کد خبر: ۱۵۳۹۴۱
تاریخ انتشار: ۰۹:۴۹ - ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۱
با پیگیری شیرازه انجام شد؛
استاندار فارس با برگزاری یک جلسه با عنوان ستاد راهبردی برنامه پزشک خانواده در استان فارس به بررسی مشکلات مراقبین سلامت پرداخت و در نهایت قول داد در جلسه ای با مسوولین وزارت و بیمه تا سه ماه آینده با همکاری و مشارکت پزشکان خانواده به مشکلات رسیدگی کنند.
به گزارش سرویس سلامت شیرازه، موضوع طرح پزشک خانواده و امام و اگرها و ایرادات آن سالهاست گریبانگیر مردم استان فارس شده است، طرحی که متولیان امر بهداشت و سلامت و مجموعه وزارت بهداشت نه بد بودن آن را تایید می کنند و نه بر کارآمد بودن آن صحه می گذارند.

سیستم نظام ارجاع و پزشک خانواده که حدود 10 سال پیش به صورت آزمایشی در دو استان فارس و مازندران  اجرا شد و قرار بود در مدت زمان اندکی به دیگر استانهای کشور نیز تسری پیدا کندهنوز نتوانسته‌ از پیچ و خم مشکلات ساختاری و عدم مدیریت صحیح مسئولان خارج شده و به عنوان یک طرح قابل قبول در سراسر کشور به کار خود ادامه دهد.

 به عقیده متخصصان و کارشناسان حوزه سلامت، وزرات بهداشت هنوز قادر نیست هزینه‌های پزشک خانواده و نظام ارجاع را  به صورت بهینه تامین کند تا هم نیروهای انسانی مشغول در این طرح که شامل پزشکان و مراقبین سلامت هستند راضی و دل گرم به کار باشند و هم مردمی که همچنان بلاتکلیف اجرای درست و کارامد این طرح می باشند با خیالی آسوده از مزایای آن استفاده کنند.

در همین راستا تا کنون چندین و چند بار مراقبین سلامت استان فارس و حتی پزشکان حاضر در طرح پزشک خانواده دست به تجمع اعتراض آمیز زده و از دولت خواهان رسیدگی به مشکلاتشان شده اند و رسانه های استان نیز بارها به این موضوع پرداخته اند.

پایگاه تحلیلی خبری شیرازه نیز تا کنون بیش از 10 گزارش در این خصوص با تیتر هایی از قبیل (بلاتکلیفی مراقبین سلامت طرح پزشک خانواده و سردرگمی مردم همچنان ادامه دارد/ سهم بیمار فقط یک ویزیت ۶ هزار تومانی است!)،( صفر تا صد برنامه پزشکی خانواده در کشور)،( درخواست مراقبین سلامت از متولیان بهداشت)،( اجرای ناقص طرح پزشک خانواده و نارضایتی مراقبین سلامت)،(مطالبات مراقبین سلامت استان فارس در دست بررسی است) و(طرح تحول سلامت، طرحی که به خوبی اجرا نشد)منتشر کرده و از مسئولین خواستار رسیدگی به حل این مشکل شده است.

این رسانه در تازه ترین و آخرین گزارش خود از مراقبین سلامت، به خواست عده ی زیادی از آنها گزارشی با عنوان(اخراج مراقبین سلامت از کار، تنها راهکاری که پزشکان استان فارسی اتخاذ کردند/گره ای که متولیان بهداشت و درمان به جای دست می خواهند با دندان باز کنند) منتشر کرد و لینک مروبطه را به استاندار فارس که خود در زمان قبول این طرح در سمت رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان مشغول به خدمت بود ارسال کرده و از وی خواهان رسیدگی به این موضوع شد.

محمد هادی ایمانیه استاندار فارس نیز پس از رویت گزارش در پیامی کوتاه به خبرنگار شیرازه عنوان کرد: گرچه متاسفانه اراده جدی برای حل مشکل پزشک خانواده و دستیاران آنها در سطح کلان وجود ندارد اما پیگیر موضوع و رسیدگی به این مشکل خواهم بود.

فرصت سه ماهه استادار فارس جهت حل مشکلات مراقبین سلامت
و حالا الوعده وفا:

استاندار فارس روز گذشته با برگزاری یک جلسه با عنوان ستاد راهبردی برنامه پزشک خانواده در استان فارس که با حضور رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، رییس سازمان نظام پزشکی استان، روسای دانشگاههای علوم پزشکی جهرم و فسا، تیم معاونت بهداشتی از دانشگاههای مجری و روسا و مدیران عامل بیمه ها در استانداری فارس برگزار شد به بررسی این موضوع پرداخت و در نهایت قول داد در جلسه ای با مسوولین وزارت و بیمه تا سه ماه آینده با همکاری و مشارکت پزشکان خانواده به مشکلات رسیدگی کنند.

در این جلسه ابتدا ایمانیه شرحی از تاریخچه اجرای پزشک خانواده در کشور و در نهایت در دو استان فارس و مازندران را ارایه و در ادامه به سه مورد اشاره کرد و گفت:  ما اول باید در مورد این سه مطلب همگی متحد و یک صدا باشیم؛ اول اینکه برنامه باید باقوت ادامه پیدا کند و حرفی از تعطیلی و لغو برنامه نباشد و تعطیلی برنامه برای ما جنبه حیثیتی داشته باشد، دوم پزشکان خانواده خودشان با تمام وجود بخواهند و برنامه را ادامه دهند و برای حفظ ان بجنگند حتی با وجود بی مهری ها و دریافتی های غیر عادلانه فورا برنامه را رها نکرده یا اینکه مراقبتها را تعطیل و فورا مبالغ اضافی دریافت نکنند و سوم اینکه مسوولین هم باید در تعیین سرانه تورم را لحاظ کنند، نمیشود پزشکان را  کمتر از نرخ تورم وادار به کار کرد و اگر انها همکاری نکنند مشخص شود که لغو برنامه از جانب انها بوده و نه ما.

 در ادامه بهجو‌ نماینده پزشکان خانواده، اظهار کرد: ما خواهان لغو برنامه نیستیم و می خواهیم که این طرح تداوم داشته باشد و چنانچه در قسمت سوم هم بیان شد اگر میزان سرانه بنحو مقتضی و عادلانه معادل میزان تورم افزایش یابد ما هم مشکلی نداریم و پزشکان خانواده خود به این نتیجه رسیده اند که اعتراضشان را با تعطیلی برنامه اعلام نکنند.

باید از سرانه ۱۲درصد به مراقبین پرداخت و بقیه را وزارت بهداشت متقبل شود

ایمانیه پس از شنیدن سخنان حاضرین، خطاب به پزشکان خانوداه تاکید کرد: حتما مراقبین و پزشکان در محل کار حاضر شوند و خدمات درمانی و مراقبتی را انجام دهند، حتی اگر مراقب حضور نداشت، برای این دو سه ماه تا زمانی که تلاش ما به نتیجه برسد، خود پزشک مراقبتها را در حد توان انجام دهد.

در پایان ای جلسه استاندار فارس تاکید کرد که باید از سرانه ۱۲درصد به مراقبین پرداخت شود و بقیه را وزارت بهداشت متقبل گردد و هر مراقبی که به این صورت خاضر به خدمت نبود اخراج شده و اگر پزشک خانواده هم تا یک هفته خدمات مراقبینش انجام نشد از طرح کنار گذاشته شود.

 و حالا اگر چه با برگزاری این جلسه تا حدودی امید است که مشکلات سیستم نظام ارجاع و پزشک خانواده مرتفع گردد، اما آنچه استان فارسی ها خواهان آن بوده و در این سالها برایشان همچنان سوال و ابهام است ، اینکه اگر این طرح طرحی کامل و کارآمد و مناسب است چرا در دیگر استانها از جمله پایتخت اجرا نمی شود و اگر مناسب نیست چرا تنها دو استان باید در پیچ و خم مشکلات آن گرفتار شوند؟

انتهای پیام/سدریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: