دنبال این بودیم که باید چکار کنیم، بایدها مشخص نبود اما با درایت مقام معظم رهبری و پیگیری‌های حکیمانه، امروز اگر یک مدیری بگوید نمی‌دانم چکار کنم، حکایت از ناکارآمدی این مدیر است.

امام جمعه شیراز با بیان اینکه سیاست‌های کلی در هر بعدی از سوی رهبری اعلام شده است، افزود: نقشه مهندسی فرهنگی استان و جزئیات برنامه‌های سال 1401 نیز در این نقشه مشخص و سهم و وظیفه دستگاه‌ها هم تبیین شده است.

آیت‌الله دژکام با بیان اینکه مدیران باید در این مسیر حرکت کنند، تصریح کرد: فرهنگ بیگانه از تولید و اقتصاد نیست، رهبری فرمودند که فرهنگ مثل هوا است همه جا موجود است پس همه جا باید روح فرهنگی و خط مشی فرهنگی نظام اسلامی حاکم شود.

وی با بیان اینکه نقشه مهندسی فرهنگی یک نگاه جامع دارد، گفت: کار فرهنگی گستره همه زندگی ما را دارد، در این راستا هماهنگی بین بخش فرهنگ و مدیریت اجرایی ایجاد شود و جهت‌گیری فرهنگی به مدیر مربوطه آموزش داده شود.

امام جمعه شیراز با بیان اینکه تولید باید در عرصه جهانی دنبال شود، افزود: در نقشه مهندسی فرهنگی استان فارس روحیه مشارکت، تعاون، رقابت سالم، ایجاد فرهنگ مبارزه با مفاسد اقتصادی و  مبارزه با رباخواری بیان شده است.

آیت‌الله دژکام با بیان اینکه مبارزه با گرانفروشی و احتکار و کم فروشی باید فرهنگ شود، بیان کرد: در مسئله رباخواری متاسفانه بانک‌ها هم دچار شدند و اگر مردم مطالبه و حمایت نکنند، مبارزه با فساد اقتصادی جدی نمی‌شود.

وی با بیان اینکه حمایت از تولید محصولات فرهنگی و صنایع هنری بومی در این نقشه بیان شده است، تصریح کرد: خلاقیت و تولید متناسب با ارزش‌ها باید مورد توجه فعالان فرهنگی باشد.

امام جمعه شیراز با بیان اینکه افزایش بهره‌وری و افزایش کیفیت محصولات داخلی از تاکیدات این نقشه است، گفت: افزایش کیفیت همواره مورد توجه هنرمندان شیرازی بوده نباید این فرهنگ ضربه بخورد باید کاری کنیم که این فرهنگ در همه ابعاد رواج یابد.

آیت‌الله دژکام با بیان اینکه کالای استان فارس باید در بازارهای بین‌المللی روی دست ببرند، افزود: برای رسیدن به این مقوله باید کار فرهنگی شود اگر فرهنگ را رشد ندهیم در تولید شکست می‌خوریم.

وی با بیان اینکه در تبلیغ و امور بازرگانی نباید شائبه دروغ مطرح باشد، تاکید کرد: این سند باید خوانده و پیگیری شود تا در افق 1404 درخشش ایران اسلامی به تحقق برسد.

انتهای پیام/م
منبع: فارس
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: