کد خبر: ۱۵۷۷۵۶
تاریخ انتشار: ۱۰:۳۹ - ۲۷ دی ۱۴۰۱
رئیس اداره مدیریت بحران سازمان جهاد کشاورری استان فارس در گفتگو با شیرازه:

از مهرماه سال گذشته تا شهریور امسال ۸۰۰ میلیارد تومان به کشاورزان فارس خسارت وارد شده است

رئیس اداره مدیریت بحران سازمان جهاد کشاورری استان فارس گفت:خسارت ناشی از سیل در سال زراعی جاری به کشاورزان حدود ۸۰۰ میلیارد تومان بوده که بیشتر در بخش‌های جنوبی اتفاق افتاده است.
به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری «شیرازه» نادر محمودی رئیس اداره مدیریت بحران سازمان جهاد کشاورری استان فارس در گفتگو با خبرنگار این رسانه با بیان اینکه سال زراعی از مهر1400 آغاز شده تا شهریور 1401 که  دو مرحله خسارت سیل را داشته ایم گفت: خسارت سیل سال زراعی حدود 800 میلیارد تومان بوده است همچنین این خسارت‌ها در بخش‌های شهر‌های جنوبی اتفاق افتاد که عمدتا واحد‌های دامی،بخش‌های زراعی و زیرساخت‌ها بود.

وی افزود:خسارت مرداد ماه به کلیه زیر بخش‌ها و شهرستانها، بالغ بر  5 هزار میلیارد تومان بود که جمع‌بندی و ارزیابی کرده و به استانداری رسانده و نامه استانداربه وزارت کشور ارسال شده و در هیئت دولت مصوبه گرفته و در پایان تخمین و تامین اعتبار می‌شود.

محمودی در ادامه تصریح کرد:در سیل مرداد ماه چون حجم خسارات بالا بوده است این مصوبه را گرفته و تامین اعتبار شده دستور العمل دریافت گردید، امیدواریم در اولین فرصت پرداخت شود.

رئیس اداره مدیریت بحران سازمان جهاد کشاورری استان فارس با بیان اینکه در سال 1399-1400قریب به 12میلیارد تومان خسارت‌های خشکسالی داشته‌ایم، همچنین این خسارت جز یکی ازعظیم‌ترین خسارت‌ها به کل استان فارس بوده است اظهار کرد:این خسارت هنوز تامین اعتبار نشده و منتظر تا ابلاغ شود که بتوانیم نسبت به باز‌سازی خسارت‌ها را جبران کنیم.

وی با اشاره به خسارت‎های موردی شامل باد، طوفان،تگرگ، عنوان کرد: بعضی کشاورزان تحت پوشش بیمه هستند و برخی خیر که حدود 20 در صد از زیر بخش‌های ما تحت بیمه قرار می‌گیرند عمدتا بر اساس گزارش صندوق ییمه بالغ بر بیش از 500میلیارد تومان غرامت ارزیابی شده صندوق بیمه بوده که حدود300 میلیارد تومان پرداخت شده است.

محمودی در ادامه افزود:کشاورزانی که بیمه نیستند کار ما را مشکل می‌کنند چرا که در گیر مخاطرات زیادی می‌شوند از جمله سیل، خشکسالی،طوفان، آتش‌سوزی و زلزله، پس بهتر است کشاورزان زیر بخش‌های تولیدی خودر را تحت پوشش بیمه قرار دهند تا اگر خسارتی وارد شد با پیگیری‌هایمان خسارت‌ها را جبران کنیم و به چرخه تولید بر گردانیم.

این مقام مسئول با بیان اینکه اطلاع رسانی به کشاورزان صورت می‌گیرد و این سازمان موظف است بر اساس پیش‌بینی هواشناسی و راهبرد‌های مدیریت بحران اخطار‌هایی را جهت مقابله اعلام کنیم، اضافه کرد: پیش‌بینی و پیش‌آگاهی به کشاورزان اعلام می‌شود و از کلیه کانال‌های در دسترس، اطلاع رسانی می‌کنیم.

همچنین محمودی با بیان اینکه اگر خسارتی به کشاورزان وارد شد 48 ساعت بعد نهایت 72 ساعت ارزیابی خسارت را به نزدیک‌ترین مرکزجهادکشاوری اطلاع دهند، گفت: بیشترین خسارت مربوط به سیل در دی مال 1400 بود که در شهرستان‌های مهر،لار، خنچ و گراش بوده است اما در خصوص سیل 1401 در شهرستان‌های بوانات، نیریز، سرچهان،اقلید و استهبان رخ داده است.

900 میلیادر تومان خسارت به باغات انجیر

محمودی در پایان، اظهار کرد: استهبان خسارات بسیاری داشت چرا که بارندگی باعث ترشیدگی و ریزش بسیار انجیر شد و حدود 900 میلیارد تومان خسارت وارد شد که پرداخت این خسارت‌ها در روند کار قرار گرفته امیدواریم پرداخت صورت گیرد.

انتهای پیام/224224

برچسب ها: شیرازه ، فارس ، شیراز
نظرات بینندگان