کد خبر: ۱۵۳۵۹۲
تاریخ انتشار: ۲۳:۳۳ - ۲۲ فروردين ۱۴۰۱
بزرگداشت روز جهانی پارکینسون در ایران برای نخستین بار توسط مرکز مدولاسیون عصبی در سال در ۱۳۹۸بیمارستان کوثر با حضور پزشکان متخصص، مسئولین درمانی و بیماران بهمراه خانواده برگزار شد لیکن بدلیل پاندمی کرونا در سالهای اخیر بصورت مجازی برگزار گردید و امسال نیز در نشستی با حضور اصحاب رسانه برگزار شد.
به گزارش سرویس سلامت شیرازه، ۲۲فروردین معادل ۱۱ اوریل به مناسبت تولد جیمز پارکینسون متخصص مغز و اعصاب روز آگاهی از پارکینسون نامیده شده است و ماه اوریل را نیز ماه آگاهی از پارکینسون می نامند.

 بزرگداشت روز جهانی پارکینسون در ایران برای نخستین بار توسط مرکز مدولاسیون عصبی در سال ۱۳۹۸ در بیمارستان کوثر با حضور پزشکان متخصص، مسئولین درمانی و بیماران محترم بهمراه خانواده برگزار شد . لیکن بدلیل پاندمی کرونا در سالهای اخیر بصورت مجازی برگزار گردید و امسال نیز در نشستی با حضور اصحاب رسانه برگزار شد.

راضیه رضایی متخصص مغز و اعصاب و فلوشیپ اختلالات حرکتی از هلند  در این رابطه گفت: بیماری پارکینسون دراثر تخریب سلول های ماده سیاه مغز و کاهش  دوپامین به وجود می اید. علایم بیماری زمانی اغاز می شود که بیش از ۸۰درصد از سلول ها از بین برود. این اختلال معمولاً باعث خشکی وکند شدن و لرزش و اختلال در راه  رفتن می شود که نهایتا منجر به کاهش توانایی حرکتی فرد می گردد.بروز این بیماری در افراد بالای شصت سال بیشتر است.. درمان این بیماری عمدتا شامل داروهایی است که اثرات  مشابه دوپامین دارند. در مراحل پیشرفته مقاوم به دارو عمل جراحی تحریک عمقی مغز به بیمار پیشنهاد می شود.


 علی رزم کن رئیس مرکز مدولاسیون عصبی و درد افزود: سالانه بیش از  ۲۰۰۰نفر از سراسر کشور و کشورهای اطراف در جهت درمان دارویی یا عمل جراحی تحریک عمقی مغز به مرکز مدولاسیون عصبی مراجعه می کنند این عمل جراحی تحریک عمقی مغز برای نخستین بار در جنوب کشور و به عنوان تنها مرکز بجز پایتخت در سال ۱۳۹۳ راه اندازی شد و از  ۱۳۹۴در بیمارستان کوثر توسط تیم جراحی مرکز مدولاسیون عصبی و درد  با پیشرفته ترین امکانات انجام می پذیرد.

رزم کن گفت: تاکنون بیش از ۲۰۰ عمل جراحی موفق با همکاری متخصصین مرکز انجام شده است که بعد از پایان جراحی و روشن شدن باتری کیفیت زندگی بیمار بیش از ۸۰ درصد بهبود می یابد. همچنین مصرف دارو بشدت کاهش یافته و بیمار قادر به انجام کارهای خود به صورت مستقل می باشد. خوشبختانه تاکنون با حمایت دولت، واردات دستگاه با ارز دولتی صورت پذیرفته و امیدواریم از این به بعد نیز این بیماران جهت خرید دستگاه و عمل جراحی مورد حمایتهای دولتی قرار گیرند. همچنین به دلیل هزینه بالای این درمان، نیازمند حمایت سازمانهای خیریه هستیم.


علیرضا مهدی زاده عضو هیات علمی و قائم مقام مرکز مدولاسیون عصبی در ایمن مورد خاطرنشان کرد: در راستای ارتقای دانش بالینی و بومی‌سازی تکنولوژی‌های پیشرفته جراحی پارکینسون، نخستین مرکز تحقیقات خصوصی علوم اعصاب کشور با محوریت مدولاسیون عصبی و کنترل درد در شیراز از سال ۹۷راه‌اندازی شده است.از سال ٩٣ مطالعات این مرکز آغاز و در سال ٩٥ پیشنهاداتی به دانشگاه علوم پزشکی شیراز در خصوص استفاده از نتایج مطالعات در این زمینه ارائه شد، اما از آنجا که توان اجرایی و مالی ساختارهای دولتی برای یک تحول سریع، کافی و مناسب نیست، درخواست راه‌اندازی مرکز تحقیقات خصوصی داده شد که منابع مالی این تحقیقات را اعضا و مدیران گروه تحقیقاتی تامین می‌کنند.

وی با بیان اینکه دانشگاه هم کمک کرد و مجوز را از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اخذ کردیم، گفت: سال ٩٨ با پیگیری دانشگاه و حمایت معاونت تحقیقات وفناوری وزارت بهداشت، نخستین مرکز تحقیقات مدولاسیون عصبی ودرد به شکل خصوصی راه‌اندازی شد.همچنین برای اولین بار برخی از اختلالات روانی مانند اختلال وسواس جبری را مورد توجه و بررسی قرار داده‌ایم و در این خصوص هم نتایج بسیار خوبی کسب شده است.

مهدی‌زاده با بیان اینکه در این کلینیک از داروها و ابزارهای مختلف استفاده می‌شود، عنوان کرد: بیش از پنج هزار مریض در کلینیک و بیش از ۲۰۰ بیمار جراحی شده مدولاسیون عصبی داریم که بانک اطلاعاتی درمانی آنها ثبت شده است و پس از درمان هم به شکل پیوسته با بیمار در ارتباط هستیم تا کیفیت فرآیندهای درمانی را به شکل دائمی سنجش کنیم و آن را ارتقا دهیم. همچنین تلاش ما معطوف به تبدیل شدن این مرکز به قطب مدولاسیون عصبی و درد در آسیای غربی است که امید است در آینده‌ای نزدیک محقق شود.

انتهای پیام/ف
برچسب ها: شیرازه ، فارس ، پارکینسون
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: