کد خبر: ۱۵۴۰۲۴
تاریخ انتشار: ۱۱:۱۹ - ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۱
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس :
قانعی عنوان کرد: پادزهر تهاجم فرهنگی نیز اعتماد به نفس ملی و عزت ملی است. همین اعتماد به نفس و ابتکار زمینه تبادل فرهنگی را به عنوان یک ارزش به جای پذیرش تهاجم فرهنگی به مثابه یک آسیب فراهم می کند.
 به گزارش سرویس  اجتماعی  شیرازه، حمیدرضا قانعی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس امروز شنبه ۲۴ اردیبهشت در نشست شورای فرهنگ عمومی فارس در شیراز اظهار کرد: تهاجم فرهنگی شاید مشهورترین مفهومی باشد که بسیاری از مردم ایران آن را به عنوان رکنی از کلید واژگان رهبر معظم انقلاب  می شناسند. 

وی افزود: مقام معظم رهبری این اصطلاح را در اواخر دوره ریاست جمهوری خود برای اشاره به توطئه غرب علیه ارزش ها و مقدسات مسلمانان به کار برده بود که مصداق وقت آن انتشار کتاب (آیات شیطانی) سلمان رشدی و امواج تبلیغاتی پیرامونش بود.

قانعی اضافه کرد: این اصطلاح سپس در نخستین ماه‌های دوره رهبری آیت الله خامنه ای برای اشاره به تغییر رویکرد مواجهه دشمنان از جنگ نظامی به کارزار فرهنگی به کار رفت و آرایش جدیدی را در برابر بیداری فرهنگی مسلمانان به طور عام و ایرانیان به طور خاص نشان می‌داد.

 مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس بیان کرد: رهبر معظم انقلاب هفتم آذر ۶۸ نیز اشاراتی به این مفهوم داشتند  که در حال حاضر یک جبهه بندی عظیم فرهنگی که با سیاست و صنعت و پول و انواع و اقسام پشتوانه ها همراه است مثل سیلی راه افتاده تا با ما بجنگد. جنگ هم جنگی نظامی نیست بسیج عمومی هم در آنجا هیچ تاثیری ندارد. آثارش هم به گونه ای است که تا به خود بیاییم، گرفتار شده ایم. مثل یک بمب شیمیایی نامحسوس و بدون سر و صدا عمل می کند. فرض کنید در محوطه ای یک بمب شیمیایی بیفتد که احدی نفهمد این بمب در آنجا افتاد؛ ولی پس از هفت، هشت ساعت ببینند صورت‌ها و دست‌های همه تاول زده است.

وی گفت: به هر حال همین وجه پنهانی تهاجم بود که موجب شد بعدها اصطلاح (شبیخون فرهنگی) نیز به عنوان مترادف آن مطرح شود. طبیعتاً خواب آلودگی در برابر این شبیخون می تواند ضربات جبران ناپذیری بر استقلال فرهنگی کشور وارد کند.

دبیر شورای فرهنگ عمومی فارس یادآور شد: از نظر رهبر انقلاب، هدف اصلی این تهاجم جوانان بودند و ممکن بود نشانه های آن در سبک رفتار فرهنگی آنان نمایان شود اما در سطح افکار عمومی، تا مدت ها و شاید تا همین امروز،  تهاجم فرهنگی تنها به مظاهری از ابتذال اخلاقی تقلیل داده شده است و به اشتباه برخی رفتارهای جوانانه را به عنوان مظاهر تهاجم فرهنگی جا زده است.

وی با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در هفدهم تیرماه ۸۳ گفت: ایشان در آن زمان اظهار کردند"زمانی که من می‌گویم تهاجم فرهنگی عده ای خیال می کنند مراد من این است که مثلاً پسری موهایش را بلند کند خیال میکنند بنده با موی بلند مخالفم، مسئله تهاجم فرهنگی این نیست.

قانعی در ادامه بیانات مقام معطم رهبری گفت: البته بی بندوباری و فساد هم یکی از شاخه های تهاجم فرهنگی است‌؛ اما تهاجم  فرهنگی بزرگ تر این است که اینها در طول سالهای متمادی به مغز ایرانی و باور ایرانی تزریق کردند که تو نمی‌توانی؛ باید دنبال رو غرب و اروپا باشی، نمی گذارند خودمان را باور کنیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس افزود: بنابراین اگر چه به ابتذال کشاندن اخلاق جوانان از طریق محصولات به اصطلاح فرهنگی‌ای که محتوای هنجارشکن دارند، یکی از مصادیق بارز تهاجم فرهنگی است و دولت اسلامی نیز در این رابطه وظیفه دارد از حریم ایمانی جامعه پاسداری کند اما فروکاستن مسئله تهاجم فرهنگی به این سطح ساده انگاری است.

وی اظهار کرد: معنای اصیل تهاجم فرهنگی در اندیشه آیت الله خامنه ای خشکاندن ریشه های خودباوری علمی فکری و فرهنگی به خصوص در میان جوانان و تحمیل ارزشها و هنجارهای غربی است که میراث شوم دوران طاغوت برای جمهوری اسلامی است. 

قانعی عنوان کرد: پادزهر تهاجم فرهنگی نیز اعتماد به نفس ملی و عزت ملی است. همین اعتماد به نفس و ابتکار زمینه تبادل فرهنگی را به عنوان یک ارزش  به جای پذیرش تهاجم فرهنگی به مثابه یک آسیب فراهم می کند.

وی گفت: واکنش درست به این تهاجم، اقتدار فرهنگی و کار و ابتکار فرهنگی خواهد بود که الزامات خاص خودش را دارد؛ از جمله آشنایی با زبان فرهنگ و هنر. رهبر معظم انقلاب در ۲۸ شهریور ۱۳۷۵ فرمودند ملتی که سینما ندارد مثل انسانی است که زبانی از زبان های مورد تفاهم و تکلم را بلد نیست.کسی که از تئاتر، نقاشی، عکس یا شعر چیزی نمی فهمد، راه های معرفت به رویش بسته است. ملتی که هر کدام از اینها را ندارد، دریچه ای به روی او بسته است.

 این مقام مسئول در ادامه گفت: مراکز تولید فکر مانند حوزه های علمیه و دانشگاه ها و نهادهای سامان دهنده فرهنگ به ویژه آموزش و پرورش و رسانه های کشور، بار اصلی مسئولیت را در این زمینه بر عهده دارند.

وی با اعتقا به اینکه باید دید واقع بینانه‌ای نسبت به وضعیت فرهنگی خودمان پیدا کنیم، گفت: هنوز چند صباحی بیشتر از ماه مبارک رمضان نگذشته است و شاید توجه جدی به این رزمایش بندگی، با جمعیت هایی چند ده هزار نفره عرصه را برای ما روشن تر کند.

قانعی عنوان کرد: جمعیت های متراکم و جوانانه حرم مطهر حضرت احمدابن موسی شاهچراغ علیه السلام و سایر بقاع متبرکه استان در شب های گرامی قدر، برنامه های نوآورانه و خلاقانه احیاهای خودرویی و آرامگاه حافظ و برخی بوستان های شهر گواه مدعای ما بر علاقه و ایمان فطری مردمان این سرزمین است.

وی افزود: باید به این سوال پاسخ دهیم که آیا در این کارزار فرهنگی موفق بوده ایم یا نه؟

دبیر شورای فرهنگ عمومی فارس با اشاره به بیانات رهبری اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی ۲۲مردادماه ۱۳۹۷ با اشاره به مأیوس شدن دشمن از پیروزی در جنگ فرهنگی، فرمودند که دشمنان حتّی از جنگ فرهنگی هم مأیوس‌اند. ببینید؛ در دهه۷۰ که دهه دوّم انقلاب ما بود، یک حرکت فرهنگی خباثت‌آلودی علیه کشور ما شروع شد که بنده همان‌وقت مسئله تهاجم فرهنگی را مطرح کردم، مسئله شبیخون فرهنگی را مطرح کردم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در ادامه این بیانات افزود: برای اینکه جوان‌ها حواسشان باشد، چشمشان باز باشد، مردم بدانند. یک حرکت وسیع فرهنگی علیه کشور ما در دهه ۷۰ شروع شد؛ حالا شما نگاه کنید؛ متولّدین دهه ۷۰ امروز دارند می‌روند به‌عنوان مدافع حرم جان می‌دهند، سر می‌دهند و نیرو می‌دهند؛ نعششان برمی‌گردد چه کسی این را حدس می‌زد؟ در همان دورانی که آن تهاجم وسیع فرهنگی بود، این گل‌ها در بوستان جمهوری اسلامی شکفته شدند، این نهال‌ها روییدند، حججی‌ها درست شدند؛ پس ما در جنگ فرهنگی پیروز شدیم و دشمن در جنگ فرهنگی شکست خورد.


انتهای پیام/ف
برچسب ها: شیرازه ، فرهنگی ، خبر
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: