کد خبر: ۶۰۷۹۶
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۱۱:۴۲ - ۳۱ شهريور ۱۳۹۳
گنج جنـــگ/ 1
شیرازه به مناسبت فرارسیدن سی و چهارمین سالگرد دفاع مقدس ویژه نامه هایی را تحت عنوان «گنج جنــگ» تقدیم مخاطبان می کند.
به گزارش سرویس قطعه شهدای شیـــرازه، جنگ تحمیلی 8 ساله در حالی اتفاق افتاد که تنها 19 ماه از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذشت. صدام حسین رییس‌جمهوری وقت عراق چند روز پیش از این اقدام، پیمان 1975 الجزایر را در برابر دوربین‌های تلویزیون بغداد پاره کرد و در نطقی با تأکید بر مالکیت مطلق کشورش بر اروندرود که آن را شط‌ العرب می‌نامید و طرح این ادعا که جزایر سه‌گانه ایران به اعراب تعلق دارد، همزمان جنگ زمینی، هوایی و دریایی علیه ایران را آغاز کرد.

علی رغم اینکه در حقوق بین الملل، گلوله باران و بمباران مناطق مسکونی ممنوع اعلام شده است؛ امّا رژیم عراق در طول 8 سال جنگ، بارها از این شیوه برای پیشبرد استراتژی نظامی و سیاسی خود استفاده کرد.

حملات هوایی که بعدها به جنگ شهرها مشهور شد تا آخرین ساعات جنگ ادامه پیدا کرد. برای اولین بار اخبار ساعت 2 بعدازظهر روز 31 شهریور سال 1359، خبر بمباران فرودگاه مهرآباد را مخابره کرد و در آخرين مورد آن مقارن ساعت 11 و 20 روز چهارشنبه 14 اردیبشهت ماه سال 67 بود كه پالايشگاه و پتروشيمي شهر شيراز توسط هواپيماهاي عراقي بمباران شد. البته این اولین بمباران پالایشگاه شیراز نبود یه طوری که در طول جنگ  4 بار بمباران شد كه 13 واحد آن مورد اصابت قرار گرفت و در این حملات 13 نفر به شهادت رسیدند.

هواپیماهای عراقی چه نقاطی از شیراز را بمباران کردند؟+ تصاویر و آمار شهدا و مجروحین

گرچه شیراز و فارس کیلومترها با کشور عراق فاصله داشت اما در طول جنگ بیش از 20 بار مورد تجاوز هوایی قرار گرفت که اکثر قریب به اتفاق شهدا و مجروحان را کودکان، زنان بیمارستان بستری شده در بیمارستان‌ها و دانش آموزان مدارس و سالخوردگان تشکیل می‌دهند.

در یکی از این موارد 23 مهر سال 65 در حمله  هواپیماهای عراقی به فرودگاه شیراز، خسارات عمده ای به هواپیماهای مستقر در پارکینگ وارد شد. این حمله زمانی روی داد که مسافران یک فروند هواپیمای ایرباس متعلق به سازمان هواپیمایی جمهوری اسلامی (هما)، به مقصد بندرعباس در حال سوار شدن به آن بودند. در این بمباران این هواپیما دچار حریق شد و سخت آسیب دید، همچنین سه هواپیمای تانکر سوخت رسان 747 متعلق به نیروی هوایی ارتش نیز دچار آتش سوزی شدند که یکی از آنها حدود 20 درصد و دو فروند دیگر به طور کامل سوختند و از بین رفتند. طبق این گزارش، دو فروند تانکر منهدم شده را روز قبل از حادثه، از محل دیگری به این فرودگاه آورده بودند و در هنگام حمله، خارج از آشیانه و بسیار نزدیک به هم قرار داشتند. در این حمله، دو اتومبیل سوخت رسانی فرودگاه،‌ دو اتومبیل آورده بودند و در هنگام حمله، خارج آشیانه و بسیار نزدیک به هم قرار داشتند. در این حمله،‌دو اتومبیل سوخت رسانی فرودگاه، دو اتومبیل شارژر، یک اتومبیل حمل بار، یک دستگاه حمل بیمار و معلول، ‌4 دستگاه پلکان هواپیما،‌ یک مینی بوس و یک فولکس استیشن خسارت های کلی دیدند. به ساختمان پاویون دولتی، برج مراقبت و سالن انتظار فرودگاه نیز با تیر بار و موج انفجار آسیب هایی وارد شد.

هواپیماهای عراقی چه نقاطی از شیراز را بمباران کردند؟+ تصاویر و آمار شهدا و مجروحین

علاوه بر این خسارت ها، بر اثر پرتاب شش بمب، 6 تن از هموطنانمان شهید و 30 تن دیگر مجروح شدند. تا آن موقع این یازدهمین تجاوز هوایی به شیراز بود. به دنبال این حمله، ارتش عراق در اطلاعیه شماره 2403 خود ادعا کرد که هواپیمایی در شیراز، 23 فروند هواپیمای نظامی از نوع " سی – 130" را منهدم کرده اند.

هواپیماهای عراقی چه نقاطی از شیراز را بمباران کردند؟+ تصاویر و آمار شهدا و مجروحین

دشمن بعثی در ادامه حملات خود به تاسیسات و زیرساخت‌های شهر شیراز در 22 بهمن سال 66  صنایع الکترونیک شیراز را بمبارن کرد که علاوه بر وارد شدن خسارت فراوان، 20 نفر نیز به شهادت رسیدند.

هواپیماهای عراقی چه نقاطی از شیراز را بمباران کردند؟+ تصاویر و آمار شهدا و مجروحین

بمباران مناطق مسکونی شیراز یکی دیگر از اهداف حملات هوایی بود به طوری که مناطقی از شهرک سعدی، خیابان اصلاح نژاد 12 متری اصغری، بیمارستان مسلمین، خیابان قالیشویی و پل سلمان و مقر صاحب الزمان بمبارن شدند که در اثر آن تعداد 858 شهروند شیرازی به شهادت رسیده و یا مجروح شدند.

دریـچـــــــــــــــــــــه
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۳
غیر قابل انتشار: ۰
ارسنی
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۵۶ - ۱۳۹۳/۰۶/۳۱
0
6
چه روزایی بود و مردم چه حالی داشتن. اون موقع 6 سالم بود و ساکن شیراز بودیم. وقتی حمله هوایی میشد صدای انفجار ها و ضدهوایی های اطراف شیراز خیلی وحشتناک بود. قالیشویی رو که قشنگ یادم هست. فرداش مادرم، من و برادرم را به محل بمباران برد که مردم جمع شده بودن و نیروهای امدای مشغول آوار برداری بودن. مردم هم سینه زنی و نوحه خوانی می کردن و شعار "بمباران هوایی دیگر اثر ندارد / صدام جز خود کشی راه دگر ندارد" سر می دادن. اگه اشتباه نکنم تو یکی از خونه ها جشن تولد داشتن که بمب بهش اصابت کرده بود. من که حس ترس و عصبانیت رو باهم داشتم.
مجتبی
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۲:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۶/۳۱
0
2
کیانشهر هم یکی از مناطقی بود که مورد بمباران قرار گرفت.
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: