کد خبر: ۱۵۷۸۵۲
تاریخ انتشار: ۰۹:۳۲ - ۰۶ بهمن ۱۴۰۱
رئیس علوم پزشکی شیراز مطرح کرد:
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز از افزایش شمار مبتلایان به سرطان روده بزرگ در استان فارس خبر داد و گفت :در آخرین راهنمای بالینی در این حوزه توصیه شده که افراد ۴۰ سال به بالا نیاز به غربالگری سرطان روده بزرگ دارند.
به گزارش خبرنگار گروه سلامت پایگاه تحلیلی خبری«شیرازه»، سید وحید حسینی رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز در آستانه پویش ملی مبارزه با سرطان؛در نشست کمیته دانشگاهی بیماری‌های غیرواگیر با محوریت غربالگری و تشخیص زودهنگام سرطان روده بزرگ با تاکید بر ضرورت غربالگری و تشخیص زودهنگام سرطان روده بزرگ در استان فارس اظهار کرد: اغلب مبتلایان به بیماری سرطان، در صورت تشخیص به موقع با انجام غربالگری، دیگر به سرطان بدخیم مبتلا نمی‌شوند.

وی با اعلام اینکه طبق آخرین آمارهای ثبت شده جهانی، تعداد بیماران زیر ۴۰ سال مبتلا به سرطان روده بزرگ و مراجعه کننده به بیمارستان‌ها طی دو سال گذشته دو برابر شده است، افزود: در آخرین راهنمای بالینی در این حوزه توصیه شده که افراد ۴۰ سال به بالا نیاز به غربالگری سرطان روده بزرگ دارند.

حسینی با تاکید بر فرهنگ سازی در راستای پیشگیری از سرطان با انجام غربالگری، به مردم توصیه کرد تا برای کاهش هزینه‌های درمانی سرسام‌آور بیماری‌های غیرواگیر، به مراکز درمانی مراجعه کرده و با انجام غربالگری و تشخیص زودهنگام، از وضعیت جسمانی خود آگاه شوند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این نشست روند انجام غربالگری سرطان روده بزرگ در افراد ۵۰ تا ۶۹ سال، وضعیت موجود کلینیک‌های سرطان‌شناسی در قطب‌های درمانی استان و وضعیت حضور متخصصان در مراکز درمانی شهرستان‌های استان فارس را مورد بررسی قرار داد.
تشکیل کمیته علمی تخصصی غربالگری و تشخیص زودهنگام سرطان روده بزرگ در استان فارس، توجه ویژه به اقدامات پیشگیرانه پیش از درمان و نیز اقدامات پژوهش محور در راستای پیشگیری و غربالگری سرطان روده بزرگ و رصد، شناسایی، پیگیری و رسیدگی گروه‌های پُرخطر در این حوزه از دیگر تاکیدات حسینی در این نشست بود.

آمار ابتلای افراد به سرطان روده بزرگ در فارس رو به افزایش است

عباس رضائیان‌زاده معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این نشست با ارایه توضیحاتی درباره اقدامات انجام شده در راستای پیشگیری از سرطان روده بزرگ در فارس، هشدار داد: آمار ابتلای افراد به سرطان روده بزرگ رو به افزایش است.

وی با اشاره به اجرای برنامه ملی سرطان در استان فارس با هدف پیشگیری، تشخیص زودهنگام و کاهش بروز سرطان گفت: بهورزان در سراسر استان در این زمینه آموزش کامل دیده‌اند و اقدامات سطح یک دستورالعمل ابلاغی از سوی ستاد ملی سرطان در استان فارس انجام شده است.

رضائیان‌زاده با بیان اینکه اقدامات اولیه این حوزه به ترتیب ابتدا از سوی مراقبان سلامت، سپس پزشک عمومی و در نهایت ویزیت پزشک فوق تخصص انجام می‌شود، پیشنهاداتی برای اجرای برنامه به صورت سطح بندی خدمات در قطب‌های درمان استان ارائه کرد.

انتهای پیام/224224


دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: