کد خبر: ۱۵۳۷۵۶
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۸:۳۳ - ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۱
امام جمعه شیراز:
آیت الله دژکام با بیان اینکه مراقبه در فضای مجازی باید به‌عنوان نیاز امروز جامعه مورد توجه قرار بگیرد، گفت: نباید اجازه داد با آبروی افراد بی‌گناه در فضای مجازی بازی شود.
به گزارش سرویس سیاسی شیرازه، آیت‌الله لطف‌الله دژکام، نماینده ولی‌فقیه در استان فارس، امروز، دوم اردیبهشت در خطبه‌های نماز جمعه شیراز ضمن توصیه به رعایت تقوای الهی، گفت: باید مراقب خودمان باشیم که خلاف رضای خدا کاری انجام ندهیم و این معنای تقوا و مراقبت است.

وی با تأکید بر اینکه باید مراقب اعضا و جوارح بدن خود باشیم تا با گوش و چشم و دهان و اعضای بدن خود گناه نکنیم و نعمات خدا را نباید در انجام معصیت به کار بگیریم، افزود: مراقبت از دل بسیار مهم است و انسان نباید بگذارد محبت غیر خدا بر دلش چیره شود و مراقبت فکر نیز حایز اهمیت است و فکر نکردن به گناه در این حوزه می‌گنجد.

آیت‌الله دژکام با اشاره به لزوم زیرساخت مراقبت، بیان کرد: باید مراقب باشیم تا لقمه حرام در زندگی ما نیاید زیرا فردی که لقمه حرام می‌خورد تمایلش به گناه بیشتر می‌شود و با یک امضا و دستوری که از پشت یک میز صادر شود، افراد می‌تواند دچار گناهان بزرگی شوند.

امام‌جمعه شیراز ادامه داد: باید همواره از خدا بخواهیم ما را در راه دوری از گناهان یاری کند و در شب شهادت امیرالمؤمنین(ع) از خدا می‌خواهیم که چشمان ما را از حرام مصون بدارد و به مرحله‌ای برسیم که خدای متعال را در همه حال حاضر و نظر بر اعمال خود بدانیم.

وی با بیان اینکه دستگاه‌های مربوطه در استان با ترویج گناه در جامعه باید برخورد کنند و شنیدن موسیقی حرام در اماکن عمومی از این موارد است، گفت: مراقبه در فضای مجازی نیز باید به عنوان نیاز امروز جامعه مورد توجه قرار بگیرد و نباید اجازه داد با آبروی افراد بی‌گناه در فضای مجازی بازی شود.

آیت‌الله دژکام اظهار کرد: مراقبت دل به این معناست که جز در خانه خدای متعال به هیچ چیز دیگری دل نبندیم و امشب فرق شکافته امام علی‌(ع) را واسطه قرار می‌دهیم تا تمام سختی‌های ما و ملت اسلامی رفع شود.

عضو مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از سخنان خود تقوا و عدالت‌محوری مولای متقیان حضرت علی(ع) را در ایام سالروز شهادت این امام همام یادآور شد و گفت: اگر بشریت علی(ع) را نداشت، عدالت در جامعه بشری گم می‌شد. امام اول شیعیان عدالت را با سرسختی توصیه، مطالبه و دنبال می‌کردند و از من و شما هم انتظار دارند که هر یک به اندازه خود در مسیر عدالت گام برداریم.

مولای متقیان؛ مظهر عدالت
آیت‌الله دژکام مولای متقیان حضرت علی(ع) را مظهر عدالت دانست و بیان کرد: هیچ کس مانند حضرت علی(ع) نمی‌تواند عدالت را جاری و ساری کند، اما ما هم باید کمک کنیم که در جامعه عدالت زمین نخورد. نباید شعار عدالت فراموش شود، عمل به عدالت نباید از سوی مسئولان مورد کم‌لطفی قرار گیرد.

امام‌جمعه شیراز بخشی از تأکیدات رهبر معظم انقلاب را در بیانیه گام دوم انقلاب درباره عدالت یادآور شد و افزود: از چهره‌های مهم عدالت در جامعه آن است که در گزینش و شغل دادن، مردم حس نکنند تبعیضی اعمال شده است. اینکه مردم بگویند چرا فرزند  فلانی شد، قوم و خویش فلانی شد اما فرزند و قوم و خویش من نشد، چرا فلان طایفه دارد، ما نداریم؟

وی با تأکید بر اینکه مسئولان کشور و استان فارس باید به این مسئله توجه جدی داشته باشند، گفت: بزرگوارانی امکان دارد نفوذ داشته باشند، اما نباید برای کسی که حقش نیست اعمال نفوذ کنند؛ اگر کسی پشت میزی نشست و فرد که بهتر می‌توانسته خدمت کند، محروم شد، فردی که اعمال نفوذ کرده است باید فردای قیامت پاسخگو باشد.

آیت‌الله دژکام با بیان اینکه برخی تعبیرها و مسائل را انسان می‌شنود که باید به‌واسطه آن مقابل امیرالمؤمنین(ع) خجالت بکشیم، اظهار کرد: ما دادگاه این دنیا را به رخ کسی نمی‌کشیم، اما دادگاه قیامت هست، اگر در این دنیا هم کسی نفهمد، در قیامت باید پاسخگو باشیم، در تبعیض‌آمیز بودن برخی مناصب باید دقت شود.

مناصب به شایستگان برسد
نماینده رهبر معظم انقلاب در فارس با تصریح اینکه اگر مناصب به شایستگاه اختصاص یافت اموال هم حفظ می‌شود، گفت: آدم شایسته اگر در منصبی قرار گرفت، خیلی از اختلاس‌ها از بین می‌رود.

وی گرانفروشی را یکی دیگر از مسائل روز برشمرد که باید، در خصوص آن توجه ویژه داشت و ادامه داد: مسئولان همیشه نیستند، بعضی ممکن است مسئولیتی در جامعه نداشته باشد اما به واسطه شغلش ظلم کند، فرد گرانفروش می‌داند که دارد بی‌انصافی می‌کند.

آیت‌الله دژکام با بیان اینکه امروز بعضی افراد قادر به تأمین مایحتاج خود نیستند، گرانفروشان را توصیه به خداترسی کرد و گفت: اصل کار امام‌جمعه این است که خود و دیگران را به قیامت یادآوری کند، اینکه قیامت و روز پاسخگویی وجود دارد، باید در مورد تصرف در اموال و خون مردم در شیشه کردن باید پاسخگو باشیم.

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: بزرگتران اصناف انسان‌های متقی و با انصافی هستند، آنان باید به جوانترها و خطاکاران تذکر دهند، گیریم که کسی ندانست و تو خوردی، روز قیامت، رد شدن از صراط برایت سخت خواهد شد؛ خدا نکند که کسبه در معاملات خود، دروغ بگویند، همه کسبه باید اقسام بیع را یاد بگیرند.

وی در ادامه سخنان خود به سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در خصوص تأمین اجتماعی اشاره کرد و گفت: تا دولت این سیاست‌ها را اجرایی کند امکان دارد زمان ببرد اما اهل علم باید آن‌ها را با دقت مطالعه کرده و به دیگران بگویند، این وظیفه دانشگاه، اهالی حوزه و اهل علم است که مسائل را تذکر بدهند.

برپایی روز جهانی قدس
آیت‌الله دژکام در ادامه سخنان خود با اشاره به در پیش رو بودن روز جهانی قدس، افزود: هفته آینده روز قدس است و امسال بعد از دو سال که به دلیل کرونا، مراسم این روز به درستی انجام نشد، فرصت برای برگزاری مناسب آن وجود دارد.

وی با بیان اینکه طی این دو سال، صهیونیست که دشمن همه مسلمانان به‌شمار می‌رود، از فرصت سوءاستفاده کرده و به دنبال عادی‌سازی روابط با کشورهای عربی بود، گفت: چند کشور عربی که خدا را در نظر نگرفتند و تصور کردند پول و زور همه چیز را درست می‌کند، به دنبال این فرآیند عادی سازی رفتند، اما نتیجه چیزی که رخ داد را به زودی خواهید دید.

نماینده ولی فقیه در استان فارس، رخدادهای کرانه غربی و تل آویو را نتیجه همین اقدامات دانست و بیان کرد: مردم فلسطین برای حق مسلم خود و همه مسلمانان جهان مبارزه می‌کنند.

آیت‌الله دژکام گفت: هر فرد غیرتمندی نسبت به اسلام، مسلمین، قدس و انسانیت، باید خودش همراه شده و دیگران را هم برای حضور در مراسم روز قدس صدا بزند تا با فریادهای الله اکبر، از مردم فلسطین حمایت کنیم.

انتهای پیام

برچسب ها: شیرازه ، فارس ، شیراز
دریـچـــــــــــــــــــــه
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
احمدی
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۲/۰۴
0
0
شمامسئول هستیدقدرت داریدمیکرفن داریدچراجلویش رانمیگیریدچه کسی بایدجواب دهدبخدابدهکارومشغول ذمه مردم هستید
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: